Astro Gündem AY tutulmaları Oğlak Türkiye ve Dünya yengeç Yükselen Burç

10 Ocak 2020 Yengeç Burcunda Parçalı Ay Tutulması

10 Ocak 2020 Yengeç Burcu Parçalı Ay Tutulması’nın Etkileri

10 Ocak günü Ankara saati ile saat 22:22  de Yengeç burcunun 20°00´derecesinde Parçalı Ay tutulması meydana gelecek.   Tutulma, Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika ile Kuzey Amerika’nın pek çok yerinden ve Güney Amerika’nın doğusu, Atlantik ve Hint Okyanusları, Pasific ile Kuzey Kutup Bölgesinden gözlemlenebilecek.

Ay Tutulmaları Dolunay zamanlarında gerçekleşir ve sonlanmaları anlatır. İllaki tutulmanın olduğu gün bir olayın gerçekleşmesini beklemeyelim zira Ay Tutulması’nda etki 15 gün öncesinde başlar ve 6 ay içinde de kendisini gösterir.  Özellikle de tutulmanın derecesi daha sonra başka gezegenlerce tetik aldığında olayları gözlemeye devam ederiz. Örneğin; 17 Mart tarihinde tutulma derecesi malefik gezegenlerden Mars tarafından tetiklenecek ve etkileri zorlayıcı olacaktır.

10 Ocak 2020’de Yengeç burcunda meydana gelecek olan tutulma, 144  Saros serisine ait.

Bu serinin ilki  29 Temmuz 1749’da gerçekleşmiş ve günümüze kadar gerçekleşen 144 saros seri nolu tutulmalardan en sonuncusu 30 Aralık 2001’de gerçekleşmişti. Eminim pek çoğumuz 2001 ve 2002 yıllarını aklımıza bile getirmek istemiyoruzdur. Bu tutulma 2002 yılını etkileyen bir tutulmaydı. Her ay tutulması bir bitiş ve sonlanma enerjisi taşır. 10.Ocak 2020 tutulması da bir son ve yeni bir başlangıca gebe. 2002 yılımız, bir devrin bitip başka siyasi partinin uzun yıllar yönetimi devralmasına gidecek süreçler yaşamasına yol açmıştı. Gerçi, diğer tutulmaların sinerjik enerjisi ve tarihimizin en büyük ekonomik krizinin yarattığı ivme ile 2002 yılında büyük değişimler yaşanmıştı.

30.12.2001 144 saros tutulması, Ülke haritamızın yükselen derecesi (ASC) üstünde olan bir tutulmaydı.

Bu sebeple ülkemiz için adeta bir kimlik değişimi göstergesi diyebiliriz.

Bu tutulmada da başrollerde Pluto ve Satürn transitlerinin olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. 2001 yılındaki tutulmada  Göksel Pluto ve Satürn karşıtlık enerjisi taşıyordu. O süreçte başlayan bu karşıtlık enerjisi 10 Ocak 2010 tutulmasında Pluto ve Satürn’ün kavuşması ile bir nihayete erecektir. Ama unutmayalım her son yeni bir başlangıçtır. Başlangıcı nasıl yaşayacağımız önem taşıyor ve hem halk olarak hem de siyasi mekanizmalarımızın alacağı kararlar ve uygulamalarla yeni yolumuz çizilecektir. Bu sene zaten devletler için oldukça kritik bir yıl.

Önceki yıl 1911 yılından itibaren ülkemizi etkileyen tutulmalar ve Saros serilerine dair bir arşiv çalışması yapmıştım. Göz gezdirmek isterseniz linki tıklayabilirsiniz. 

Dilerseniz önceki yıllarda gerçekleşen 144 saros serili tutulmalar ülkemizde nelere yol açmış kısaca bakalım:

144 Lunar 06  Kasım 1911

Toprak kayıpları olmuş

144 Lunar 17 Kasım 1929

Hemen öncesinde Dünya ekonomik Krizi patlak vermiş olduğu için, ülkemizde 18/12/1929 Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti kurulmuş.

144 Lunar 28 Kasım 1947 (1948 yılını da etkiler )

12 Kasım 1947 İktisat Kongresi yapıldı, Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde imam hatip kursları açılmasına karar verdi. Ankara‘da valilik ve belediye başkanlığının ayrılmasına ilişkin kanun kabul edilmiş.

144 Lunar 8 Aralık 1965

İlk yerli Anadol arabasının üretimi

Sovyetler Birliği ile 180 Milyon dolarlık kredi anlaşması gerçekleştirilmiş.

İşçi haklarına ilişkin yasa TBMM de kabul edildi.

144 Lunar 20 Aralık 1983 (bu 144 nolu lunar tutulma 1984 yılını etkiler)

Döviz alım-satımı serbest bırakıldı. Ücretlilere vergi iadesi uygulaması getirildi. Toplu Konut Kanunu TBMM’de kabul edildi. 26/03/1984 Yerel Seçimler yapıldı.

144 Lunar 30 Aralık 2001 

Eminim pek çoğumuz 2001 ve 2002 yıllarını aklımıza bile getirmek istemiyorsak da yukarıda kısaca bahsetmeye çalışmıştım.

Geçmiş yıllarda Yengeç / Oğlak aksının  (20 derece Yengeç ) aynı derecesinde gerçekleşen olaylara bakıldığında;

Dünyada modern devletlerin kurulmasına ilişkin ilk km taşlarının döşendiği anlaşmalara, laiklik ile ilgili ilk konferansın düzenlendiğine, din/ mezhep ve yönetsel temalı savaşlara, Dini özgürlüklerin benimsenmeye başladığına şahit olabiliyoruz. Bu sebeple muhtemelen bu derecedeki tutulma bazı anlaşmalar, uluslararası kurumlar, din temalı devletlerin yönetsel değişikliklerine, eğitim ve din ile ilgili sistemlerde değişikliklere ve hatta belki de Avrupa iz düşümü nedeni ile AB ile ilgili bazı değişimlere gebe diyebiliriz.

Okült Astrolojide İkizler ve Yengeç sabit yıldızlarının anlamı derindir.

Özellikle tutulmanın gerçekleştiği anın haritasındaki Ay, keskin, sert güç, savaş ve mücadele ilgili ve ölümlülüğü anlatan Castor sabit yıldızı ile kavuşumda, ABD Başkanı Trump’ın da Güneşi 21 derece Yengeçte, Ay’ı da 24 derece Oğlak burcunda yer almakta. Dolayısı ile Dünyanın önemli aktörlerinden biri olan ABD ‘ni de yakından ilgilendiren bir tutulma bu. Castor geçici başarıyı da anlatır…

Ayrıca Pluto ve Saturn’ün bulunduğu derecede Oğlak burcunun, modası geçmiş yönetim şekillerini anlatan Dheneb sabit yıldızı ile bulunmakta. Bunun anlamı şu;  Modası geçmiş yapıların/devletlerin yıkılması, yanlış ve modası geçmiş liderlerin uzaklaşması yakındır .

Tutulma anının haritasını Yükselen derecesine baktığımız zaman da görüyoruz ki  mükemmeli arayan, kılı kırk yaran, mantığın ağır bastığı  Başak’ı görüyoruz.

Tutulmanın aktörleri agresif ve savaşçıyken mantık öne geçsin dilerim…

 

Ülkemiz ve Yengeç burcunda Ay tutulması

Tutulmanın burcu Yengeç olması sebebi ile Yengeç konularına ait gelişmeleri daha belirgin hale gelecektir; Aile, vatan, korumacılık, tutuculuk, hassas, değişken, anaç, ön yargı ile ilişkili yapıyla ilgilidir. Vatan, millet konularıyla ilişkili olduğu kadar kamu hizmetleri, sağlık, emlak, otelcilik, çocuklarla ilgili konular, gıda, yiyecek/ içecek sektörü, psikologlar, tarihçiler ve hatta antikacılar da konular arasında olur.

10 Ocak’ta meydana gelecek Ay tutulmasında halk ve halkı ilgilendiren durumlar önemli olacaktır. Uluslararası anlaşmalar, davalar, dost ve  düşman ülkelerin yeniden gözden geçirileceği olaylar gündeme gelecektir.  Hatta bazı davalar, hukuksal süreçler, ortaklıklar neticesi para piyasalarında oynamalar.

Bu tutulmalar özellikle liderler, büyük patronlar, CEO, ve otorite için zorlu bir dönem.  Siyaset arenası biraz hareketlenecek. Yeni yasalar, bazı haklarda(özellikle kitle iletişim araçlarında ) kısıtlamalar, ekonomik tedbirler…

Tutulmalar bu dönem ülkemizin hem halkı hem de dış ilişkilerini ilgilendiren aksta olmakta. Bu da halk üstünde bir baskı yaratacaktır.  Gerek sığınmacılar, gerekse de ekonomik alanda zorlanan halkın bazı gerilimler yaşama potansiyeli olabilir ve bu sokaklara yansıyabilir.

Özellikle 13 Ocak 2020 tarihi civarında açık düşmanlıklar, uluslararası konular ve halk için önemli bir tarih olabilir.

Bunun yanı sıra 17 Martta tutulma derecesini Mars  tetikleyeceğinden  dış ilişkilerimiz konusunda hayli zor etkiler alacağımızı söyleyebiliriz. Hatta bu etki Şubat ayının son haftalarından itibaren etkisini gösterebilir.

Bireyler bazında tutulma etkilerine bakacak olursak;

İstemeden de olsa  2001 /2002 yıllarında neler yaşadığınızı aklınıza getirseniz bazı ip uçları elde edersiniz diyeceğim. Ancak unutmayalım ki Pluto, Saturn ve Jüpiter gibi gezegenler geçen 18/19 yılda ruhen büyüdük mü yoksa hala aynı hatalara düşüyor muyuz? Neler ektik de neler biçeceğiz… Şimdi karnemizi alma zamanı …

Bu tutulmada ilişkilerimiz ve kararlarımız önemli olacak.  Düşünüp kararlar alacağımız, güvenlik ihtiyacımızın yüksek olacağı bir sürece gireceğiz. Gerçekçi, doğru ve kalıcı adımları benimsememiz önemli bu süreçte. Çocuklar, gençler ile ilgili konularda düzen değişiklikleri, yeni sorumluluklar alacağımız, belki de yer değişimleri, mülklerle ilgili gelişmeler yaşayabileceğimiz bir tutulma bu.

Yengeç Ay tutulmasının bireysel haritalarda dikkat çekeceği konular 

10 Ocak 2020’de meydana gelecek Ay tutulması ana tema olarak; sosyal çevre/ aşk hayatı, gruplar ile ilgili gelişmeleri, çocukları, spor, sanat ve diğer yaratıcı faaliyetleri ve kariyerden gelen kazançlara dikkat çekmekte.

Öncü ve değişken burçlarda gezegen yerleşimleri olanlar öncelikli olarak daha çok etkilenecek bu tutulmadan.

Burçlar bazında bakarsak;

Koç ve Yükselen Koç’lar,

İş ve sorumluluklara paralel ev, yuva, aile, ebeveyn ve köklere dair ihtiyaçlar konusunda kararlar almak, mülk, eşin statüsü gibi konuların önem taşıyacağı bir dönem.

Boğa ve Yükselen Boğa’lar,

Yakın çevre ilişkileri, iletişim, kardeşler, yakın çevre ve kısa seyahatlerin gündemde olduğu, eğitim, kendi inançları ya da fikirleri konusunda duygularını ifade etmesi gereken durumlar.

İkizler, Yükselen İkizler,

Maddi ve manevi konular, parasal konularda ortaklıklar, miras ya da borçlarla ilgili konularda yeni düşünceler ve kararlar alma ihtiyacı doğabilir.

Yengeç, Yükselen Yengeç’ler,

Kişinin kendisini başkalarına ifade etme ihtiyacı artabilir. Fiziksel görünüm önemli olabilir. Evlilik, ortaklıklarında veya başkalarından beklentilerinde karşı tarafla uyuşmazlıklar yaşayabilir.

Aslan, Yükselen Aslan’lar,

Rutin hayatın içindeki zorlanmalar, çalışma ya da sağlık ve yönetimsel konulardan kaynaklanan gizli düşmanlıklar,  bazı kayıplar, hastane ve veya benzeri kapalı yerler ile ilgili konular olabileceği gibi  kişi kendi iç dünyasına çekilme, meditatif olma isteği de duyabilir.

Başak ve Yükselen Başak’lar,

Aşk, flört,  ve çocuklarla ilgili konularda yoğunluk, arkadaşlar, sosyal çevre, kariyerden gelen kazancımız, organizasyonlar, dahil olduğumuz gruplar, ailenin borçları/gelirleri veya sağlığı konuları gündemde olabilir.

Terazi ve yükselen Teraziler ,

Aile ve ev ile ilgili konularda sorumluluk ve  yoğunluk artışı.. Kariyer, hedefler, ebeveyn sağlığı, çocuklarınızın iş ve  sağlığı, eşinizin ailesi gibi konular gündemde olacaktır.

Yükselen Akrep’ler,

Yaşam felsefesi, din ve hukuksal konular, Uluslararası işler, Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uzun seyahatler konuları ile ilişkili kararlar, sonuçlar alma durumu, yakın çevrelerinden, kardeşlerden baskı veya iletişimsel yoğunluk olması mümkün.

Yay ve yükselen Yaylar,

Vergi, sigorta, kredi, borç, miras, burs, nafaka konuları, eş ve veya ortaklardan gelen paralar konusunda sorumluluk artışı, zorluklar, ameliyatlar, duygusal yönden destek ihtiyacı ve bu konularda alınacak kararlar.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar ,

Eş, ortak, anlaşmalar, davalar, evlilik, açık düşmanlıklar konuları ile danışmanlarımız önem kazanır, fiziksel görünüm, kişilik ve evliliğe dair kararlar gündemde olur.

Kova ve yükselen Kovalar,

Günlük rutinlerimiz, yanımızda çalışanlar, çalışma arkadaşlarımız, iş yerimiz, kiracılar, hastalıklar, evcil hayvanlarımız konuları gündemde olabilir.  Ruh ve beden sağlığınıza özen göstermeniz gerekebilir.

Balık ve yükselen Balıklar ,

Yaratıcılık, çocuklar, flört, aşk, spor, sanat, hobilerimiz, geleceğe dair hayallerimiz, umutlarımız gibi konular gündemde olur.

AstroDerki

Serpilgül Kınacı

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!