Astro Gündem Astroloji Öğreniyorum Merkür Uncategorized Yalanın izi

Astrolojik Göstergelerde Yalan’ın İzini Aramak…

Astroloji Dünyasına adım attığım ilk zamanlarda, yalancılıkla suçlanan kişilerle, tek ayak üstünde yalan söyleyebilen kişileri, doğum haritasından anlayabilir miyiz diye merak ederdim. İtiraf etmeliyim ki benim de zaman zaman yalan söylemekle suçlandığım olmuştur. Bu sebeple bu konuda biraz araştırma yapmış notlar almıştım. Açıkçası, haksız ithamlarla karşılaşmak insanın fena halde zoruna gidiyor. Dilerim ne kurban, ne de kurban arayışında olun.

Kurban mısınız, kurban mı aramaktasınız

Sizin de belki dikkatinizi çekmiştir bazı insanlar bir çoğumuza, anlaşılmaz, dalavereci, yalancı gibi sıfatlara pek yakışır  görünür. Hadi itiraf edelim, yok mu etrafımızda böyle kişiler? Elbette varlar. Özellikle günümüzde yalan prim bile yapar oldu. Dilerim etrafınızda az olsunlar ya da mümkünse az sayıda olsunlar.

Öte yandan, hepimiz,  beyazından pembesine uzanan kategorilerde ufak tefek yalanlar söyleriz. Kimi zaman üzmemek, kimi zaman üzülmemek için yalanlara sığınanlarımız olur. Görmek istemediği birinin davetine, hastayım demek, konuşmak istemediği kişilerin tel çağrısını görmezden gelip sonrasında kusura bakma görmemişim çok meşguldüm demek gibi… Bu yalanları çoğaltmak mümkün; telefonu şarjda unutmuşum, uyumuş kalmışım vs gibi.. Arayacak olursak bahane üretmekte çoğumuzun üstüne yoktur. Ama elimize fırsat geçtiğinde de insanları yalancılıkla suçlamak, yine biz insan oğluna özgü hallerden ne yazık ki…

Bunca girizgahdan sonra en iyisi artık Doğum Haritalarımızda yalancılık ya da dolandırıcılıkla ilişkilendirilecek yerleşimler nelermiş biraz onlardan bahsetmeye çalışayım. Tabi kimsenin kalbini kırmadan bunu becerebilmeyi diliyorum. Zira her Merkür’ü zayıf veya Merkür/Neptün açısı problemli olan kişiler yalancı ya da dolandırıcı olarak dünyaya gelmiyorlar.

Bu konuda epeyce bir süre kaynak karıştırdım basılı ya da sanal ortamda bilgi çok sınırlı. Bu sebeple  elime geçen bilgileri küçük küçük notlar halinde toplamış, bir kısım bilgileri de tanıdığım bazı kişilerin haritaları üzerinden kontrol ederek teyit etmeye gayret ettim. Bu bilgilerden yola çıkarak çıkardığım özet aşağıda yer almaktadır. Dilerim eksik bir yan bırakmamışımdır. Sayfanın sonuna doğru eklediğim özet bilgiler Astroloji bilmeyen kişiler ve günlük basit yalanlar üzerine diyebiliriz. Ayrıca, hastalık haline gelmiş yalancılık ve dolandırıcılık için ise kimsenin Merkür’ünü durup dururken suçlamayayım.  Bu arada, o tür psikolojik sorunların tespitinde özel açıların da (Septil) incelenmesi gerekiyor.

Öncelikle bu Merkür nedir in midir, cin midir?

Başak ve İkizler burcunun yöneticisi Merkür, mitolojideki adıyla Hermes, Tanrıların habercisi olarak adlandırılır ve rasyonelliği, merakı, zekayı ve hareketliliği temsil eder.  Kıvraklık, beceri, iletişim ve kimi zamanda kurnazlığın işareti olarak bilindiği gibi ticari zeka ve  entelektüel yeteneklere de işaret etmektedir. Merkür’ün bizi ilgilendiren kısmı ise aldığı sert açılarla yalan ve dolandırıcılık konuları ile de ilişkilendirilebiliyor olması.

Astrolojide her türlü yalan, ticari dolandırıcılık, dolandırılmaya açıklık konuları için Merkür’e bakılır. Ancak burada kurban mısınız, kurban mı aramaktasınız sorusuna verilecek cevap için deneyimli Astrologlar, kişilerin Merkür, Neptün ve Mars açılarına, abartı verebilen Jüpiter ve yıkıcı Pluto açıları ile  özellikle Spritüel Astrolojide kullanılan Sabit yıldızların aldığı açılara bakmak gerektiği konusunda birleşiyorlar. Ben burada Plutonik  ve Karmik durumlara girmedim. Zira o kısmı daha çok psikolojik ve karmik bakış açısında bizim savlarımıza destekleyici cevaplar vermektedir.

Gelelim Merkür’e; garibim Merkür’ün cinsiyetsiz olması yetmez gibi bir de onu yalancılıkta dahli var mı, yok mu sorguluyoruz..

Yalan söylemekle ilişkili gezegen salt Merkür değilse de Merkür aklı ve iletişimi temsil ettiğinden önce kişinin Merkür’üne bir bakılmalıdır… Açılardan önce şayet kişiyi tanıyor ve bilgilerine sahipseniz öncelikle davranışlarından ve Merkür’ünün hangi burçta olduğundan yola çıkarak  bir sonuca varmaya çalışabilirsiniz. Kişiler genellikle yalan söyledikleri zaman Merkürlerinin bulunduğu burcun özelliklerinde değil de bir önceki burcun özelliklerinde davranırlarmış. Bununla ilgili özet tüyoları yazının  sonuna ekledim.

Sert etkiler almış Merkür nedir ?

Öncelikle Merkür Retro ya da Durağan ise Merkür’ün gücü düşer. Ama her gücü düşük Merkür sahibi de yalancı, dolandırıcı değildir. Kendisi belki de bu Merkür’ü yüzünden dolandırılmaya, kandırılmaya açık bir insandır.

Ayrıca, Merkür bulunduğu ev konumundan kare ve karşıt, bazen kavuşum gibi açılar alıyorsa genellikle ve hatta 150 gibi uranyen açılar alıyorsa da yaşamda ani gelişecek durumlarda kandırma ya da kandırılma durumları yaşayacak demektir. Bu sert etkiyi aldığı ev de önemli tabi; 2. evde yerleşmiş bir Merkür bu olumsuz etkiyi alıyorsa para ve değer  konularında olumsuzluk yaşayacak ya da yaşatacak demektir. Ayrıca Merkür’ün Ay (yani duygularımız) ile açısı yukarıda bahsettiğimiz türden zorlu açılar alıyorsa, duygusal davranarak hatalı kararlar alabileceği gibi kişileri yanıltma potansiyeli  taşıdığını da söyleyebiliriz. Ama her zaman 3. bir etki daha gereklidir. Hatta bazen o da yetmez.

Diyelim ki  kişinin Merkür’ü Durağan ve 2. ev dediğimiz para ile ilişkili evinde olsun ve 8.evden de Neptün ile 180lik bir açı yapsın (Bu Merkür’ün S halleri kişiyi özellikle maddi konularda zorluklarla sınayacak demektir ) Bu kişiye hemen yalancı diyebilir miyiz? Belki de kendisi sıklıkla dolandırılmaya maruz kalacak bir kurbandır. Mesela, sabit burçlar dediğimiz Boğa, Aslan ve Akrep burcuna Merkür’ü yerleşmiş bir kişiyse çoklukla insanların halinden anlayan, üzerine aldığı sorumlukları yerine getiren bir kişi olacaktır.  Hocalarımızın da dediği gibi ”tek açıya bakarak yorum yapılmaz”. Bu sebeple kişiye yalancı, dolandırıcı etiketi yapıştırmak o kadar da kolay değildir.

Öncelikle kişinin ahlakı nasıl diye Jupiteri ve Ay’ının durumuna, hatta Satürn ile açılarına da bakmalıyız. Jupiter retro  mu veya Merkür ve Ay ile açıları nasıl,  Yükselen burcunun yönetici gezegeni ne, nereye nasıl yerleşmiş, Ay  ve Merkür ile açısı nasıl gibi birçok soruya cevap bulmak gerekir.

Burada ayrımı iyi yapabilmek gerekmektedir. Bunun için önce AY’ a bakılmalıdır.  Yükselen burç yöneticisi ile Ay’ın bulunduğu evin yöneticileri kişinin ruhsal kalitesi hakkında bize ip uçları verir. Zira Ay, ruhun düşünme biçimini (ruhun aklı diyebiliriz),  zekanın ve duyuların zayıf ya da güçlü oluşunu gösterir.

Ayrıca, Ay anneliği de temsil ettiği için özellikle kadınların haritalarında  AY’ın Merkürle açıları  önemlidir. İrtibatı olmalıdır. Ay’ ın kadın haritasında Merkür ile irtibatı kişinin dürüst, iyi niyetli ve iyi ruhlu olacağını gösterebilir.

Bunun yanı sıra, Ruhun akıl ve mantıkla ilgili niteliklerini Merkür’ün yerleşimine bakarak öğrenebiliriz. Harita sahibinin doğası ve karakteri  genellikle Ay’dan Ay ile irtibat sağlayan gezegenlerin iyi yerleşimde olup olmamasından anlaşılır.

Jupiter, Yükselen Burcunun yöneticisi ise ve rahat etmediği bir yerde ve evdeyse ( Jupiter; Akrep, İkizler, ve Oğlakta rahat etmez) sır tutma, yalan söyleme konuları ile ilişkili olabilir.  Merkür ve Ay ile ilgili olumsuz açılar da alıyorsa yalana meyil var diyebiliriz. Eğer Yükselen burcun yöneticisi Jupiterle bir aradaysa veya Jupiter’e yaklaşmaktaysa ya da Jupiter’in kendisi olup sert etkiler altında değil ve Ay ile de açıları iyiyse kişinin dürüst, sağduyulu ve öğrenmeye meyilli olduğunu söyleyebiliriz.

Satürn, Yükselen Burcunun yöneticisi ve rahat etmediği bir evde ve açılardaysa ( Yengeç, Aslan ve Koçta rahat etmez) ve hatta Ay; Jupiter ve Merkür ile  olumsuz açılarda ise kişi hileli işlerle ilişkili olmaya meyilli olabilir.

Yükselen burcun yöneticisi Mars ile bir arada veya Mars’a yaklaşmaktaysa ağzından çok laf kaçırmaya meyili ve bazen sahtekarlık ve yalancılığı da meyli gösterebilir.

Merkür, Yükselen Burcun yöneticisi olup kötü bir yerleşim ve evdeyse ( Yay ve Balık’ta rahat etmez) kişi kandırmaya, kandırılmaya, yalana açıktır. Örneğin Merkür Balıkta düşünme ve karar verme sorunları yaşayacağından bir de Ay ( yani duygulardan) ve Balık burcunun yöneticisi Jupiter ve Neptün’den sert açılar alıyorsa kişinin işi zora girebilir.  Yerleştiği evin de durumuna göre hayalci de olabilir, yalan da söyleyebilir.

Yukarıdaki örnekten ilerleyelim;

A kişisinin Merkürü Durağan ve 2. evde sabit bir burçta  yerleşimde olsun. Bu Merkür, 8. evden Retro Neptün’den 180 lik açı alsın. Bu kişi yalancı ya da dolandırıcı mıdır?

Bunun için önce Yükselen (ASC) Burcunun yöneticisini bulalım. Bulduk; Jupitermiş. Jupiter nerede, ve nasıl?

Düz bir Jupiter ve Merkür ile uzak orb da olsa kavuşumu var diyelim. Ayrıca sert etki aldığı önemli bir gezegen de bulunmamakta olsun.  3. evdeki Ay  ve Venüs kavuşumda olduğu gibi kişinin Merkür’ü ile de karşılıklı ağırlama içinde diyelim.  Bu ağırlama ve kavuşum etkileri kişiye bilgiyi arama, öğrenme entellektüellik veriyor ve sevecen, dürüst biri olma potansiyeli taşımasına da yol açıyor. Üstelik Merkür S kişilerden iyi yazıcılar ve Ay ile Venüs ağırlaması nedeniyle de edebiyatta yeteneklidirler.

Jupiter’in tek olumsuz açısı da Venüs ile o da 45 derece dediğimiz saflık derecesinde. Bu da ona iyimserlik ve her ağlayana elindeki avcundakini verme potansiyeli vermekte. Saturn Merkür açısı da Ay Saturn açısı da sorunsuz. Şimdi bu kişiye biz yalancı diyebilir miyiz? Olsa olsa her Merkürü Retro ya da Durağan olan kişilerin yaşadığı sendroma sahiptir. Nedir o derseniz? Yanlış anlaşılmaya her daim müsait olma potansiyeli taşımaları diyebiliriz.. Gelelim 2/8 aksındaki sorunlu Merkür ile Neptün’ün karşıtlığına. Konumuz üzere bu yerleşim  olsa olsa kişiye kandırılma, dolandırılma, sözleşmelerde hataya düşme ve parasal kayıplar verebilir.

Bunca yazıdan sonra okuyan arkadaşlar diyecek ki ” Ne yani biz Astrolog muyuz? Yok mu daha basit bir formül”

Yaşamda basit olan hiç bir şey yoktur esasen. Bu formülde bile bazı bilgilere sahip olmak gerekliliği vardır. Karşınızdaki kişinin Merkür’ü hangi burçta biliyorsanız buyurun size basit olabilecek bir formül. Deneyimli Astroloji hocalarından Devrim Dölen hanımın da teyit ettiği gibi kişinin Merkür’ü hangi burçtaysa Zodyak’ta ondan bir önce yerleşen burca göre yorum yapacaksınız. Burada kimseyi zan altında bırakmıyoruz sadece kişi her zamanki halinden farklı ise, elinden kolundan, davranış ve konuşma biçimlerindeki değişikliklerden tanımaya çalışıyoruz.

Merkür’ü Koç olanlar, kendilerinden bir önceki Balık Burcunun kurban modundan yararlanırlar ve acıklı sözcüklerle, kendisinin çok zor durumda olduğuna yönelik hikayelerle sizin aklınızı başınızdan almaya çalışabilirler.

Merkür’ü Boğa burcu olanları anlamanız için maalesef yüz yüze olmanız gerekmekte. Zira kendileri genellikle beden dillerinden falso vermekteler. Onlar  dillerini pek kontrol edemez ve üste çıkmak için de öfkeli davranabilirler. Zira bir önceki burç olan Koç burcu gibi tepki verirler.

Merkür’ü İkizler burcu olanlar, konuşmakta hız sınırı tanımayan her zamanki İkizler özelliklerini bırakıp bir önceki Burç olan Boğa’nın özelliğinde davranır ve size  yavaş yavaş, tane tane yalanları bir güzel yuttururlar.

Merkür’ü Yengeç olan kişiler bir önceki burç olan İkizler gibi davranır ve konuyu size hızlı hızlı anlatır ve içine biraz başka bilgiler de katarak sizi abandone edebilirler. Ayrıca elleri kolları, jest ve mimikleri de işin içine katarlar.

Merkür’ü Aslan  olanlar, ser verip sır vermez takımından sayılabilirler. Bu sebeple de genellikle yalan söylerken bir önceki burç olan Yengeç  gibi davranır ve yalanını geçmiş konularla soslar, süsler öyle sunarlar.

Merkür’ü Başak  olanlar, ters açılar ve zorlu etkiler almamışlarsa oldukça zekice yalanlar söyleyebilirler. Zira organize olmayı, olayı karmaşıklaştırmayı iyi bilirler. Ancak yalanları en çabuk ortaya çıkanlar da bu grupta yer alanlar olurmuş. Zekana da güvenmeyeceksin arkadaş yalan başka türlü bir meziyet :)))

Merkür’ü Terazi olan kişiler, genellikle ahlaktan, etik kurallardan filan dem vururlar, güzel konuşur, zihninizin almakta zorlanacağı türeden ayrıntılarla, kanıtlarla filan aklınızı alabilirler.  Ne de olsa söz konusu yalan söylemek olunca bir önceki burç Başak’ın özelliğini taşırlar.

Merkür’ü Akrep  olanlar, yalanlarını söylerlerken tek başına hareket emiyormuş gibi davranabilirler ve her zamanki halinden daha ılımlı, uyumlu davranabilirler. Yalan söylerken  yalnızlıktan hoşlanmayan, insan ilişkilerinde uyum ve harmonyden hoşlanan bir önceki burç Terazi gibi  davranıp konuya başkalarını da dahil ederler.

Merkür’ü  Yay olanlar, yalan söylerken bir önceki burç Akrep gibi davranarak gizli derin, bilgelikle alakalı  konulardan bahsederek sizi  abandone edebilirler.

Merkür’ü  Oğlak olan kişiler,  konuyu, zamanı veya olayı abartabilirler.  Cümlelerinin arasına felsefi, dini konuları da sıkıştırabilirler. Ne de olsa Merkür’leri bir önceki burç Yay gibi davranmaktadır.

Merkür’ü Kova olanlar, geleceğe dair  cümleler kurarlar ve kendilerini bir önceki burç olan Oğlak gibi statü sahibi, herkesçe bilinen, itibarı yüksek, herkesten daha bilge biri gibi gösterebilirler.

Merkür’ü Balık olan kişiler, genellikle kendi etkilerinin olmadığını öne sürdükleri, dışarıdan gelen etkiler ve engellenemez olayları bahane ederek yalanlar söyleyebilirler. Böylece sizi önerdikleri şeyleri yapmaya mecbur bırakabilirler.

Devrim Dölen hocamdan  alıntılar içermektedir.

 

AstroDerki

 

 

 

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!