Astro Gündem Astroloji Öğreniyorum Venüs venüs döngüleri

Venüs

VENÜS

Venüs retrosuna yaklaştığımız şu günlerde biraz Venüs hakkında bilgi vermek istedim. Venüs Boğa ve Terazi burcunun yönetici gezegenidir. Balık ve Yengeç burcunda yücelir.

Venüs gökyüzünde en parlak görünen gezegendir. Astrolojide ışığı en çok olan gök cisimleri gezegenimizde hayatı en çok etkileyen cisimlerdir. Bu sebeple Dünya üzerinde etkileri derin anlamlar taşır.

Bir doğum haritasında dişiyi gösteren birinci sembol Ay, ikincisi Venüs’tür. Birbirlerini andıran özelliklere sahiptirler. Basit anlamda aşkı, sevgiyi, sevgi dilimizi; bir kadının ilişki tipini ve bir erkeğin karşı cinsten beklentilerini gösteren etken bir güç olarak temsil edilir. Kutsal bir dişilik sembolüdür.

Güneş ışığını çok kuvvetli bir şekilde yansıtır ve kendisine ait evreleri vardır.

Güneş’le yapmış olduğu açılar sebebiyle

  • Yeni Ay
  • İlk Dördün
  • Dolunay
  • Son Dördün evreleri vardır.

Özellikle Venüs fazları ikili ilişkilerde/Sinastri haritalarında bizlere çok yol göstermektedir.

Venüs, bir doğum haritasında, bazen çok net anlaşılır; bazen de kendisini kolay ele vermez.

Venüs’ün 4 ana alt kişiliği vardır

Harmonia (uyum)

Eros (erotizm)

Febos (sevgiliyi kaybetme korkusu)

Deimos (öfke).

Her 1.5 yılda bir retro yapar. 8 yılda retrolarıyla 5 bölgeyi kapatır ve büyük bir pentegram oluşturur. Bu pentegramların başlangıç noktaları çok önemlidir. Her yıl derecesi kayar ve her zaman aynı burçlarda pentegram yapmaz. (Olimpiyattaki 5 halkanın her biri Venüs’tür.)

Bu döngüler, 8 yıllık dönem içinde para, aşk, sevgi ilişkilerini kısmen gösterir. 8 yılda bir tekrarlanan modalar, yatırımlar, iflaslar, enflasyonlar vs pek çok şey Venüs’ün kontrolü altındadır.

Venüs’ün 115 yılda bir olan birçok özel geçisi vardır. Bu dönemde doğan kişi önemli işler yapacak kişilerden olur, büyük sanatçılar doğar.

Karmik bakış açısı ile bakıldığında, Satürn ile Venüs arasında koordineli açılar vardır. Venüs’ün yapmış olduğu tüm olumlu açılar, Venüs’ün etik ve ahlaklı olan yönlerini yüceltir. Kare, karşıt bir yapı varsa, Saturn Venüs’ümüzü odaklamış, ona sosyal ahlak, cinsel ahlak veya etik vermek çabasındadır. Haritasında böyle bir bağlantı olan kadınlar genellikle benzer bir kombinede evlenirler.

Kişinin haritasında, Venüs-Saturn 60 ve 120liği varsa para ve değer duygusu yüksektir. Saturn-Venüs 150lik, 90’lıkları varsa para kazanma ve değer duygusu düşüktür. Çünkü Venüs, içsel anlamda kendimize değer verdiğimiz yerdir.

Haritada Boğa’nın ve Terazi’nin düştüğü evleri yönetir ve bulunduğu ev çok önemlidir.
Bir doğum haritasına bakarken, Venüs’üm nerede, kimden açı almış, Boğa ve Terazi burçları kaçıncı eve düşmüş gibi soruların cevapları çok önemlidir. Çünkü Venüs çok aktif bir gezegendir.

Venüs’ün okült anlamda 3 büyük pozisyonu vardır:

Venüs Karanlıkta (Nemesis)

Venüs Işık Getiren (Lucifer, Luvi),

Venüs Afrodit (Vespertin, Vespertia).

Şayet bu 3 Venüs tipinde olmayan bir Venüs’ünüz varsa normal bir Venüstür.

Venüs Afrodit

Güneş battıktan sonra gökyüzünde parlayan Venüs (akşam yıldızı) Afrodit’tir. Sevgi, aşk, güç, saygı verir. Açıları da iyiyse en güçlü Venüstür.

Diğer iki Venüs tipi de zorludur. Özellikle Nemesis intikamcı bir kadını anlatır.

Venüs’ün bir de Ghost hali vardır

Retro yaptığı burçtan çıkana kadar geçen dönemdir. Bu Venüs direkt karmaya bağlıdır. Karmik açıdan bakınca,Ghost Venüs sahibinin geçmiş yaşamlarından birinde kendisine bir hata yapılmış, kendisi mağdurdur. Ama karşısındaki kişiye ceza olarak ayarının üstünde bir ceza vermiş demektir.

Retroda veya Ghost’ta doğanlar genellikle retro ve ghost transit açılarında ilişki kurma potansiyeline sahip olmaktalar.

Retro Venüs

Venüs retro Koç kadın cinsel olarak deneyimsizlik, erkekte güzellik verebilir.

Venüs retro Boğa kadın müsriflik verebilir.

Venüs retro İkizler iflas etmiş bir tüccar olabilir.

Venüs retro Terazi erkek üçkağıtçı bir avukat olabilir.

Venüs retro Akrep kadın cinsellik konusunda deneyimli ama tutku suçları, krizleri yönetememek gibi sorunları deneyimleyebilir.

Venüs retro-Pluto retro karesi oldukça zorlayıcı bir açıdır. Kendisini karanlık insanların içinde bulabilir.

Progress Haritada Venüs retroya geçtiği zaman ilişkiler ve para ile ilgili bir geri çekilme ve problem verir.

Progress Haritada Venüs retro dan ileriye geçtiği zaman, sorunlu ve problemli dönemlerin bittiğini ve her şeyin yavaş yavaş açıldığını gösterir.

12.evinde Venüs’ü olan erkekler, kibar, kadınlara değer veren ve iyi insanlardır. Ancak kadından zarar gördüğü için kadınlardan kaçabilir. Karmik açıdan bakıldığında, kadında 12. ev Venüs’ü var ise geçmiş hayatla yüzleşme yaşatabilir.

Venüs Ay ev Uranüs ile çok net çalışır. Uranüs karşıtlığı ve karesi, ilişkilerde özgürlük arayışı. Ay kareleri, ilişkilerde bencillik verebilir.

Astrolojide açılar bize haritamızdaki gezegenlerin nasıl çalışacağını fısıldar;

Kare ve karşıtlıklar: Zorlayıcı olup çözülmesi gereken sorunlar olacağını söylerken,

60/120 gibi açılar iyicildir: 60 derecede irademizi kullanırken, 120 derecede  kendiliğinden akan bir enerji vardır. ge Şahsen ben 60 lık açıları daha değerli bulurum çünkü irademi kullanabilirim. 120 derecede  olumsuzluk da kolayca akabilmektedir.

Venüs’ün 150 lik açılarında  ani başlayan, ani biten aşk ilişkilerine ya da parasal konularda ani olaylara rastlanır.

Venüs için daha çok şey söylenebilir. Ama şimdilik bu kadarı yeterli.

Venüs ile ilgili diğer yazımızı okumak için tıklayınız.

Şans yıldızınız bol olsun…

AstroDerki

 

 

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!