Astro Gündem Güneş Karmik Astroloji Mars Soltis Sodep Soltist Sodep Srius Türkiye ve Dünya

2020 Soltist /Sodep Günü ve Mars’ın Koç Burcunda 6 Aylık Seyahati

2020 Soltist/Sodep ve Mars’ın Koç Burcunda 6 Aylık Seyahati

Kadim bilgilere göre, 5-6 Temmuz özel bir tarih, 1 yıllık ‘’kaderimizin yazılacağı gün’’. Kadimler Güneş ve Srius Yıldızının yan yana gelecek olmasını yıllık kadersel sürecimiz ile bağdaştırmışlardır.  Eski Mısırlılar, Sirius’un, Güneş ile aynı boylamda kavuşum yaptığı günlere Sodep / Solthist adını vermişlerdir.

Güneş’in 14 derece Yengeç burcuna geçmesi ile başlayan bu kavuşumun aynı zamanda şöyle bir etkisi de bulunmaktadır; Gök yüzünün en parlak yıldızı olarak nitelendirilen  Srius’un ışığının Güneş’e ulaşabilmesi için geçen süre ortalama 8 yıl olarak bilindiğinden, yeni yazılan bu kadersel sürecin gelecek 8 yılımızı etkileyeceği düşünülür.

Bahsi geçen parlak yıldız gökyüzünde yalnız değildir; Srius aslında bir üçüzdür.  Srius A, B ve C olarak bilinirler. Ben bu üçüze iyi, kötü ve çirkin diyorum. Bu üçüzlerin karanlık olanı haritalarda karanlığı da çalıştırabileceğinden her zaman uğurlu yıldızım var diye bakmamayı gerektiriyor.  Astronomlar Srius’u keşfettiklerinden çok çok daha öncesinde Afrikalı Dogan kabilesi zaten bu yıldızların varlığından haberdardılar. Bu ayrıntı bile aslında bidiğimizi sandığımız evrensel gerçeklikte, bilmediklerimizin bildiklerimizden hem farklı hem de ne kadar eksik ve/veya yanlış olabildiğine bir pencere açmaktadır.

Hint mitolojisinde Sirius “Cennetin Kapısı” ile ilişkilendirilmiş, Eski Mısır’da Piramitlerin (Keops, Kefren, Mikerinos ) inşası bile bu yıldızı gözlemleyebilecek şekilde yapılmıştır ve Srius gibi 3 adetten oluşmaktadır. Hatta piramitlerin içinde bu yıldızı anlatan 5 köşeli yıldız figürüne de rastlanılmaktadır. Ayrıca Kuran’ı Kerimde de bu yıldıza vurgu bulunmaktadır.

Gelelim Günün Özelliğine

Evet kader yeniden yazılır ama tek başına bu yıldız değil tüm göksel kombinasyon önem taşıyor.

İşte tam da bu sebeple;

Bu yıl ki Soltis / Sodep gününde Mars en güçlü olduğu KOÇ burcuna girmiş olacağından ayrı bir öneme sahip. Koç burcu baharın müjdecisi İlk Bahar ekinoksunun da başlangıcı. Ancak bu sene İlk Bahar ekinoksunun (21 Mart) giriş haritası ne yazık ki pek sevimli değildi. 2020 yılı 20-21 Mart ve 5/6 Temmuz önemli ve gelecek günler için belirleyici olacak. Üstelik Mars Koç burcunda nadir yaptığı gerileme hareketlerinden birini yaparak 6 ay civarı, deyim yerindeyse; Koç burcunun tozunu attıracak.

2019 yılında Mars burcundaki retroların önemi hakkında  kısa bir yazı yazmıştım

ve ‘’Mars, Kova burcundaki retrodan sonra Balık burcunu geçip Ocak 2019 da Koç burcuna girdi. Mars zaten Koç Burcunun yöneticisi olduğu için 28- 29 Haziran 2020 yılında Koç burcuna girişi ve bu burçta yapacağı  RETRO  daha da büyük önem taşıyor. 2019 tarihinde bu retronun önemine binaen yazdığım yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şimdi düşünün bakalım, bu Ocak ayında neler yaşadınız ve halen yaşamakta olduğunuz konular nelerdir ?  Diyelim ki iş yerinizde bir dolandırıcılık yaşadınız, yakın arkadaşınızla ufak da olsa sorunlar yaşadınız, bir hastalık yaşadınız ama önemsemediniz, eşinizle kavga ettiniz, boşanmanın kenarından döndünüz vesaire vesaire… Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ama bilin ki bunlar, 2020 Haziran ayında yaşayabileceklerinizin ufak demolarıydı. O sebeple Mars bu sene Koç burcunda seyrederken yaşadıklarınızı önemseyin ve bir kenara not edin. 2020 yılında bu konuları çözmeniz gereken süreçler yaşayacaksınız. Herkesin haritasında bir Mars vardır bulunduğu ev ve açı yaptığı gezegenler, sabit yıldızlar, Mars’ınızın ileri mi, retro ya da Ghost mu olduğu büyük önem taşır ve bu sebeple de her birimize farklı etkiler yaşatır.

Amacım, korku yaşatmak değil farkındalık oluşturmak. Farkında ol ki Mars Koç burcundayken konuları ertelemek yerine sorunlarına kalıcı çözümler üretebil, nasıl çözerim diye düşün, korkular yerine bilginin gücü ile pozitif enerji geliştirecek adımlar atabil.’’ Demiştim.

Bu yıl göksel kombinasyonlara bakınca genel olarak, ülkelerin yönetimleri ile ilgili zorlayıcı durumlar, yönetim zaafiyetleri, bazı yönetici değişimleri, askeri /çatışma içeren durumlar ve buna bağlı göçler, kıtlık, ekonomik zorluklar ve halktan gelen tepkiler, halkın kısıtlanması, toprak hareketlilikleri, bazı yasal değişimleri, kanunlar, hatta din içerikli çatışmalar mümkün görünüyor.

Özellikle sonbahar sonlarına doğru Corona ve veya benzeri durumların tekrar hortlama ihtimali yüksek. Bu sebeple de zaten Oğlak burcunda geri harekette olan Satürn/Pluto/Jüpiter’in geri hareketten çıkması ile bitmemiş ama etkisi başlamış yönetimsel değişiklikler ve küresel büyük çaplı firmaların batışı ya da değişim dönüşüm yaşamaları gibi olaylar yaşatabilir. Özellikle kışa girerken Pandeminin de etkisi ile bu sürecin hızlanmasını bekleyebiliriz. Zira iyi ya da kötü seçimlerimizi çoktan yaptık ve artık sonucunu izleme ve sağ duyulu hareketle zararından neresinden dönsek kardır felsefesi ile harekete etme zamanı. Sağ duyu kazansın dileğim…

Mars’ı Terazi burcunda olan Türkiye ve İngiltere gibi ülkeler için Koç burcundan karşıtlık yapan Mars enerjisi çok zorlayıcı olabilir. Ülke yönetimi ve ülke toprakları ile ilgili evler üzerindeki bu hareket zorlayıcı durumlara gebe maalesef. Mars ülkemizin gençlerini, sanatçılarını, turizm, piyango, şans oyunları, Borsa ve spekülatif konular, büyükelçiler ve hükümet temsilcilerini yöneten evin yöneticisi. Dolayısı ile bu konularda da çok hareketlilik ve üzücü konular olabilir.  Ayrıca ABD nin kuruluş haritasında da Srius kavuşumlu Güneş bulunmakta. Ayrıca bu seneki Yay ikizler aksı tutulmalar da ABD’yi büyük oranda etkilemekte, ülkenin 8. evindeki Mars üzerindeki Ay düğümü tetikleri  ile yabancı ülkelerle ilgili mali konular, ölüm oranları  konularını gündeme taşır.  Ülkeler astrolojisinde 6. ev  halk sağlığı veya hastalık ve salgın hastalıklar, sağlık hizmetleri, çalışanlar, memurları anlatır. ABD’nin 6. evinde bulunan Koç  Şiron üzerinde 6 ay hareket edecek olan Koç Mars epey zorlayıcı olacağa benziyor.

 

Sevgiyle kalın

Serpilgül Kınacı

AstroDerki

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!