Astro Gündem astroderki astroloji Astroloji Öğreniyorum Güneş Tutulmaları Yeniay

2021’in Son Güneş Tutulması Yay’da

2021’in Son Güneş Tutulması Yay Burcunda

Aralık 2021’de Güneş Tutulması 12º Yay Burcunda gerçekleşecek.

Aralık ayındaki Tam Güneş Tutulması, Antarktika üzerinde gerçekleşecek. Yalnızca Güney Amerika, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın en güney ucunda yaşayan insanlar tarafından izlenebilecek.

Yılın sonundaki tutulmalar önümüzdeki yılın konularına ışık tutar.

Her Güneş tutulması bir yeniaydır ve yeni başlangıçlar vaat eder. Tutulma  1 saat 54 dakika sürerken 152 Saros serisinde yer alacaktır. Son yüzyılda 152 Saros serisinde gerçekleşen tutulmaların tarihleri bize geleceğe dönük bazı kısmi bilgiler verebilir. 30 Nisan 2022 tarihine kadar başka tutulma olmayacak. Bu sebeple tutulmanın en yoğun etkilerini bu süreçte yaşarız. Ama tutulmaların etkileri azalarak 1.5 yıl kadar devam edebilir.

30 Eylül 1913, 11 Ekim 1931, 21 Ekim 1949, 02 Kasım 1967, 12 Kasım 1985, 23 Kasım 2003

Demek ki 2003’den günümüze kadar bilgiye, inanca ve sınırları aşmaya yönelik yapılan tüm çalışmaların sonuçlarının alınması ile karşı karşıya kalacağız. Burada etik/ahlak ile bilginin karşılaştırılması ve muhasebesini yapacağımız bir süreç yaşanacak. Bilgi ve nefes aksında yer alan yılın son tutulması…

Tutulma Yay Burcunda Yay burcu; yabancı ülkeler, üniversiteler, profesör­ler, öğretmenler, filozoflar, gurular, dini kurumlar, inançlar ve din adamları, uzak mesafelerle yapılan iletişim, av­cılık, ihracat, bir ülkedeki göç oram ve genel göç nedeni, ya­salar, reklamlar, sömürgeler, ordu, işgâl, yayılma politikaları, dış tehdit bir ülkenin yabancıları, bir ülkenin popüler ve dolaşımda olan dergi, gazete ve kitapları, genel medya, eğitimli sınıf, resmî veya özel asistanlar, danışmanlar ve üst düzey çalışanlar, uçaklar, hostesler, hava alanları, kuşlar, aşırı­lıklar, tecavüzler, seramoniler, atlı birlikler ve jokeylerle ilgilidir. Dolayısı ile bu konularda gündemler oluşması mümkün olacaktır.

Doğum haritanızın hangi evinde Yay burcu varsa orada birtakım yeniliklerin başlaması için bitişleri de deneyimleyeceğiniz bir sürece girmiş olduğunuzu bilmelisiniz.

Yay/İkizler ve Başak/Balık aksının 8 ile 16 dereceleri arasında gezegenleri ya da önemli yerleşimleri olanlarla, bu burçların son haftalarında doğmuş olanlar özellikle önemli anlamda etkiler alacaklardır.

Bir Güney Düğümü tutulması olduğundan Karmik yönde bir tutulma olacak, dolayısı ile geçmiş karmaların yanı sıra son 19 yıl ve hatta 18 ayın biriken tortusunun da işin içinde olacağı bir tutulma olacaktır. Tutulmada salıvermeye ekstra bir vurgu bulunmaktadır. Her ne kadar yeni başlangıç desek de bir şey bitmeden başka şey başlamayacağını da bilmek gerekli.

Bu tutulma, Herkül ve Yılancı takımyıldızlarını içeren Yay’ın 2. Dekanında şifayı vurgulayan bir dekanda gerçekleşecek. Bu dekan, gizli bilgi ve onu bütünlük içinde kullanmanın önemi ile de ilgili. Doğayla temas halinde olmak ve doğa kanunlarına saygı duymak çok önemlidir aksi takdirde ciddi sonuçlara maruz kalınabileceğini anlatır. Doğru ellerde mucizevi bir dönüşümü ateşleyebilecek güçlü bir ilaç olabilir.

Tutulmanın Güneş ve Ay’ı Awaid de denilen Rastaban sabit yıldızı ile kavuşum halinde. Bu yıldız, astroloji bilgisi, zor yoldan edinilen bilgelik ve öğretmen olmakla, küçük kazalar, talihsizlikler ve büyünün yıkıcı tarafı ile ilgilidir. Rastaban’a iyi yazı yazanlar, iyi sporcularda da rastlarız. Bu yıldız, düzene tehdit oluşturduğu için suikasta uğrayan birini de temsil edebilir.

11º Yay’daki Alwaid, “Ejderhanın Gözündeki Bulutsu Yıldız” Satürn ve Mars doğasına sahiptir, kadim astrologlar “Mal kaybı, şiddet, suç eğilimleri ve kazalar vermesi ile de bilinir” demişler. Rastaban’ın geleneksel adı , yılanın başı anlamına gelen Arapça ra’s ath-thu’ban deyiminden gelir . Başka bir isim de Arapça’dan gelen ve kim yok edilecek anlamına gelen Alwaid’dir.

Tutulma günü Merkür ve Venüs aşkın deklinasyonda. Aşkın deklinasyon gezegen sınır dahilindekilere kıyasla astrolojik olarak farklı çalışabiliyor. Farklı düşünebilir, parasal ya da sevgiye dair konularda farklı ve sıra dışı  olaylar olabilir. Bu pozisyondaki gökcisimlerinin enerjilerini doğru yönetmek veya hayatımıza entegre edebilmek kolay olmadığını da bilmek gerekli.

 • Bu süreçte kişisel veya dini/manevi inançlarımızda radikal bir değişim olabilir. Bazılarımız, eğitim yoluyla, yeni beceriler ve bilgiler edinme konusunda daha derine inmeyi seçebilir. Bazılarımız ise seyahat ederek ya da başka bir ülkeye ya da bulunduğundan uzak bir yere taşınarak bunu çalıştıracak. Daha önce kaçırdığımız fırsatları görüp bu kez yakalamaya çalışır, yeni başlangıçlar yapabiliriz.
 • Aynı zamanda Merküryen bir tutulma. Merkür’ün sembolünde kaduse ve yılan bulunmakta. Dolayısı tutulmanın sağlık, şifa ve Genlerle ilgili, eski olan ama yeni keşfedilen şeylerin bilgisini de bize getirebilir. Öte yandan Merkür Neptün karesi, buradaki bilginin olumlu kullanılmasını da zorlayan etkilere sahip.
 • 4 Aralık 2021’deki bu Güneş tutulması, Venüs ve Plüton kavuşumuna yansıyor. Bu sebeple kadın sağlığı, genetik ve üreme ile de ilgili konular da gündeme gelebilir. Merkür’ün kavuşum yaptığı sabit yıldız ‘’ Sarin’’ zehirlenmelerle ilgili. Özellikle de Neptün ile Merkür karesi zehirlenmelere işaret ediyor. Acaba kullanılan bazı ilaçların kadınlara ve üreme sistemine zararı mı öğrenilecek… Ayrıca bakteri virüslerle ilgili yeni durumları görmemiz de olası..
 • Satürn ile Mars arasında antisyasal bir kavuşum da var ki tartışma ve strese açık bir etki barındırıyor. Aile, eş, kariyer ile iletişim alanında  zorlayıcı durumlar yaratabilir.
 • Güneş tutulması haritasında Mars, Neptün ile üçgen yaparken arada bulunan Venüs ile de sekstil yapmakta. Eris ile Mars da beklenmedik durumlara neden olacak 150 lik açı yapmakta. Venüs Plüton kavuşumunun Eris ile karesi var. Demek ki Venüsyen konular ile ilgili ayrıştırıcı birbirine düşürücü etkileri de barındırıyor.
 • Uranüs’ten gelen 150’lik açı beklenmedik bazı ifşaları da tetikleyebilir.
 • Tutulma özellikle Antarktika üstünde olduğu için buralarda yatan eski sırlarla ilgili bilgileri de getirebilir.
 • Toplumlarda devlet yöneticileri ile halk arasında gerilim, eylemler, isyanlar mümkün
 • Dünyada ülkeler arasında da anlaşmazlıklar olasılığı mevcut
 • Toplumsal açıdan bakınca, din ve inanç konusunda anlaşmazlıklar olasılığı mevcut
 • Siyasi partiler, askeri konular, davalar, yasalarla ilgili gündemler olasılığı bulunmakta
 • Medya, sosyal medya ve gazetecilerle ilgili konular gündemde sansür benzeri konular gündemde olabilir.
 • Göçler ve göçmenlerle ilgili konular gündemde olabilir.
 • Bu noktada akıl zekâ ve bilgi kullanılırsa bu sorunları zararsız aşmak mümkün olabilir.

Kişisel Olarak Bakarsak;

 • Yay/İkizler aksı tutulmalarda doğru bilgi, inanç konularında yargı geliştirmemek, adaletli olmak önemlidir.
 • Yargısız bakış açısı ile farklı düşünceleri de dinlemek, öğrenmek anlamlı ve negatif tesirlerden koruyucu olacaktır.
 • Yay burcu Doğum haritanızın hangi evinde ise orada yeniliklerin başlaması için bitişleri deneyimleyebilirsiniz.
 • Bazılarımız yeni eğitimlere, kurslara başlarken bazıları için yüksek eğitim alanında atılan adımlar şeklinde olacaktır.
 • Bazılarımız yabancı dil eğitimlerine katılabiliriz.
 • Sosyal çevresi genişleyenlerimiz de olacaktır.
 • Bazılarımız sentezlediği bilgiyi yaymaya yönelik adımlar atabilir. Kimisi kitap yayınlar, kimisi kitlesel iletişim araçları ile daha çok insana ulaşmayı tercih edebilir.
 • Bazılarımız için yurt dışı ya da uzak seyahatler, bazılarımız için ise bulunduğu yerden daha uzağa taşınmak mümkün.
 • Bazıları için turizm, bazıları için ise göç etmek şeklinde çalışabilir.
 • Bazılarımız ise hukuki süreçlerle ilgili yeni adımlar atacaktır.
 • Venüsyen konular ile ilgili ayrıştırıcı birbirine düşürücü etkilere maruz kalınabilir. Burada ön yargı ile hareket etmemek ve bilgileri süzgeçten geçirmek daha doğru olacaktır.
 • Bir kısım insan da kendisinin ya da yakın çevresi ile olan ilişkilerinde yeni bir sürece adım atar.
 • Medikal açıdan bakarsak kalça, uyluk sorunları ile alerji, otoimmün sorunlar ve dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar gözleyebiliriz.

TUTULMANIN ÜLKEMİZE OLASI ETKİLERİ

Ankara’ya göre çıkartılan Tutulma haritasının yükseleni Oğlak 15 derecede. Vega sabit yıldızının bulunduğu bölge olduğu için devlet yöneticileri ile ilgili durumlar olduğunu söyleyebiliriz.

Tutulma ülkemizin 6. Evinde gerçekleşmekte. Bu sebeple ülkemizin genel anlamda sağlık ve günlük akışıyla ilgili yeniliklere vurgu var. Dolayısı ile halk sağlığı, salgın hastalıklar, sağlık hizmetleri, sağlık çalışanları, devlet memurları, istihdam, sendikalar, işçiler ile ilgili yeni yasal düzenlemelerin de habercisi olabilir.

Tutulma, 9. Ev ve MC deki GAD ve Uranüs’e kare açı yapmakta. 9. evimizde seyreden transit Jüpiter, ülkenin Merkür ve Ay’ı ile büyük üçgen yapmakta. Salgınla ilgili durumu anlatıyor olabilir. Kargo, deniz trafiği, yolculuklar, havayolu endüstrisi ve uzun mesafe trafiği, yurt dışı seyahatler, uluslararası iletişim, din adamları ve inanç sistemleri, yasalar, mahkemeler, üniversiteler, Felsefi ve bilimsel kuruluşlar ve yayınlar, gazetecilerle ilgili alanlarda bazı zorlayıcı etkilerin yanı sıra, yeni keşifler ve başlangıçlar da verebilir.

Tutulma 1. Evdeki Ülkenin Yengeç Plüton’una tetiklemekte; sağlık ve çalışan kesim, polis askerlerle ve hatta mafya ve yeraltı örgütleri ile ilgili bazı manüplatif gizli beklenmedik konularda ifşalar duyulabilir.

10 . evde seyreden Tr Neptün’e 5. Evden 150 yapan Mars aynı zamanda ülkenin Jüpiteri ile ekzakt kavuşumda. Yatırım, borsa, çocuklar ve gençler, sanat, eğlence ve cinsel kaygılar, spor, spekülasyon ve kumar, yurt dışı temsilciler, elçiler, ülkenin yönetimindeki etkili üst düzey görevliler, seçkin ve ünlü insanlar, ulusal itibar, ulusal ticaret, kredi ve güç ve kamu istihdam oranı, yasalar, din adamları, hâkimler ve avukatlar, yargı sistemleri, bankacılar ve ülkenin zenginlikleri ile ilgili alanlarda önemli ve beklenmedik gündemler ve manüplasyonlar olabilir.

Tutulma aynı zamanda göksel Uranüs ile de 150 ve Uranüs ülkemizin 11. Evinde; Parlamento, belediyeler ve benzeri organlarda ya da durdurulamayan halk veya doğa olayları ile ilgili beklenmedik hareketler başlatabilir.

Tutulma 4 orbla ülkenin Ay düğümlerini de karelemekte. Halkın yaşam biçimi, çalışan kesim ve kolluk güçleri sağlık çalışanları, üretim, sağlık ve inançlar, yasalar, üniversiteler, gazeteciler, yargıçlar mahkemeler, inançlar, bilgi alma ve eğitim ile ilgili alanda zorlayıcı koşullara işaret etmekte.

8.Evde transit yapan Satürn de 4 orbla ülkenin Güneşine kare yapmaya devam etmekte. Güneş; ülke yöneticisi, otorite olan kişiler demek. Ülkenin dış borçları, kamu ve vergiler, ölüm oranları ile ilgili yerden zorlanmaların devam ettiğini gösteriyor.

Yay Burcu Güneş Tutulmasının Burçlara Olası Etkileri

Yükselen Koç Dokuzuncu evinizde gerçekleşen Güneş tutulması size, yurt dışı konular, eğitim ya da kurslar, yayıncılık ve hayata bakış açınızdaki değişimler, yeni başlangıçlar, yargı ve inançlarınızda yeni bir açılım yaşamanızla ilgili yeni deneyimler sunmakta. Bunun yanı sıra, statüden kazanç ve üretim ve kaynaklarınızla ilgili alanlarda Uranüs Satürn karesi maddi konularda ve sosyal medya /sosyal çevre konularında da zorlamakta.

Yükselen Boğa Sekizinci evinizde gerçekleşen Güneş tutulması sizi kariyer, statü, aile, eviniz ve krediler, ortaklı, eşten ve danışmanlıklardan gelen paralar konularında yeni düzenlemeler yapacağınız bir süreç yaşayabilirsiniz. Zaten bir süredir 1. Evinizde hareket etmekte olan Uranüs, sizin tüm hayatınızla ilgili hemen her konuda etkiyi sürdürmekte.  Kişisel farkındalığınız ve ikili ilişkileriniz ile ilgili alanda beklenmedik şeyler yaşatıyor.

Yükselen İkizler Yedinci evinizde gerçekleşen Güneş Tutulması iş ve partner, ilişki anlamında yeni başlangıçlar ve bitişler yaşatabilir.  Yeni teklifler, yeni başlangıçlar ve bitişleri genel olarak lehinize dönüştürme potansiyeliniz de mevcut.

Yükselen Yengeç Altıncı evinizde gerçekleşen Güneş Tutulması gündelik hayatınızla, çalışma arkadaşlarınız, sağlığınız ya da ev hayvanlarınızla ilgili alanlarda bazı bitiş ve başlangıçlara yol açabilir. Varsa mahkeme vb konularınızla ilgili tamamlanmalar da yaşayabilirsiniz.  Belki yeni bir beslenme ve sağlık düzenine geçebilirsiniz.

Yükselen Aslan Beşinci evinizde gerçekleşecek olan Güneş tutulması aşk, flört, çocuk, yatırım ve yaratıcılık konularında yeni başlangıçlar verebilir. Çocuk bekleyenler amaçlarına kavuşabilirler. Bir süredir ikili ilişkilerde sizi zorlayan unsurlara çözüm getirme yönünde etkiler almaktasınız.

Yükselen Başak Dördüncü evinizde gerçekleşecek olan Güneş tutulmasından, ev alım satım, kiralama veya evlilik, ailede yeni bir başlangıçlar, aileniz, ebeveynleriniz ile ilgili konularda yeni bir düzen kurma gibi etkiler almaktasınız. Ortak paralar ve Miras konularında da beklenmedik etkiler mevcut.

Yükselen Terazi Üçüncü evinizde gerçekleşecek olan Güneş Tutulması, yeni eğitim, fikirler, sözleşmeler, yayıncılık ve yakın çevreniz, kardeşleriniz, seyahatleriniz ve  iş hayatınızla ilgili alandan etkileyecek. Bu tutulma yeni başlangıçlarla gündeminizi değiştirecek ve yeni kararlar aldıracaktır. Güney Ay  Düğümü de bu alanda yer alacağı için emeklerinizin sonuçlarını görme potansiyeli de bulunmakta.

Yükselen Akrep İkinci evinizde gerçekleşecek olan Güneş Tutulması, sizi maddi ve manevi anlamda yeni başlangıçlara taşıyacaktır. Bu sene zaten Akrep Boğa aksı tutulmaları ile büyük dönüşüm yaşayacak, adeta küllerinizden yeniden doğacaksınız. Bunun ayak seslerini Kasım ayındaki Ay tutulması ile fark etme imkanı bulmuştunuz.  Özellikle ev, emlak, yaşam alanınız, aileniz ve aile miraslarınızla ilgili alanda yeni bazı düzenlemelere gitmeniz olasılığı mevcut. Varsa yatırım ya da çocuklarınızla ilgili alanda da bazılarınız hayallerini gerçekleştirebilecekken bazılarınız yanılgılarla yüzleşebilecekler.

Yükselen Yay Birinci evinizde gerçekleşecek Güneş Tutulması sizi gerek beden gerekse kişilik, ikili ilişkiler, hayata bakış açılarından oldukça etkileyecektir. Güney Ay düğümü 1. Evinizde olduğundan daha önce emek sarf ettiğiniz konuların karışlığını almanız söz konusu.  Özellikle Yay burcunun son haftasında doğanlar için yepyeni bir dönemin kapıları açılmakta. Kardeşler, eğitim, seyahat, sözleşme, iletişim alanında destekleyici etkiler almakta. Bazı Yay burçları, aile ev, emlak açısından hayallerini gerçekleştirebilecekken, bazıları da aile ve gizli düşmanlıklar alanından kontrolsüz bir akışa maruz kalabilecek. Bu sebeple dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Yükselen Oğlak Onikinci Evinizde gerçekleşecek Güneş Tutulması, gizli kalmış konular ve iç dünyanızla ilgili korkularınız, düşmanlıklar veya ruhsal alanlarda yeni farkındalıklar kazanacağınız bir süreci başlatmış olacak. Özellikle sağlık, çalışma koşullarınız, varsa ev hayvanlarınız, gündelik rutinleriniz ile ilgili alanlarda yeni bir sayfa açılacak. Yapacağınız anlaşma ve sözleşmelerde dikkatli olun. Kariyerden kazanç ve sözleşmeler önemli olabilir. Para , yatırım, borsa, çocuk ve flört konularında da temkinli hareket etmenizde fayda var.

Yükselen Kova Onbirinci evinizde gerçekleşen Güneş Tutulması kariyerden kazanç, sosyal çevre, gruplar ve aktiviteler noktasında hayalleriniz gerçekleştirme yönünden size yeni bir fırsat verebilir. Ayrıca 12. Evinizde yer alan Venüs Pluto kavuşumunun para ve değer evinizdeki Neptünle ve kariyer evinizdeki Mars ile olan kontağı biraz dikkatli hareket etmeniz gerektiğine vurgu yapmakta. Öte yandan uzun süredir 1. Evinizde seyahat eden Satürn sizi aile, ev, emlak, yaşadığınız yer konularında sizi zorlamakta.

Yükselen Balık Onuncu evinizde gerçekleşecek Güneş Tutulması, kariyeriniz ve statünüzle ilgili yeni başlangıçlar yapacağınızı, yeni kararlar alacağınızı göstermekte. 9. Evinizde yer alan Akrep Mars’ın  1. Evinizdeki Neptün ve 12. Evinizdeki Jüpiterle kontağı sizi kişisel farkındalığınız, yaşam felsefeniz alanında oldukça etkileyecek. Hatta sağlık ve veya çalışma koşullarınızla ilgili alanlarda da belirleyici etkiler, değişimler yaşatacaktır. Balık burcunun son haftalarında doğanlar ile yükselen balık burcunun 3. Dekanında önemli yerleşimi olanlar için büyük dönüşüm ve farkındalık süreci var…

AstroDerki

 

 

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!