Astro Gündem AY tutulmaları

26 MAYIS KANLI AY TUTULMASI

26 MAYIS AY TUTULMASI

26 Mayıs günü Yay burcunun 05.25 derecesinde tam Ay tutulması gerçekleşecek.  Bu tutulmada Ay Dünyaya Dünyaya en yakın mesafesinin 1/3  daha uzak halinde olur. Bu sebeple de Süper Ay durumunda ve tutulmanın etkisi de  yüksek. Ay Dünyaya ne kadar yakınsa tutulma etkisi o kadar yüksek olur. Bu tutulmaya Kanlı Ay tutulması da diyoruz. Tam tutulmalarda Ay total olarak Dünya’nın gölgesinde kalır ve Dünyadan görünmez olur. Güneş ışınlarının atmosferden geçişi sırasında da Mavi ışığın emilimi sebepli Ay Kızıl/Turuncu bir renge bürünür ve Kanlı Ay tabiri de bu kızıl görünümden gelir.

Tutulma Türkiye’den izlenemeyecek; Avustralya, Güney Doğu Asya, Antarktika, Kuzey Amerika’nın çoğu, Güney Amerika, Atlas, Pasifik ve Hint Okyanusu’ndan görülecek.

Yay burcu, felsefi sentez bilgiye, büyümeye, gelişmeye odaklıdır, bazen fazla iyimser olabilir. Ancak içinde biraz da inanca dair fanatizm barındırabilir. Merkür’ün bu burçta rahat etmemesi de zaten mantığın değil inancın olduğu yerde kendisi gibi olamamasından kaynaklanır.

Tutulma derecesinden sabit yıldızı MARFİK de zaten körü körüne inanmayı, inancın fanatizmi ve kolay baştan çıkabilmeyi, iyi kalpliliğine rağmen kolayca kandırılabilme riskine dikkat çekiyor. Karşıda da İkizler’in  5 derece Güneş yer almakta. Buaradaki sabit yıldız da maceracı, dürüst olmamak ve yalana meyil ile ilgili. Ama Ay gizliliği ifade eder. Güneş ile Ay’ın karşıt olması dediğimiz Dolunay pozisyonları hep bir gizliliğin ortadan kalkmasıdır. Gizliliğin ifşa olması anlamına gelir. Bakalım neler mümkün…

Ankara’ya göre çıkarttığımız Tutulma haritasının yükseleninde de 26 derece Başak burcu yer almakta.

Başak burcu; mükemmeliyetçi, mantıklı, çalışkan ve sağlıkçılarda çok gözlenen hizmet eden yönüyle de bilinirken bazen detaylarda boğulabilmesi ile de ünlüdür. Ayrıca bu bölgede ‘’Labrum/Alkaid’’ sabit yıldızları yer almakta. Çok yakın oldukları için ikisine de bakmakta yarar var. Labrum şans, zenginlik, şeref, başarı, psişik güç verirken kronik rahatsızlıklar da veren bir sabit yıldızdır. Alkaid ise savaş veya büyük doğa olayları anlamına geliyor, aslında doğal felaketten kasıt daha çok ekinlerin yanması, çekirge baskınları, ekinlerin kaybı gibi riskler barındırmakta. Yas ile ilgili…

Zaman da tarih de döngüseldir arkadaşlar…

Yay burcunun 5 derecesinde meydana gelecek Ay tutulması, 26 Mayıs 2002 yılındaki tutulma ile aynı derecede gerçekleşiyor ve Sepherial’e göre Yay burcunun ilk dekanında meydana gelen Ay tutulmaları ‘ hırsızlık ve yağma’ ile ilgilidir.

Açıkcası benim kendi şahsi tecrübem ve hayatıma yansımaları, gerek eşimin, gerekse benim haritalarımıza 2002 yılındaki tutulmanın etkileri oldukça zorlayıcıydı. Başımıza gelenleri çok net tanımladığını ifade etmeliyim. Yağmalanmıştık, geçmişimiz ve geleceğimiz ne varsa ipotek altına alınmıştı. O yıllarda Astroloji bilsem muhtemelen daha kolay atlatacaktık…

Öte yandan Yay burcunun temsil ettiği konular; yabancılar, uluslararası işlerle ilgili konular, bu konuda çalışanlar, dil bilimciler, turizmciler, rehberler, diplomatlar. Yüksek eğitim ile ilgili akademisyenler ve davalar;  hukukçular, ilim bilim felsefe; bilim ve din adamları (burası bazen ironik olabiliyor.) Yayıncılık; medya, gazeteciler, yazarlar, yayıncılar, reklamcılar ile ilgilidir.  Bu sebeple tutulma süreci, bu gruplarla ilgili gelişmeleri de daha belirgin çalıştıracaktır.

Dünya’da küresel çapta skandallar çıkabilir; özellikle çocuk ve veya borsa vb konular ile ünlüler, casuslar, çeteler, ittifaklar, grup ve çetelerle ilgili. Ayrıca toplulukları ilgilendiren büyük olaylar da olabilir.

Yay burcunun 5 derecesinde meydana gelecek Ay tutulması, 26 Mayıs 2002 yılındaki tutulma ile aynı derecede gerçekleşiyor.

Zaman da Tarih de döngüseldir

Bu sebeple o yıllarda neler yaşadınız, gerekli önlem ve dersleri aldınız mı bir düşünün derim. Ayrıca 14 Aralık’ta yaşanılan Güneş tutulmasının etkileri bu tutulmayla birlikte hem kişisel hem de ülkesel bazda önemini ortaya koyacaktır.

Şubat 2019 tarihli yazımda da görüldüğü üzere önceki yıllarda tutulmalarla ilgili yazdığım yazıda da görüldüğü üzere 2002 yılına ait tutulmanın ülkemize etkileri özetle aşağıdaki gibidir: Ancak tüm yerleşimler aynı olmayacağı için birebir aynı şeyleri bekleyemesek de benzer konular hareket kazanacaktır.

2002 deki Tutulmanın Etkileri Nasıl Olmuş

Başbakan Bülent Ecevit’in 4 Mayıs tarihinde Başbakanlık Merkez Binası’nda çalışmalarını sürdürürken rahatsızlanarak Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılması, hızlı gelişmelerin başlangıcı oldu.

Krizin etkisindeki kırılgan ekonomiyi yöneten Devlet Bakanı Kemal Derviş’in, Ecevit’in sağlığını baz alarak ”siyasal belirsizlikten” söz etmesi ve erken seçim tarihi belirlenmesini istemesi gelişmeleri hızlandırdı.

Bahçeli, bu süreçte katıldığı, Temmuz ayında yapılan ”11. Kocayayla Türkmen Kurultayı”nda sürpriz bir çıkış yaparak, 3 Kasım’da erken seçime gidilmesini önerdi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadınların “streç, kot ve benzeri” dışında pantolon giyebilmelerine olanak tanındı.

Afyon‘da merkez üssü Sultandağı olan 6 büyüklüğündeki depremde 43 kişi öldü, 318 kişi yaralandı.

DSP den ayrılanlar 63 MV  Yeni Türkiye Partisini kurdu. İdam cezası kaldırıldı.YSK Recep Tayyip Erdoğan’ın MV ni kabul etmedi. Türkiye Dünya Futbol Kupası 3. Lüğünü aldı, Orhan Pamuk Nobel ödülünü aldı, Seçimi A.K.P  seçimi kazandı ve hükümeti kurma yetkisi Abdullah Gül’e verildi. Necip Hablemitoğlu evinin önünde silahlı saldırıya uğrayıp öldürüldü. THY‘nin İstanbul – Diyarbakır seferini yapan RC-100 tipi uçağı Diyarbakır’a inişi sırasında düştü: 74 kişi öldü, 3 kişi yaralanarak kurtuldu. Anayasa Mahkemesi HADEP’i kapattı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Hükümeti, A.K.P. Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kuruldu. Türkiye,Eurovision Şarkı Yarışması‘nda ilk birinciliğini Sertab Erener`le kazandı. Nuri Bilge Ceylan‘ın “Uzak” adlı filmi 56’ncı Cannes Film Festivali’nde Gus Van Sant‘ın “Elephant” filmiyle birlikte En İyi Film ödülünü paylaştı. Ukrayna Havayolları’na ait uçak, Trabzon‘un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçakta 62 asker ile 13 kişilik mürettebat öldü. Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu, Ankara’ya 30 kilometre uzaklıkta trafik kazası geçirdi. Yazıcıoğlu 8 Eylülde öldü. El Kaide bağlantılı teröristler istanbul Levent’teki HSBC Bankası genel müdürlüğü ve Beyoğlu’ndaki ingiliz Konsolosluğu’na bombalı saldırı düzenledi. 30 kişi ölü, 400’den fazla kişi yaralandı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kayıp trilyon davasında kapatılan RP’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan‘a ”özel belgede sahtecilik” suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezasını oy birliğiyle onadı. Çok sayıda Banka kapatıldı veya BDDK ya devredildi. 2002 Yılı Olayları Detaylı Okumak İçin  PDF yi tıklayabilirsiniz.

Ülkemiz Açısından 26 Mayıs 2021 Ay Tutulmasının Etkileri

Tutulma ülke haritamınızn 6/12 aksında bu sebeple de başta sağlık çalışanları olmak üzere hak ve adalet arayışı yönünde hareketlerin olabileceğini söyleyebiliriz. Hastaneleri, hapishaneleri, sosyal güvenlik hizmetlerini, sendikaları, ordumuzu, polisimizi, düşmanlıkları, çiftçimizi, gizli ilişkileri ve örgütleri ilgilendiren konuları gündeme taşıyabilir. Suikastler ve uyuşturucu konu başlıklarının önemli bir ayağını oluşturacak görünmekte (zaten bu konu gündemi meşgul etmekte).

Aynı zamanda halk ve halkı ilgilendiren her konu ve, uluslararası anlaşmalar, davalar, diplomatik ilişkilerdeki denge, müttefik sandığımız ülkelerle ilgili ülkelerle durumumuzu da tarttığımız bir dönem olacak gibi görünmekte. Ayrıca tutulmanın bazı doğa olaylarını tetikleme riski barındırdığını söyleyebiliriz.

Ekonomik sorunlar, borçlar, bankalarla ilgili zorlayıcı durumlar Satürn transiti nedeniyle hala devam etmekte. Medyayı ile ilgili gelişmeler, gazetecilere, yazarlara karşı baskı, ulusal ve uluslararası davalar ile ilgili durumlar, besin üretimine  ve suya  dayalı sorunlar ve önlem gerekliliğine vurgu var. Artık önlem almamız gereken yol ayrımındayız. Çiftçiye üreticiye destek, düzenleme gerekiyor. Ülkemizin yeraltı ve yer üstü doğla kaynaklarına sahip çıkma zamanı.

Ülkemizde en çok etkilenebilecek bölgeler olarak;  İzmir ve Bodrum civarı, Burdur civarı, Ankara, Marmara bölgesi, Hakkari, Şırnak, Mardin civarı,  Van/Ağrı civarı denilebilir.

Yay Burcundaki Ay Tutulmasının Bireysel Etkisine Bakacak Olursak

Bu tutulmanın aktörü gezegenler hep değişken burçlarda yer almakta. Bu sebeple bu süreçten somut sonuçlar almak zor olabilir. Daha ziyade bol bol anlaşmalar, plan ve projeler ile ilgili yazışmalar, konuşmalar yapmak şeklinde geçecektir…

Tutulma aksı 3/9 da. Bu sebeple Ay tutulmasında iletişim, kardeşler, yakın akrabalar, komşular, yabancılarla ilgili konular, eğitim, kurslar, hukuksal konular, evlilikler ve boşanmalar dahil konular ve hayat felsefemizi etkileyecek durumlar, basın-yayın, medya ile ilişkili olacağını söyleyebiliriz.

Bu tutulmada Merkür Durak pozisyonuna hazırlanıyor olacak ve ardından gerilemeye başlayacak bilmekte yarar var. Merkür, 8 Temmuz’da da tutulma derecesini tetikleyeceğinden kafalarımız karışık olabilir. Bu sebeple yazılı ve sözlü iletişim sorunları, seyahat, finans, eğitim, reklam, basın/yayın, ticaret ve iletişim cihazlarınız (bilgisayar, telefon, mail trafiği, internet haberleşmesi vb)  sorunları yaşama, aldanma, aldatılma, yanlış kararlar alma potansiyelimiz mevcut. Bu süreci daha çok düşünme, plan yapmak için değerlendirip sonuç hamlesi atmamakta fayda var. Dijital verilerinizi yedeklemenizi öneririm. Eski bitmemiş konularınız varsa yeniden gündeme gelir. Tüm yazı çizi olaylarınızı, hesap işlemlerinizi, yolculuklarla ilgili rezervasyonlarınızı filan dikkatli yapın, çocuklarınızı koruyun.

Ay tutulmasından, değişken İkizler, Başak, Yay, Balık burçların 0-10  derecelerinde ve sabit burçların Boğa, Aslan, Akrep, Kova  gibi 16-24  dereceleri arasında gezegenleri ya da ASC/DSC , MC/ IC gibi  önemli yerleşimleri  olanlar öncelikli olarak etkileneceklerdir.

14 Aralık 2020 Yay burcundaki Güneş tutulması hayatlarınıza ne tür etkiler vermişse, bu tutulmayla beraber onlar daha da barizleşecektir. Sizden gizlenen bazı konulara dair bilgiler, güveninizi suistimal eden kişiler ve olayların kadersel olarak ortaya çıkma zamanı. İsterseniz 14 ARALIK Tutulmasının etkilerini linkten okuyabilirsiniz. 

Yay Burcu Ay tutulmasının Burçlarımıza Göre Etkileri

Yükselen Koçlar   Yay burcundaki Ay tutulması sizi, yabancı ülkeler, yabancılarla ilişkiler, uzun seyahatler, dış ticaret, uluslararası işler, inanç, Yüksek öğrenim, hukuksal konular, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler gibi konularda etkileyebilir.

Yükselen Boğalar Ay tutulması sizi, eşinizin parası, kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen paralar, ameliyatlar, kayıplar ve resmi kurum kuruluşlarla olan ilişkinizden yana etkileyebilir. Bu konularda yeni bir girişim niyetiniz olabilir, ama bilirkişi desteği almadan kalkışmamanız iyi olur.

Yükselen İkizler Ay tutulması size, evlilik, eş, ortak, açık düşmanlıklar, danışmanlık aldığınız kişiler, anlaşmalar, davalar konusunda gelişmeler getirecektir. Bu sebeple varsa partneriniz; ilişkinin gidişatı hakkında karar vermek isteyeceksiniz, durum değerlendirmesi yapacaksınız.

Yükselen Yengeçler Ay tutulması sizi, küçük hastalıklar ve veya yeni bir iş, iş arkadaşları, günlük rutinleriniz, iş ortamınız, yanınızda çalışanlar, kiracılar, evcil hayvanlarınızla ilgili yönden etkileyebilir. Bu konularda ciddi bir değişim, dönüşüm yaşamanız mümkün.

Yükselen Aslanlar Ay tutulması sizi, yaratıcı yönleriniz, hobileriniz, çocuklar, sanat, spor, aşk ve flört orta uzunlukta seyahatler ile ilgili yönden etkileyecek görünmekte. Bu konularda kararsızlıklar da yaşayabilirsiniz.

Yükselen Başaklar Ay tutulması sizi, eşin işi, statünüz, aile, atalarınız, kökleriniz, ev, emlak gibi taşınmazlar, kardeşin parası, ailenin genel sağlığı, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili konular, çocukların gizledikleri konular, meditasyon, arınma çalışmaları veya bazı zorluklar şeklinde etkileyebilir. Sizin için oldukça etkili bu tutulma, büyük değişimler vadetme etkisi barındırıyor.

Yükselen Teraziler Ay tutulması sizi, iletişim, yazmak, eğitim,  çok yakınınızdaki kişiler; kardeşler, kuzenler, yeğenler, komşular, arkadaşlar ve kısa seyahatler, kısa vadeli planlar açısından etkileyebilir. İletişim biçiminizi gözden geçirme zamanı. Biraz gerilebilirsiniz bu konularda…

Yükselen Akrepler Ay tutulması sizi, maddi manevi kazanımlarınız, verdiğiniz borçlar, gelirleriniz ve yatırımlarınız ile , taşınabilir mallar konusunda etkileyebilir, çözümler üretmeniz gerekebilir. Duygusal açıdan zorlanırken, alacağınız kararlar açısından da partneriniz olan iletişim ve kararlarda dikkatli olmanızda yarar var.

Yükselen Yaylar Ay tutulması sizi, ilgilendiren hemen her konu ile ilgili yönden etkileyebilir. Kendinizi başkalarına ifade ediş tarzınız, fiziksel görünüm ve sağlığınız, size yakın kişiler, yeni başlangıçlar, maddi ve manevi açıdan yenilenmeye dair etki altına alacaktır. Bu dönemde varsa iş ortaklıklarına ve ilişkinize özenli olmanızda fayda var.

Yükselen Oğlaklar Ay tutulması sizi, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, kaygılar, hastane, maddi manevi hapishanede olma haline dair konular, fedakarlıklar, bilinçaltı, inzivaya çekilme, başkalarından gizlenilenler, bağımlılıklar ya da korkulardan arınma çalışmaları ile ilgili konularda etkileyebilir. Ruhsal alanda şifalanma çalışmaları yapmak iyi gelebilir. Ayrıca sevgili, aşk flört konularında da etki altındasınız, biraz gerilmeniz, üzülmeniz mümkün.

Yükselen Kovalar Ay tutulması sizi sosyal çevre, arkadaşlar, statüden gelen kazançlar, üyesi olduğunuz organizasyonlar, gruplar konusunda etkilemeye açık. Ayrıca, aşk ilişkileri konusunda da karar vermeniz gereken durumlar yaşanabilir. İyi düşünmeden karar vermeyin.

Yükselen Balıklar Ay tutulması sizi, kariyeriniz, statünüz, hedefleriniz ve aileniz, ailenin/annenizin  sağlığı, varsa çocuklarınızın  iş ortamı, sağlığı konuları ile eşinizin ya da ortağınızın ailesi konuları gündeme gelebilir. İş değişikliği ya da çalışma ortamınızda değişimler olabilir. Bu konularda kararlar alırken mantıklı, makul ve dikkatli olmalısınız.

 Serpilgül Kınacı

ASTRODERKİ

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!