Astro Gündem İlişki Astrolojisi Juno Karmik Astroloji

Sevgililer Günü ve Astroloji

Malum Şubat ayı sevgililer günü kutlamaları ile beyinlerimize kazındı durdu yıllarca. Kimimiz önemsedik, kimimiz eski köye yeni adet getirmeyin, kapitalist sistemin dayatmalarına direnin dostlar dedik. Peki neden sevgililer günü olarak 14 şubat seçilmiş de güzelim bahar ayları pas geçilmiş?

Birçok geleneğin arkasında olduğu gibi sevgililer gününün arkasında da öncelikle mitoloji sonrasında trajedi ve insanların eş olmak, bir olmak isteği  yatıyor.

Bilinç dışımızdaki Lupercalia Bayramı veya Luciperya Bayramı dediğimiz 14 Şubat Sevgililer Günü Juno ile alakalıdır. Juno’nun Jüpiter’le gökyüzünde kavuştuğu dönemlere Hieros Gamos ; yani kutsal birleşme, kutsal olan evrensel çiftin birleşmesi deriz. Jüpiter ve Juno nun birleştiği göksel semboller bu sebepten dolayı önemlidir. Kutsal birleşmeleri ve kutsal cinselliği gösterir. Juno tabiî ki önemli bir Yunan Tanrıçasıdır,  Hera veya Roma’daki adıyla Juno olarak da anılır.

Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılır ve  Juno  kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak  bilinirdi.  Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlardı. Bu bayram gençler için çok önem taşırdı. Gençler sadece bu bayram süresince birbirlerinin partneri olurlardı. Kimlerin bir birleri ile çift olacağı geleneksel olarak Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli olurdu.

Ancak İmparator 2. Claudius,  Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleri sebebiyle savaşa gitmek istemediklerini düşündüğü için Roma’da evlilikleri yasakladı. Ancak Aziz Valentine adlı papaz gizli gizli isteyen çiftleri evlendirmeye devam etti. Ne yazık ki bunu öğrenen imparator, Aziz Valantine’i Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat ayında eziyet ederek öldürttü.

Bilinç dışımızda da Hieros Gamos dediğimiz kutsal birleşmenin çok önemli izleri vardır. Bir erkek ile bir kadının kutsal birleşmesi sonucunda HAYAT CAN bulur ve bizler dünyaya geliriz. İşte bu kutsal birleşmede, kutsal olanın,  bozulmamış olanların, birbirlerini unutmuş olanların, yeniden birbirlerini hatırladığı dönemdir.

Kutsal evlilikler ve ilişkiler, çoğunlukla kadersel temalı, yüksek seçimsel ilişkiler,  şubat ayında başlar. Ya şubat ayında evlenirsiniz veya şubat ayında tanışırsınız ya da şubat ayında birlikte yaşamaya başlarsınız.. Ruhunuzun diğer yarısıyla şubat ayında tanışırsınız ve ilginç bir şekilde bu bilinç dışı mit devam eder. Şubat ayında evlenmeyenler veya tanışmayanlar önemsiz demek istemiyoruz tabi, onlar da önemlidir,  ama şubat, ruhların kavuşması, ikiz ruhların kavuşması, vaidattaki ilk yaratılan çiftin yeniden buluşması anlamına gelen özel, kutsal, Okült mistisizme sahiptir ve aynı zamanda bereketle de alakalıdır.

Bazı kişiler yaşamlarında ruh ikizi, ruh eşi kavramları ile tanışır. Bu kavramlar yaşamımızda karşımıza çıkacak mı, çıkmayacak mı sorularımıza Junomuzun konumu ile cevaplar buluruz. Diyelim ki çıktı; kişinin karşılaşma anında anlayacak donanımda olması da önemli. Bazen fark eder, bazen fark edemez ve çeker gider. Bu da kişinin haritasındaki yıldızların açısı ve yerleştiği yerlerle alakalıdır. Kişi o farkındalığı kazanmış mı, kazanamamış mı ya da belki de kadersel olarak yaşamın daha sonraki evrelerine kalması mı gerekiyor?  Tüm bunlara haritamızdaki konumlarla cevaplar buluruz. 

Ruh eşi ya da ruh ikizi kavramlarımızı , haritalarımızda yerleştiği ev,burç ve yaptığı açılarla görebiliriz. Juno her şeyden önce annedir, çocuğu onun için önemlidir. Bazen bu kavramlarla karşılaşmak ve çocuk dünyaya getirmek sadece o çocuğun doğması için bile olabilir. Çünkü bu tür birlikteliklerden doğan çocuklar bir görev, bir uyanış, bir farkındalık yaratmak için dünyaya gelirler. Juno varsa aile vardır. 

Doğum haritalarımızdaki Juno, eğer kaderimizde varsa, ileride yaşamımızı sürdüreceğimiz eşimizin veya eşlerimizin karakteristik özelliklerini, evlilik sırasında size tavrını veya evliliğin nasıl geçeceğini  gösterir. Hatta özellikle hanımların doğum haritalarında evlilik ve bu evliliğin başlangıç zamanları ile ilgili bazı etkilere sahiptir.  Juno’nuzun bulunduğu ev ve burç ile diğer gezegenlerinizle yaptığı açılar ilerde eşiniz olabilecek kişinin karakteri, tipi, hatta bu birliktelik devam eder mi, boşanmaya mı gider gibi bir çok şeyi gösterecektir. Juno’nun bulunduğu dereceye transit olarak olumlu açılar yapan gezegenler, kadersel ilişkilerin çözümü ve bunların geliş zamanları Karmik Astrologlarca tespit edilebilir. 

Juno (Hera), Venüs ile benzer nitelikler göstermekle birlikte Venüs başlangıçtaki çekicilik ve aşkı temsil ederken, Juno, daha çok evlilik, ortaklık ve çocuğunuzun anne ya da babası ile ilişkilidir. Bazen de uzak durmanız gereken ilişkisel olgularınızı gösterir.

Ruh eşi ya da Ruh İkizi kavramları evlendik bitti ohh hayat ne güzel şeklindeki bir anlayıştan çok partnerlerin birbirlerinin olumsuz yanlarını törpülemesi, tamamlanması, özellikle  geliştirilmesi gereken yönlerinin farkındalığının öne çıkarılması gibi konuları bize gösterirler.

Ruh eşi ya da ikizi ile evlenmiş insanların  da pek azının hayatı sorunsuz akar. O azınlığın hayatı da sevgi ve  bereketle yol alır.   Bazen hepimiz duyarız, ”evlendim, evime bereket geldi ”diyenleri. Herkes ulaşabilse belki değeri kalmazdı. O kadar da az rastlanır bir şans,  kader ya da hak ediş…

Synastry dediğimiz, partnerlerin haritalarının karşılaştırılması yoluyla yapılan eş uyum analizlerinde, Juno’ ya etki eden gezegen transitlerinin, karmik karşılaşmaları, sebeplerini bilmediğimiz çekimlere sahip eş veya sevgileri göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Juno zaman zaman, Jüpiter ve Yay burcu, zaman zaman Mars ve Koç burcuyla birlikte anılırken, unutulmaması gereken şey Terazi burcu ve Venüs ile birlikte anlamlandırılmaması gerekliliğidir.

Juno Venüs’ü ve Terazi burcunu veya 7. evi temsil etmez. Ay ile ilgisi incelenmeli, Ayın evresiyle birlikte yorumlanmalıdır. Horoskoptaki en baskın dişi unsurlardan biri olan Juno, bilhassa erkek horoskoplarında çok daha dikkatli incelenmelidir.

 

AstroDerki

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!