Astroloji Öğreniyorum

Doğum Haritamızdaki Ana Akslar

Oluşturduğunuz doğum haritasının 4 önemli Ana Aksı vardır, bunlar ascendant (AC) yada yükselen, Descendant alçalan, MC tepe noktası ve ( IC ) ya da ayak ucu olarak geçer. Bu 4 ana aks haritamızın temelidir..

Oluşturduğunuz haritada AC ile gördüğünüz yerde ki burç sizin yükselen burcunuzdur , bu sayede herkes yükselen burcunu öğrenebilir.

Haritamızdaki DC ile gösterilen yerde ki burç ise evlilik evine işaret eder ama bu konuya sonra detaylı değinilmeli zira çok farklı parametreler devreye girmektedir.

Yine haritamızın AC -DC çizgisinin üstü güney yarım küre, altı ise kuzey yarım küredir. Burada  gezegenlerin hangi alanda fazla olduğu önem taşır.

Eğer ki sayı olarak haritanızın Güney Yarım Küresinde daha çok gezegen var ise bu sizi objektif, dışa dönük, sosyal ve kariyer odaklı yapar.

Haritanızda Kuzey Yarım Kürede daha çok gezegen varsa, bu da sizi subjektif, kendine dönük, ailesine fazlaca düşkün yapar.

Eğer haritanızda güney yarım kürede gezegenleriniz fazla ise (üst kısımda) sorumluluklardan kaçmaya eğilimli, başkalarına odaklı olursunuz.

Eğer ki kuzey yarım kürede çok fazla gezegen var ise kendinize odaklı olduğunuzu, bencilliği, paraya düşkünlüğe işaret eder ve ticarette şanstır.

Haritanızın ana akslarında gezegen sayıları aşağı yukarı eşit ise bir fazlalık yok ve dengeli demektir.

Oluşturduğunuz haritanın en üst noktası MC tepe noktası denir ve kariyerinize işaret eder… En alt kısım ise IC ailenizi gösterir

MC/IC hattında gezegenlerin sağında veya solunda kalmasına göre de elimize bazı ipuçları geçer.

Eğer ki doğum haritanızın doğusunda çok fazla gezegen var ise, kaderini kendi belirleyecek, iradesi güçlü, kendi şansını kendi yaratan demektir. Eğer doğu tarafında çok gezegen var ise, kendine güvenen, kendi sistemini kuran, benlik hissi kuvvetli, insiyatif alan, aksiyon alan kişiliktir. Kendi işinizi kurar ve yaparsanız daha mutlu olursunuz, çünkü kontrol sizde olur. Bu kişiler hayatı yaşamı her şeyi kontrol etmeyi severler, sistem kurucu ve yöneticidirler. Bu insanlar kolay destek bulamazlar ve istemezler de zaten, her şeyi kendi başlarına yapmak isterler.  Ayrıca yalnızlığa ve tek başınalığa alışıktırlar, kolay kolay yakınmazlar, zoru severler.

Doğuda yer alan evler (12. Ev Hariç) – Kolektif bilinç – Bilinç dışı alan, kaderdir. Kolektif bilinç’in daha üstüne geçemediğimiz için bu ev dışında kalır. Kontrol edilmesi gereken alanlardır. 10-11-1-2-3 evleri kapsar. Sol tarafta gezegen çokluğu varsa farkındalığı yüksek kişiler olurlar. Hem kendi hem de birilerinin kaderlerini oluşturan potansiyele sahip olan kişilerdir. Orientaldeki gezegenler irade gücümüzün olduğunu gösterir. Bu bölgeyi Kader’i üreten yapılar olarak da adlandırabiliriz

 

Eğer ki haritanızın batısında gezegenler daha fazla ise,

MC’nin sağında kalan 9,8,7,5,4. evler – bu bölgede iradeyi dönüştürme şansımız oldukça az ve zordur. Bu bölgedeki gezegenler bizlere sunulmuş belli bir kaderdir. Giderilmesi gereken yolları ve çoğunlukla değerleri gösterir.  İrademizin ölçemediği noktalardır.

Kaderiniz başkalarına bağlıdır, iradeniz çok güçlü olmayabilir, koşulları kontrol edemezsiniz yaşamınızda,  uyumlu, ortaklık kurmaya eğilimli, yalnız başına hareket etmemeyi tercih eden, gözlemci, ilişki odaklı olursunuz. Ortaklıklar yolu ile işlerinizi halledebilirsiniz. Hayatta her zaman  aradığınız desteği anında bulursunuz.  Bu insanlar  şanslıdırlar, yalnız kalmazlar, ağladıklarında hemen yanlarında birileri olur.

 

Kişinin hem doğu, hem de batı yarım kürede gezegen sayısı eşit ise, her  iki alanı da dengeli kullanabildiğinize işaret eder.

 

Bunların yanı sıra; 12. Ev ayrı tutulur.  12. ev çok keskin kadersel temaları gösterir. Bazen 12. Ev hastanede ne kadar kalacağımızı, kalma şeklimizi veya nasıl öleceğimizi bile gösteren yerdir. 12. ev üzerinde gezegenler yalnızca default  occidental olmasına rağmen söyle bir etkisi vardır; oriental bölgede bir  occidental olduğu için karmada bu bölgedeki bazı bölgelerin etkilerini yumuşatabiliriz.

 

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!