akrep aslan Astro Gündem Astroloji Öğreniyorum Balık başak boğa ikizler koç Kova Mars Oğlak terazi Uncategorized Yay yengeç

Uranüs’ün 7 Yıllık Boğa Dönemi Başlıyor!

Güneş sisteminin aykırı ve özgürlüklerle ilişkilendirilen gezegeni Uranüs, 2011 yılından beri Koç burcunda gezinmekteydi. Gerçi, Uranüs 15 Mayıs 2018 itibari ile Boğa burcuna girmiş, ardından gerileyerek 7.11.2018 tarihinde tekrar Koç Burcuna dönmüştü. 6 Mart 2019 da tekrar Boğa burcuna girecek ve Pandora’nın kutusu açılacak. Bildiğiniz gibi Kova Burcunun yönetici gezegeni Uranüs, her burçta yaklaşık 7 yıl kalır ve  girdiği her burçta, o burcun temel özellikleriyle ilgili icatlar, keşifler veya devrimsel olaylar gerçekleşmesi beklenir. Boğa burcunda olduğu için bilim, para ve ekonomik alanlarda devrimsel değişiklikler, para birimlerinde ve para piyasalarında aklımızın almakta zorlandığı büyük değişimler olacaktır. Ayrıca, ülkelerde toprak ile ilgili olaylar ve sınır değişimleri de gözlenebilir.

Zodyağın ne yapacağı belli olmaz, yörüngesi bile değişken,bazen taklalar atarken, bazen seyrinde giden gezegeni

Uranüs Koç’tayken birçoğumuza kişisel gelişim, kişisel duruş, görünüm gibi konularda değişimler yaşattı. Koç burcunun öncü enerjisi insanları motive edici, harekete geçiriciydi. Fikirlerimizi eyleme geçirmek için sabırsızlık gösterdik. Diyelim ki Uranüs sizin Güneşiniz ile kavuştu; bu durumda yaşamınızdaki bakış açınızı, kişiliğinizi değiştiren, hatta belki de sizin aydınlanma yolunda önemli adımlar attığınız, yaşama dair bazı özel işleyişleri fark ettiğiniz bir sürece girmişsinizdir. Şayet Ay’ınızın üstüne Uranüs transiti geldiyse; duygusal konular ile ilgili olarak  hızlıca özgürleşme ihtiyacı hissetmenize neden olmuştur. Tabi hangi evinizde transit yaptığına göre de yaşattığı deneyimler çeşitlilik kazanmıştır.

Uranüs döngüleri haritalarımızda önem taşır. Sıkılıkla duyarız, kişi evlenmiştir ve 7 yıl sonra  ne olduğunu bile anlamadan aniden boşanmıştır. Haritasına baktığınızda göreceğimiz muhtemelen şudur;  Uranüs transiti ile evlenmiştir. Uranüs ev  ve burç değiştirdiğinde de boşanmıştır. Tabi bu döngüde aynı zamanda Satürn de devrede olacaktır ama konumuz şuan Uranüs olduğu için fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ki konumuz dağılmasın.

Kısaca özetlersek Uranüs ve Satürn ilişkisi için şunları söyleyebiliriz;

Karmik Astroloji prensiplerine göre; Karmanın lordu Satürn, dünyaya geliş sebebimizken, Uranüs bireyleşme, serbest kalma, özgürleşme ve ıslah edişin tamamlanmasıyla karşılıklı ilişki içindedir. Peki neyi ıslah etme peşindedir dersek Satürn’ümüzü ıslah etme diyebiliriz. Öte yandan Satürn; hayatımızda ıslahı gerektiren bütün modellerle: toplum, aile, sizden bir şeyler bekleyen insanlar ve bu hayata ıslah edilmek üzere getirdiğiniz tüm konularla ilişkilidir.

Peki bu bilgiler ışığında;

Uranüs Boğa’dayken bizlere ne gibi deneyimler sunar?

Boğa burcu Dünyasal konular dediğimiz; mal, mülk, para, toprak, tarım, ülke sınırları ile ilişkili sabit bir burçtur. Sabit burçlar değişimden hoşlanmaz, direnç gösterir, statükocudur, düzeni, zevkleri, yaşadığı çevre vs değişsin istemez. Boğa burcunun yöneticisi Venüs aslında yaşamın güzelliklerinin, keyif ve huzurun, para ve Aşk’ın peşindedir.  Öte yandan, parasal kaynaklarımızdan, topraklarımızdan  ve gayrimenkullerimizden sorumlu olduğunu da unutmayalım.

Toprağa sağlam basmayı ilke edinmiş Boğa gibi sabit bir burç, Uranüs ün değişime zorlayan, enerjisi ile çatışacaktır. Bazılarımıza, alt üst eden enerjiler salarken, kimimize cömertliğin kapısını sonuna kadar açacaktır. Yeniliklere açık olmadığı gibi doğum haritamızda Boğa burcu hangi evimizde ise, o evin konularında değişime zorlar, dirensen de fayda etmez illaki değiştirir.  Özellikle Maddi ve toprağa dair konularda değişiklikler, yeni düzenlemeler getirir. Bir düzen içine girmekte zorlandığından, ya çok kazandırır ya da çok kaybettirir. Güvenlik ihtiyacı sürekli uyarıldığından rahat etmekte zorlanır. Kişisel haritalarda Boğa burcu hangi evinizde  yerleşimde ise ve orada hangi gezegen varsa gibi değişkenlere göre farklı etkilenimler olacaktır.

Yaklaşık 7 yıldır Balıkta seyreden Şiron, Koç burcuna girerken, Uranüs de boğaya girip değişimin, dönüşümün alasını yaşatacaktır.. Yaralı Şiron girdiği ev konularında kişileri değiştirip dönüştürmeden yaralarının sebeplerini, sonuçlarını fark ettirmeden bırakmaz demiştik.  Uranüs desen, zaten altını üstüne getirmeden rahat etmez. Yaşamımızın altı üstünden belki iyidir diyerek gözümüzü açık tutmaktan başka çaremiz yok. Direnç geliştirmek, enerjinin serbest salınımını zorlaştırmamak daha iyi olacaktır. Çağ sana uymuyorsa sen çağa uyacaksın…

Diğer  yandan Satürn ve Plüto’nun  Oğlak burcundaki kavuşum etkileri, enerjimizi zorlayan etkiler yarattı ve yaratmaya da devam etmekte.. Gelecek günler ülkenin ekonomik değerleri, tarımı, yer altı kaynakları, meclisi, yerel yönetimleri, toprak ve gayrı menkulleri ile ilgili konularda büyük değişimler getirecektir ki zaten başladı bile.

Uranüs malum ülkemizin Meclisini, yerel yönetimleri, STK ları, ideolojileri, hazine kuralları, iklimsel ve doğa olayları gibi konuları  temsil eden 11. Eve giriyor. Geçen yaz yine aynı eve girdiği zamanlarda Cumhur Başkanlığı seçimleri gerçekleşmiş ve yönetimsel büyük bir değişim yaşanmıştı. Önümüzdeki süreçte de Ankara ve İstanbul ile ilgili yönetimsel sürprizlere dair değişimler yaşanırsa şaşırmayalım.

Ayrıca,  Plüto, Satürn transitleri de hala ülkemizin 7. Evi yani açık düşmanlar, ikili ilişkiler, anlaşmalar evinde seyrine devam ediyor.Ülkemizin 1. evinde yer alan Plüto zorlu dönüşümler geçirmekle ilişkili olmakla beraber, 1. evde olması nedeniyle ülkemizin fiziki coğrafyasını, sosyolojik görüntüsünü, toplumun bütünsel yapısını da  bize anlatmakta. ( Pluto ayrıca, ülke haritasında, toprak zenginlikleri, yer altı kaynakları, derin devlet ve yer altı dünyasını da) temsil eder. Üstelik bu senenin başında gerçekleşen 6 Ocak Güneş tutulması tam da bu evimizde  Satürn ve Pluto ya yakın bir derecede oldu. Bu tutulma aynı zamanda ülkemizin 1. evine de karşıtlık gibi zorlayıcı bir açı yapmış oldu.

Güneş tutulmalarının etkisi uzun sürer ve zaten 2 Temmuzdaki tutulma da tam ülkenin Srius kavuşumlu Plutosu üzerinde gerçekleşecek ve bu kez de 7. eve karşıtlık yapacak. Bu arada ülkemizin natal haritasında 29 derece Balık burcunda yerleşmiş olan bölücü ayrıştırıcı nifak tohumları eken Eris ile Göksel Şiron kavuşum halindeymiş. Ayrıca ülke halkını temsil eden Natal Ay ile de açısı zaten zorlayıcı derecede. Bu durumda gelecek günlere dair  olumlu etkiler beklemek pek mümkün görünmemekte. Dilerim halkımız uyanık olur. Bu etkiler altında olan bir ülkenin haritasında Uranüs’ün Boğa burcu 11. eve girmesi de pek iyimser bir tablo sunmuyor. Kısacası Pandora’nın kutusu açılıyor. Bu arada hatırlatmak isterim ki Srius etkili bir ülke öncü bir geçmişe sahip yapıyı anlatır bize. Türkiye’de olacak şeyler tüm Dünya’da değişimlere kapı açacaktır. 

Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs, ülkemiz natal haritasında Akrep burcu yerleşimli ve 5. evde yer almaktadır. 5. ev; mali spekülasyonlar ve Borsa konuları ile de ilişkili olduğu için karşı eve giren Uranüs burayı zorlayacaktır.  Bu demek ki para piyasalarında da zorlanmalar, spekülatif olaylar olacaktır.  Özellikle Temmuz ayındaki tutulmada ülkenin Venüs’ü ile Göksel Uranüs tam karşıtlık yapacak ve bu  tutulma zamanlarında olduğu için tetikleyici bir etkiye neden olacaktır. Bu  sebeple spekülatif işlere girmek, yatırım yapmak, borçlanmak büyük risk verebilir.

Boğa burcu, doğanın uyandığı dönemi, üretimi, doğayı da temsil ettiği için bu sert etkiler altında Uranüs’ün Boğa burcuna geçişi, alışkın olduğumuz şartlardan, konforumuzdan vazgeçmemiz konusunda bizi zorlayacaktır.

Ülkemizin nasıl beslendiği ile ilişkili Ceres de Yabancı ülkelerle mali ilişkiler, borç ve alacaklar, ulusal toplumun borçları, vergi konuları ile ilişkili 8.evinde yerleştiği gibi  2. Temmuz 2019 tutulmasında, Uranüs, Mars ve Merkür’den  de zorlu etkiler alıyor.  21. Ocak 2019 tarihli Ay tutulmasında da Tutulma 2/8 aksı dediğimiz bu alanda gerçekleşmişti.  Bu durum; beslenme kaynaklarında sorunlar, kısıtlılık verecektir diye düşünüyorum.

Elbette, ülke haritamızda diğer evler de farklı etkiler almakta ama Uranüs  Boğa geçişi öncelikli bir makale olduğu için o konulara girmek istemedim. Fakat uzun yıllar etkisi olacak gelişmelere açık bir süreçteyiz.

Bu önemli dönemde kişisel haritalarınız konusunda deneyimli bir Astrologdan yardım almanızı öneririm zira aşağıdaki bilgiler çok genel bilgilerdir. Kişilerin haritaları parmak izi gibi benzersizdir.Çok fazla değişken nedeni ile çok farklı etkilenmeniz de mümkündür.

Burç bazında kişisel etkilerine kısaca değinelim;

Koç ve Yükselen Koç’lar

Uranüs transitini Yükselen Koçlar 2. ev dediğimiz para evlerinden alacaklar, bu demek oluyor ki kazanç yöntemleri değişebildiği gibi kazanç miktarlarında değişiklikler de olabilir. Gelirler konusunda öngörmekte zorlanacağınız etkiler olacaktır.  Hatta bazıları için vergiler,borçlar, ödemeler de artışlar da gözlenebildiği gibi sürpriz kazanımlar da gerçekleşebilir. 2. evinizde hangi gezegen var ve 2. evinize açı yapan gezegen nedir, hangi evden etki vermektedir gibi durumlara göre farklı etkiler yapacaktır.

Boğa ve Yükselen Boğa’lar

Değişimden hoşlanmayan Boğa burçları için Uranüs demek büyük değişim, dönüşüm, hareket demek. Hiç yapmayacaklarını düşündükleri şeylere bile evet diyebilirler. Görünümlerinde bile değişikliklere gidebilirler.

İkizler ve Yükselen İkizler 

Yükselen İkizler Uranüs transitini 12. evden alacakları için iç dünyaları, korkuları, spritüel alanları ile ilgili konularda hareketlilik yaşayacaklardır. Sezgilerinde artış yaşayabileceklerdir.  Bazı ikizler burçları ruhsal alana kayarken bazıları da yazmak, çizmek gibi konulara el atabilirler, yaratıcılıkları artabilir. Bu yolla iç dünyalarını dışarıya yansıtmanın yollarını bulurlar. Ancak 12. ev aynı zamanda gizli düşmanlar evi de olduğu için, gizli düşmanlarını fark edebileceklerdir.

Yengeç ve Yükselen Yengeç’ler

Uranüs, yükselen Yengeç’ler önümüzdeki yedi yıl kabuklarını kırıp sosyalleşecekler. STK lara, kluplere üye olabilecekleri bir yıl olacaktır.  Yeni insanlar tanıyıp, yeni çevrelere girecekler.

Aslan ve Yükselen Aslan’lar

Yükselen Aslan burçları için önemli bir zaman. Kendinizi ve yeteneklerinizi göstermek için büyük bir istek duyacaksınız. Bu sebeple kariyerinizi değiştirme isteğiniz de artacaktır. Özellikle sanatsal ya da eğlenceye yönelik konularda kariyer planlamaları yapabilirsiniz.

Başak ve Yükselen Başak’lar

Yükselen Başak burçlarının 9. evine girecek olan Uranüs; Başak ve yükselen Başaklar’da  entellektüel konular, eğitim, dünya görüşü, yurt dışı konuları ile ilgili alanlarda gelişmeler olacaktır.Yurt dışı seyahatler ya da eğitimlere de kalkışabilirler. Hatta, bazı başak burçları aldıkları etkilere göre kitap yazabilirler, yüksek lisans tezi de hazırlayabilirler.

Terazi ve Yükselen Terazi’ler

Uranüs yükselen Terazi burçlarını, borsa ve bankacılık sektörü, borçlar, başkalarından kazanımlar  ile ilgili yönlerden etkileyecektir.  Büyük paralar da kazanabileceğiniz gibi büyük vergi, borç vb konularda zorluklar da yaşayabilirsiniz.  Hiç aklınızda olmayan şeylere para da harcayabilirsiniz. O nedenle her güzel görünen şeye atlayıp bol para harcamamaya dikkat etmeniz yerinde olur. 7 yılın sonunda para yönetimini çok iyi öğreneceğiniz kesin diyebiliriz. Ayrıca sağlık sorunları ve ameliyatlar gibi konular gündeme gelebilir.

Akrep ve Yükselen Akrep’ler

Uranüs yükselen Akrepleri ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklıklar evinden etkileyecek. Ortaklık yaptığınız insanları dikkatli seçmenizde, gözünüzü açık tutmanızda fayda var.  Aceleye gelen, ani işlere girmeniz gerekirse sözleşmelerinize ve yanınızda çalışan insanlara dikkat edin. Uranüs sizi bu konularda şaşırtabilir. Ayrıca beklenmedik sağlık sorunlarına karşı tedbirli olmanızda yarar var.

Yay ve Yükselen Yay’lar

Uranüs Yükselen Yay’ların hayat düzeni, çalışma hayatları konusunda yeni düzen kurmaya itecektir. İş değiştirmek ya da çalışma alanlarını değiştirmek gibi konular gündeme gelebilir. Bazı Yay ların sağlıklarına dikkat etmeleri gerekebilir. Ancak Jupiter de Yay burcunda olduğu için haritalarınızın potansiyeline göre değişen etkilerde değişimler iyicil yada kötücül etkileri artırabilecektir.

Oğlak ve Yükselen Oğlak Burcu

Yükselen Oğlak’ların 5. evine girecek olan Uranüs, Oğlak burçlarını, aşk, cinsellik, eğlence, çocuk sahibi olma, maceralı ilişkilere çekebilir. Ayrıca yeni bir hobiniz olabilir.  Bazı Oğlakları aile teması üzerinden de etkileyebilir.

Kova ve Yükselen Kova’lar

Yükselen Kova burçlarını Uranüs, aile ve yakın akraba ilişkileri ile ilgili konularda etkileyebilir. Bazı Kova burçları ev taşıyabilirler, iş veya statü değişikliğine bağlı değişimler yaşamaları da olasıdır.

Balık ve Yükselen Balık’lar

Uranüs gibi sıra dışı bir gezegenin Balık burcu gibi hayaller, sanat ile iç içe bir burcu yaratıcılık konularında etkilemesini bekleyebiliriz. Hatta 3. evden aldığı uranüs etkisi ile Bazı balık burçları, iletişim, yazı sanatı, seyahatler gibi konularda harekete geçirecektir. Tabi yakın akraba ve kardeşler ile ilgili de bazı gelişmeler yaşanması muhtemeldir.

Uranüs nerede olursa olsun yıldızlar bütünün ve bizlerin hayrına olsun…

Astroderki

 

 

 

 

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!