Astro Gündem Balık Jüpiter Jüpiter Balık Burcunda

JÜPİTER BALIK BURCUNDA

JÜPİTER BALIK BURCU SEYAHATİNE BAŞLADI

Balık burcunun “klasik” hükümdarı Jüpiter 14 Mayıs itibari ile evine döndü. Yay burcunun yönetici gezegeni Jüpiter, Balık burcunun da yöneticisidir ve Balık Burcunun modern yöneticisi Neptün ile birlikte Balık Burcunun doğasını yansıtırlar. Balık burcu sembolü de karmik bir kordonla birbirine bağlanmış zıt yönlerde yüzen iki balık simgesidir.

Jüpiter’in Zodyaktaki turu yaklaşık 12 yıldır, 12 yılda bir aynı burca gelir.

Jüpiter’in doğum haritalarımızda bulunduğu yere tekrar döndüğü zamanlara Jüpiter döngüsü deriz ve derin anlamları vardır. Bu döngü yaklaşık olarak 12, 24, 36, 48, 60, 72 … yaşlarında gerçekleşir.

Jüpiter şans ve bollukla ilişkilendirilmiş olmakla beraber aynı zamanda dokunduğu her şeyi büyütmekle de ilgilidir ve malefik gezegenlerle ilişki kurarsa olumsuzluğu da büyüttüğünü bilmek gerekir.

Bunun yanı sıra Jüpiter etik, ahlak ve sentez bilgi, yazılı olmayan toplumsal/kültürel kurallar ile de ilgili. Dolayısı ile Jüpiter’in bizden beklediklerini anlamaz ve bilgiyi, yanlış kullanırsak, etik değerleri hiçe sayar ve/veya kibri büyütürsek, Jüpiter transitlerinin haritamızdaki diğer göksel yerleşimlere göre bize getiriden çok götürüsü olacaktır. 12 yıldır yanlışta israr edenlerin vay haline. Yanlışı fark etmeyenlerin ise fark edeceği bir yıl olacağı muhakkak. Çünkü Jüpiter Mahmut Hoca Satürn gibi değil köteği daha büyük oluyor Bir nevi ilahi adalet gibi… Bazen de getirdiği zorluktan neler üreteceğimizi bize gösterip önümüzdeki 12 yılı nasıl kullanacağımızın tüyosunu da veren etkiler barındırmakta… Elbette anlayana, bakmasını, görmesini bilene…

Hepimiz bu geçişi hissedeceğiz. Jüpiter, geçen yılın neden olduğu travmanın bir kısmını geri alma potansiyeline de sahip. Hayal edilebilecekleri her şekilde hayal etme, hissetme, iyileştirme ve genişletme zamanı. Tabi doğru ellerde…

Gökyüzündeki Jüpiter, haritanızdaki Jüpiter ile temas ettiğinde, sizin için artık geçerli olmayan her şeyi salıvermek, benliğinizi artık amacınıza hizmet etmeyen inançlardan kurtarmak için bir fırsattır.  Daha önce kabul ettiğiniz inançlarınızı ve felsefelerinizi değiştirme eğiliminde olduğunuz zamandır. Son 3-6-9-12 yılda neler öğrendiniz ve geliştiniz? işte bunları sorgulama zamanı.

Jüpiter’i iyi hissetmenin bir başka yolu da yeni bir şey öğrenmemiz, her yıl bir şekilde genişlememiz ve üçüncü yılda bilincimizin gelişmesi ve öğrendiklerinizi bütünleştirmemizdir. Dolayısı ile önümüzdeki 3 yıllık öğrenme sürecine hazırlık olarak Eğitim iyi bir yöntem olabilir..

Özellikle son 12 yıllık döngüyü gözden geçirmek ve gelecek 12 yıllık döngü boyunca kendi hikayenizi seçmek için fırsat zamanı…

Bunun yanı sıra Dünya açısından Jüpiter’in Balık’ın geçmiş döngülerine baktığım zaman dedim ki Dünya için tedbir şart.

Balık burcunun ikili doğası karmik testler getirecek.

Balık bizi yavaşlatır ve bize hissetmemizi hatırlatır. Jüpiter Balık’a girdiğinde, Balık ile ilişkili tüm enerjileri genişletir. Dikkatimiz içsel duygulara çekilir. Akışta kalmayı, sezgilerimize erişebilmeyi ve evren ile bağlantıyı hissedebiliriz. Duygularımız güçlendikçe, kendini yansıtma ve kendi kendine sorgulama yoğundur. Böylece değerlerimizi görebilir ve ileriye taşımak istediklerimizi belirleyebiliriz. Acımızı, kederimizi, sevincimizi ve tutkularımızı hissetmemizi sağlar. Bize herhangi bir vizyonu gerçekleştirme gücüne sahip olduğumuzu da öğretir. Ayrıca vizyonlarımızı gerçekleştirmeyi sınırlayan duygularımızı da fark ettirebilir.

Balık tipik olarak şefkatli, sanatsal ve yaratıcı bir burç olarak görülmekle birlikte  karmik hakkedişlerle ilgili de çalışır ve hak edenler bundan yardım alacaktır. Şimdi önümüzdeki yıl için tohumları ekmenin tam zamanı.

Jüpiter, özellikle büyüme söz konusu olduğunda hayatımızdaki fırsatları yakalamamıza yardımcı olur. Jüpiter ile aynı hizaya geldiğimizde, algılanan sınırlamalarımızı aşarak gerçek potansiyelimize ulaşırız. Jüpiter; Zodyak’taki iyicil bildiğimiz iki gezegenden biridir ve büyük iyicil olarak adlandırılır.
Bu gezegen dokunduğu her şeye şans, bolluk ve neşe getiriyor.  Jüpiter’in etkisiyle pozitif titreşimler hissetmeye başladığımızda, iyi titreşim döngüsü oluşturarak daha fazla pozitiflik çekeriz. Bu transit, genel refahımızı iyileştirmekle ilgili. İyi hissetmek, parlamak, mutluluk ve huzur için içsel olarak gerçekte nelere ihtiyacımız var, bunu sağlayacak pozitif duygular nelerdir?

Jüpiter Balık geçişi; bunlara ulaşmamızdaki içsel engellerimizi kendimize sorup, cevabını bulduğumuz yıl olsun. Elbette bunlar 1-2 yıllık konular değil, kendimize yaptığımız uzun vadeli yatırımlar olsun…

Ancak bu Jüpiter-Neptün kavuşumu pek çoğumuzun beklediği aydınlanmayı getirecek mi acaba?

Bu savunmasız dönemde kurtarıcı, şifacı ve dini lider kılığına giren kişilere dikkat etmek lazım.

Jüpiter, metafizik, felsefe ve din gezegenidir. Ruhsal Balık’ta, birçok insanın ilahi olanla bağlantısını artırabilir. Balık burcundaki Jüpiter ile madde dünyasının arkasındaki ulvi gerçekliği arayışımız derinleşecek.  Jüpiter Balık’ta iken, bazı insanları kendilerini “kurtaracak” bir guru aramaya itebilir ve sahte şeyh, şifacı, guru tarzı insanları gerçeklerinden ayırt etmeye çalışın.

Bu yıl Jüpiter, yenilikçi ve bilimsel, toplumsal Kova burcu ile ezoterik/karmik konulara vurgu yapan Balık burcu arasında gidip gelecek.

Jüpiter ilk olarak, 14 Mayıs ile 29 Temmuz arasında Balık burcunda ilerlerken 29 Temmuz’dan sonra gerilemeye başlayarak Kova burcuna girecek. Sonra tekrar ileri hareketle 29 Aralık 2021-11 Mayıs 2022 arasında yeniden Balık Burcunda olacak. 11 Mayıstan sonra gerileyecek ve 28 Ekim 2022 de tekrar 20 Aralık 2022 tarihine kadar Balık burcunda seyahat edecek.

14 Mayıs ile 29 Temmuz 2021 tarihleri arasına özellikle dikkat etmeliyiz. Bu bir nevi ön izleme turu gibi olacak.

Bu dönemlerde bakmasını bilene; kabullenme ve ruhsallık geliştirmek, kişisel gelişimimizi olumlu yönde etkileyecek deneyimler getirecektir …Jüpiter’in Balık burcundan geçişi, elbette hepimizin haritasına göre farklı anlamlar taşıyacaktır. Postun ilerleyen paragraflarında yükselen burçlarınıza göre yapılan değerlendirmeyi okuyabilirsiniz.

Ama önce yaşadığımız Ülke ve Dünya için durum ne merkezde?

Ülkemizin 9 ve 10. evlerinde transit edecek Balık Jüpiteri. Dolayısı ile  kabaca söylersek; devlet yöneticileri, devlet yönetimi, yabancı ülkelerle ilişkiler, adalet, mahkemeler, gazetecilerimiz, yayın kuruluşları, eğitim kurumları ile din ve inanç konulu olaylar gündemde. Üstelik, geçmiş karmalarımız ya da kültürel ve inançsal köklerimizle ilişkilendirebildiğimiz Güney AY düğümümüzün üzerinden geçecek. Ayrıca 2022 Ocak/Şubat aylarında Jüpiter asi ve dengesi/ne yapacağı belli olmayan Uranüs ile temasa geçecek ve büyük durumlar yaratacaktır. Bunun ülkenin dinsel geçmişi ile alakalı olduğunu söyleyebileceğimiz gibi şok edici büyük olaylar, davalar, dinsel ve kültürel kökenli çekişmelere gebe olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle 4.12.2021 tarihli Güneş tutulmasının çalışan kesim ve halkın yaşam biçimi ve beslenmesi, sağlığı ile ilgili evden Uranüs ve Günay Ay düğümüne yapacağı sert açının başlattığı enerjinin  yarattığı etkinin Ocak/şubat/ mart 2022 aylarında sonucu olacaktır diye düşünüyorum.

1938/1939 – Ocak 2010/2011 ile yıllarındaki Balık Jüpiter geçişi ile ülkemizde yaşananların birebir aynısını bekleyemeyiz ancak konular genel anlamda benzerlikler taşıyacaktır.  Ancak daha kesin konuşabilmek için yıl içindeki tutulmalar ve transitleri incelemek gerekmekte. Bunlar ayrı yazı konuları olacak kadar uzun çalışma gerektirmekte. Zamanı yaklaştıkça ve fırsat buldukça incelemeye ve paylaşmaya çalışacağım.

Jüpiter Balık Transitinin Dünyaya Etkileri

Geçmişe dönüp baktığımızda, kısmen de olsa ne tür benzer etkiler olabileceğini görebiliriz. 

Tarihsel olarak, bu Jüpiter döngüleri büyük teknolojik ve bilimsel ilerlemeler, politik devrimler ve uçuş ve uzay yolculuğu ile farklı başarılar getirdi.

Jüpiter 1938-39 yılları arasında Kova ve Balık arasında git gel yaparken, Alman bilim adamı nükleer füzyonu keşfetmiş ve sonra onu elektrik üretmekte kullanılmış. 1938’de Albert Einstein (bir Balık), uranyum kullanan füzyon zinciri reaksiyonlarının gücü ile son derece güçlü bombalar yapmak için nasıl kullanılabileceğini açıklamış. Kova, elektriği, bilimi ve enerjiyi yönetirken Balık, suyu ve görünmeyen şeyleri yönetiyor. Bu sebeple benzer şeyler beklenebilir.

Jüpiter’in 1987’de Kova ve Balık burcu turu seyahatinde İsrail’in Batı Şeria’yı işgal etmesine yanıt olarak Birinci Filistin İntifadası, patlak vermiş.

Yine bir Jüpiter Kova ve Balık geçişlerinde, 1986’da Ukrayna’daki Çernobil nükleer enerji santrali kazası felakete yol açtı. Olayda 31 kişi öldü ve bölgeyi 20.000 yıl boyunca yaşanmaz hale getirdi. Kazadan yayılan radyasyon, günümüzde hala nadir görülen kanser türlerinin ve doğum kusurlarının nedeni olarak görülüyor.

Yakın tarihe baktığımızda ise en son Jüpiter Balık seyahati 18 Ocak 2010 ile 22 Ocak 2011 tarihleri arasındaydı.

Örneğin; o yıllarda da H1N1 salgınına özgü aşı konusu gündemdeymiş. Jüpiter, 2010 yılının başlarında Balık burcundayken Arap Baharı birçok Ortadoğu ülkesini sarstı. Silahlı isyanlar ve hükümet karşıtı protestolar önce Tunus’ta başladı, ardından diğer beş Arap ülkesine yayıldı.

Artık hem Jüpiter ve hem de Neptün Balık burcunda.

Her ikisinin aynı burçta bir araya gelmeleri en son 1856 yılında gerçekleşmiş. O yıllarda da Kolera salgını varmış  Uranüs de günümüzdeki gibi Boğa burcundaymış. Uranüs Boğa burcundayken Dünyanın altını üstüne getirmekte mahirdir… (Evrenin matematiğinde tesadüf yoktur.) Ama elbette enseyi karartmayacağız, evrenin bir bildiği vardır. Hastalıkların şifası da birlikte gelir, yeter ki görmesini bilelim.

14 Mayıs ile 29 Temmuz 2021 arasındaki ön izleme sürecinde neler olabilir?

Jüpiter’in Balık’a girmesine yaklaştığımız günlerde krizli derece dediğimiz 29 derece Kovadaki Jüpiter Akrepsi krizler yarattı ve Dünya karıştı. İsrail-Gazze hava saldırıları, Hindistan’da Covid-19 mutasyonundan kaynaklı kitlesel ölümler ve Elon Musk, Tesla’nın artık kripto para birimi kabulünü askıya alması ve kripto paraların değer kaybetmesi gibi etkili durumlar yaşandı.

Jüpiter Balık burcundayken kaos ve kafa karışıklığı da büyüyebilir. Duyduğumuz her şeyi doğru kabul etmeyip arkasındaki gerçeği görmeye çalışmalıyız çünkü Neptün, sislerle Jüpiteri perdeleyecek, yanılabiliriz.

Bunun yanı sıra Balık burcundaki Jüpiter şefkat ve yaratıcılığı artırabilir.

Yaşadığımız katılıkların bir kısmı biraz gevşeyecek.  Jüpiter aynı zamanda, büyümeyi, seyahati ve kültürler arası bağlantıları da yönetir.

Hastanelerde ve tıbbi tesislerde önemli yenilikler getirilmesini sağlayabilir.

Zodyak’ta Balık burcu 12. Evi yönetiyor dolayısı ile hastaneleri, kapalı yerleri, kolektife hizmeti bize hatırlatacak. Balık burcundaki Jüpiter, gelişmekte olan ülkeler veya virüsün kitlesel olarak tahrip ettiği ülkeler için, hastanelerde ve tıbbi tesislerde önemli yenilikler getirebilir.

Devrimler, ayaklanmalar ve barış anlaşmaları bekleyebiliriz.

Nükleer ya da farklı enerji kaynakları arayışı mümkün.

Su da Balıkla ilgili. Suyu elinde tutan güçlü olacak. Kullanılabilir su için çalışmalar hız kazanabilir.

Balık burcunun sanat, yaratıcılık ve “akışa ayak uydurma” arayışlarına elinizden geldiğince zaman ayırın. Dünya parçalanıyor gibi görünse bile, içinizdeki o ilahi kanala bağlanmanın ve sonsuz evrenin birliği ile içimizdeki büyük kozmik enerjisel bağlantımıza dokunmanın bir yolunu bulup ayakta kalmayı başarabilmeliyiz.

Kişisel Haritalara döndüğümüzde ise Jüpiter’in Balık burcundan geçişi yükselen burcunuza göre farklı şekillerde gündeme gelecek.

Jüpiter Balık Transiti ve Burçlar

Lütfen okurken her bireyin haritasının tek olduğunu ve ilgili burçsal ve evsel yorumların genel olduğunu hatırınızda tutunuz. Zira doğum saat ve dakikanız evsel yerleşimlerin derecesini değiştirecektir. Üstelik aynı olsa bile o evde hangi gezgenler var ve hangi evlerden gezegenlerle açı bağlantısı sonucu tamamen değiştirebilecektir.

Yükselen Koç 

Bu dönem akışta ve beklemede kalma zamanı. Bu dönemde kabullenme içinde olmanız gereken durumlar olacaktır. Jüpiter’in burcunuza geçeceği döneme hazırlık şeklinde düşünebilirsiniz. Biraz tevekkülde kalmak durumu söz konusu. Jüpiter 2022 yılında burcunuza girdiğinde daha girişken ve şanslı olabilirsiniz.

Yükselen Boğa

Jüpiter Balık döneminde, sosyal çevreniz, arkadaşlarınız artabilir ve size yeni fırsat kapıları yaratabilir, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilirler.

Yükselen İkizler

Bu transit sizin için; kariyer ve iş fırsatları ve evlilik/ortaklık yolu ile statü değişikliği ile ilgili. Kariyerinizde tanınma, iş alanında tatmin, terfi, evlilik ya da ortaklıklar aracılığı ile fırsatlar gelebilir. Yabancılar ya da eğitim yolu ile gelen fırsatlar olması mümkün, iyi değerlendirmeye bakın.

Yükselen Yengeç’ler

Jüpiter Balık geçişinde kendinizi geliştireceğiniz akademik eğitimler, yabancılarla ilgili gelişmeler, hayat felsefesi, inanç konularınızı destekleyen şanslar karşınıza çıkabilir. Medya, yayıncılık yolu ile tanınma, işlerinizi geliştirme, yeni ufuklara açılmanız mümkün.

Yükselen Aslan’lar

Bu transit dönemini; 8. Evinizde karşılıyorsunuz dolayısı ile ortaklı paralar, eşin parası, miras konularında değişimleri ya da finansal alanda bazı düzenlemeler mümkün. Bazılarının ortaklı paralarında artış olabilirken bazılarının borçları da artabilir. Bu tamamen kişinin kendi harita potansiyellerine bağlıdır. Bu alanda varsa bir kriz; bu deneyimde gerçekçi bakış açısı gereklidir. Ben şahsen bu tür geçişleri hafif atlatmanın yolu olarak enerjiyi başka alana kanalize etmenin durumu hafiflettiğini düşünenlerdenim. Bu sebeple metafizik konulara odaklanıp derinleşmek iyi gelebilir.

Yükselen Başak’lar

Jüpiter Balık geçişinde, bazılarınız evlenebilirken, bazılarınızın varsa şirketiniz filan sosyal ilişkiler vasıtası ile bunları genişletmeniz mümkün olabilir. Yabancılardan destek alabilirsiniz. Mesleğinize ilişkin konulardan kazanç artışı da mümkün olabilir. Elbette harita potansiyellerinizin tamamı ile daha net anlaşılır bir geçiş bu.

Yükselen Terazi’ler

Jüpiter Balık transiti, günlük rutinlerinizde yoğunluk yaşatabilir.  Sağlık ve hizmetin evinde bir Jüpiter çok çalışmak, fedakarlık ve tevekkülde olmak anlamı verebilir. Ayrıca çalışma koşullarınızda, mesleğinizde yabancılardan gelen iş fırsatları da mümkün olabilir. Bunun yanı sıra 6. Evinizdeki gezegenler ya da 6. Evinizin yönetici gezegeni zor durumdaysa var olan bazı sağlık durumlarını ihmal etmemenizi öneririm.

Yükselen Akrep’ler

Jüpiter Balık transiti 5. Evinizden karşılıyor olabilirsiniz, çocuk, yaratıcılık, spor, sanat, kendinizi ortaya koyma konularında mutluluk getirici deneyimler olabilir. Eğer 5. Evinizde yer alan gezegenler ve veya yöneticisi ters bir açı almıyorsa yatırımlar ve spekülatif konular, şans oyunları gibi konulardan olumlu geri dönüşler mümkün.

Yükselen Yay’lar

Jüpiter Balık transiti 4. Evde. Mutluluk getirecek faaliyetler ve fırsatlar var görünüyor. Özellikle 4. Evdeki gezegenler ya da 4. Evin yönetici gezegeni zor durumda değilse, aileden destek ve veya gayrimenkul gibi konularda olumlu fırsatlar mümkün.

Yükselen Oğlak’lar

Jüpiter Balık transiti sizin iletişim ve yakın çevre, kardeşler, eğitim, fikir ve düşünce gibi alanlarda fırsatlar yatabilir, yoğunluk verebilir. Yakın çevrenizle olumlu ilişkiler verebileceği gibi yazı/çizi konularınızda üretkenlik ya da yayılma fırsatları mümkün.

Yükselen Kova’lar

Jüpiter Balık transiti maddi/manevi değer evinizde. Paraya dönüştürebileceğiniz yabancılardan gelen destekler olabileceği gibi yeteneklerinizi paraya tahvile etme fırsatı da doğacaktır. Elbette manevi alanda da olumlu gelişmeler mümkün.

Yükselen Balık’lar

Jüpiter Balık transiti sizin aynı zamanda Güneş burcunuzda. Dolayısı ile Güneşinizle de irtibat kuracak. Daha iyimser olabileceğinizi, akışa bırakabileceğinizi öngörebiliriz. Bu vasıta ile daha fazla güven ve ilerleme elde edebilirsiniz. Bu dönemde her alanda ister sağlık ister iş ya da kişisel gelişim alanında olsun, fırsatlar, eğitim, mutluluk olasılık dahilinde. Yabancılardan destek almanız da mümkün.

AstroDerki / Serpilgül

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!