Astro Gündem Güneş Sabit yıldızlar Soltist Sodep Srius Vega

Güneş Srius Kavuşumunda Dileklerimize Dikkat!

Bugün Dileklerimize Dikkat Etmeliyiz.

Kadim bilgilere göre 6 Temmuz özel ve önemli  ve  1 yıllık ‘’kaderimizin yazılacağı gün’’. Kadimler Güneş ve Srius Yıldızının yan yana gelecek olmasını  yıllık kadersel sürecimiz ile bağdaştırmışlardır.  Eski Mısırlılar, Sirius’un, Güneş ile aynı boylamda kavuşum yaptığı günlere Sodep / Solthist adını vermişlerdir.

Güneş’in 14 derece Yengeç burcuna geçmesi ile başlayan bu kavuşumun aynı zamanda şöyle bir etkisi de bulunmaktadır;  Gök yüzünün en parlak yıldızı olarak nitelendirilen  Srius’un ışığının Güneş’e ulaşabilmesi için geçen süre ortalama 8 yıl olarak bilindiğinden, yeni yazılan bu kadersel sürecin gelecek 8 yılımızı etkileyeceği düşünülür.  Bu akşam ülkemiz başkentine göre bakıldığında saat  19.21 sularında bu kavuşum gerçekleşecektir.

Bahsi geçen parlak yıldız gökyüzünde yalnız değildir; Srius aslında bir üçüzdür.  Srius A, B ve C olarak bilinirler. Ben bu üçüze iyi, kötü ve çirkin diyorum. Bu üçüzlerin karanlık olanı haritalarda karanlığı da çalıştırabileceğinden her zaman uğurlu yıldızım var diye bakmamayı gerektirir.  Astronomlar Srius’u keşfettiklerinden  çok çok daha öncesinde Afrikalı Dogan kabilesi zaten bu yıldızların varlığından haberdardılar. Bu ayrıntı bile aslında bidiğimizi sandığımız evrensel gerçeklikte, bilmediklerimizin bildiklerimizden hem farklı hemde ne kadar eksik ve/veya yanlış olabildiğine bir pencere açmaktadır.

Hint mitolojisinde Sirius “Cennetin Kapısı”  ile ilişkilendirilmiş, Eski Mısır’da Piramitlerin (Keops, Kefren, Mikerinos ) inşası bile bu yıldızı gözlemleyebilecek şekilde yapılmıştır ve Srius gibi 3 adetten oluşmaktadır. Hatta piramitlerin içinde bu yıldızı anlatan 5 köşeli yıldız  figürüne de rastlanılmaktadır. Ayrıca Kuran’ı Kerimde de bu yıldıza vurgu bulunmaktadır.

Gelelim Günün Özelliğine

Evet kader yeniden yazılır ama tek başına bu yıldız değil tüm göksel kombinasyon önem taşır. Örneğin bizim yaşadığımız çağda Oğlak burcunda bulunan Vega  dediğimiz özel bir yıldızla da karşı karşıya bulunmaktadır. Vega yıldızının kabaca anlamına değinecek olursak; Zenginlik ve itibarı temsil eder. Kişiye karizma, çekicilik, sanatsal yetenekler,  servet, şöhret gibi dünyevi  kazanımlar açısından şanslar verir. Özellikle politikacılarda haritanın tepe noktasında gözlenebilir. Ancak bu yıldız sert etkiler alıyorsa kişi bunları kötü amaçlar için de kullanabilir . Yani bir çeşit sınav yıldızı diyebiliriz.

Günümüze gelecek olursak; bir birine karşıt duran bu iki yıldız aslında bize,  günümüz insanının dünyasal zevkleri/tutkuları ile ilahi konular arasındaki sınavının ne kadar keskin olduğunu anlatıyor değil mi? . Çevremizden gözlemlediğimiz zaman, bu kutuplaşmanın ne kadar arttığını hepimiz fark edebiliyoruz ne yazık ki…

İşte tam da bu sebeple;

Dileklerimizi dilerken kendimizden çok bütünün hayrını  istemekte yarar var. Özellikle yönetimsel olarak tepe noktada bulunan yöneticiler, ülkeler,  çok yakın zamanda gerçekleşen  ve gerçekleşecek olan tutulmaların da etkisi ile bir çeşit hesaplaşma yaşayacaklar diye düşünüyorum.

Bütünün hayrına, zayıfların korunmasına, sokak canlarının, ezilenlerin, engellilelerin  refahına dair dileklerde,dua veya ritüellerde bulunanların dileklerinin  kabulüne duacıyım…

Sevgiyle kalın

Serpilgül Kınacı

AstroDerki

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!