Araştırma Yazıları Astro Gündem astroderki AstroDerki Youtube astroloji Astroloji Öğreniyorum Astrolojide Sağlık Medikal Astroloji

Astroloji ve Sağlık

Medikal Astroloji

Astroloji ve Sağlık

Doğum Haritasında Sağlık ve Uzun Yaşam Göstergeleri

Kişinin doğum haritasından, sağlığına, sağlıklı yaşam sürüp sürmeyeceğine ve hatta uzun ya da kısa yaşayıp yaşamayacağı gibi ihtimallere bakabiliriz. Astrolojide, Medikal Astroloji dediğimiz, uzmanlık gerektiren bir alan mevcut. Bu konuda anlatılabilecek çok şey varsa da tamamını bir post ile anlatmak mümkün değil. Ancak birkaç önemli bilgi vermeye çalışacağım.

Bunun için ilk bakacağımız yer, ASC (Yükselen) burcu ve yöneticisinin rahat yerleşimde olup olmadığıdır. Rahat yerleşimden kastettiğimiz; ASC yöneticisi olan gezgenin olumsuz ya da olumlu açılar alıp almadığı ya da zor evler olarak kastettiğimiz evlerde bulunup bulunmadığıdır. Ayrıca, ASC yöneticisinin bulunduğu burçta güçlü olup olmadığı da önemli bir diğer kriterdir.

Örneğin ASC Koç ise hastalıkları gösteren ev Terazi burcu olacaktır. Koç terazi aksında Kafa, yüz, bel, börek ile ilgili hastalıkların olasılığı çalışır. Ama kişi hasta olur mu olmaz mı, kronik midir, değil midir kısmını haritanın bütünü, gezegen açıları ve yerleşimleri anlatır.

Bunun yanı sıra, yaşam göstergesi olan «HYLEG» de hayatın uzunluğu veya sağlık hakkında bilgi verir.

«HYLEG» bir hesaplama noktasıdır. Kadim astrologlar bile bu hesapta konsensus sağlayamamış olsa da önem verilen birkaç göstergede hemfikirler; Güneş, Ay ve ASC ile Pars or Fortuna (Şans Noktası)

Hyleg Güneş ise, Güneş’in aldığı açılar, sağlık hakkında bilgi verir.

Hyleg AY’ise, o zaman Ay’ın ASC ile olan açılarına bakılır. Çünkü Ay bünyeye zayıflık verecektir ve ASC burcunun işaret ettiği sağlık sorunu kendini gösterecektir.

Hyleg ASC veya Şans noktası ise, haritada her ikisinin de açılarına bakılır. İyi açılarla sağlık iyi olacak, zorlu açılarla sağlık zayıf olacak yorumu yapılabilir.

ASC’nin veya Şans noktasının bulunduğu burçlar ve yönetici gezegenlerin aldıkları açılar da önemlidir. Plüton 8. evdeyse o zaman harita sahibinin Hyleg’i ile olan açısına bakmak gerekir. Plüton, bazen organ kaybını gösterebiliyor. Ama bakıp da hemen bende organ kaybı olacak dememek lazım. Basit bir apandisit alımı da olabilir. Bazı özel açılar arıyoruz ciddi organ kayıplarında.

Mars 8.evde kötü değildir. Kişiye direnç kazandıra da bilir, özellikle, Güneş / Mars açıları gayet iyidir. Ancak, Mars ASC yöneticisi  ve 8. evde yerleşimdeyse biraz sorunlu çalışabiliyor.

Hyleg pozisyonunda Mars ile olan açılara bakmak önemli olabilir. Koç ve Akrep Marsı hastalıklara ateş ve kazalara eğilimlidirler.

Eğer Güneş veya Ay 12. evde ve zayıf durumdaysalar veya HYLEG buradan bir gezegenden açı alıyorsa, hastanelere düşme veya gizli seyreden bir hastalıkların varlığı mümkün olabilir. Satürn de eşlik ediyorsa kronik hastalıkları verebilir.

Güneş ve Ay birbirlerine, ASC’ye açı yapıyorlarsa veya Güneş Satürn’e , ASC ve AY Marsa açı yapıyorsa, özellikle yüz ve gözlerde, kulak vb gibi baş kısmında olabilecek sıkıntı ihtimalleri çalışabilir.

6.evde  Neptün’ün olması, olası sağlık sorununun sebebinin doktorlar tarafından kolay görülememesi, anlaşılamaması gibi etkiler verebilir.

Satürn gezegeninin 6 ya da 12. Evde sağlık ile ilgili sorun hallerinde kronik sorunları çalıştırabileceğini düşünebiliriz. 8. Evde ise daha zor etkiler barındırabilmektedir.

Öte yandan Sağlıkla bir diğer ilişkili gösterge olarak Hygeia’ya da bakabiliriz. Hygeia’nın yerleştiği yeri, burcu ve açıları da önemli veriler vermekte. Jüpiter’den, Merkür’den iyi açılar alması sağlık sorununa yardımcı kişileri, ilaçları, doktorları veya bilgileri karşısına çıkartacaktır.

Astroloji tamamen matematiksel hesaplamalarla çalışmaktadır. Hem burç hem gezegen ve açıları hem de hangi evden açı yaptıkları sonuçları tamamen değiştirecektir. Üstelik hastalığın ne zaman ortaya çıkacağı da ilerleyen yıllarda bu yerleşimlerin önemli transitlerle tetiklenmesi sonucuna bağlı olacaktır. Hastalık iyileşme fazına ya da yayılma fazına ne zaman girer, kalıcı mı yoksa şifa olasılığı var mı, varsa şifa salahla mı gelecek yoksa kişinin yaşamına mı mal olacak konuları ciddi araştırmalar gerektirir. Bu sebeple ayrıntılı analiz yapan Astrologlardan bilgi almak en doğru yaklaşım olacaktır.

KISACA BİR ÖRNEKLE İNCELEYELİM

Aşağıdaki örnekte Kronik sağlık sorunu olan, ünlü Hollywood aktörü M. J Fox’un bilgileri bulunmaktadır. Fox’a 1991 yılında 29 yaşında Parkinson hastalığı teşhisi kondu ve 1998 yılında durumunu kamuoyuna açıkladı. Hastalığın semptomları kötüleştiği için 2000 yılında oyunculuktan emekli oldu.

Aşağıda yükselen Kova olduğunu görmekteyiz. Yükselen yöneticisi Satürn de 12. Evde ikamette, üstelik krizli derece dediğimiz 29 derecede. Satürn’ün kendisi kısıtlayıcı ve izole edicidir zaten. Kova gibi sistemleri, sinir ve dolaşımı izah eden bir burçta olması da kronikliğine vurgu yapmaktadır.

Öte yandan aşağıda görüldüğü üzere HYLEG hangi gezegen diye baktığımızda HYLEG,

Ay olarak hesaplanmış ama Ptolemy tekniğine göre de HYLEG, Şans noktası olarak belirtilmiş. Her iki türlü de baksak sonucu çok etkilemiyor esasen. Şans noktasının yöneticisi Mars Uranüs ile kavuşumda. Bu hareket bozukluğunu çalıştırabilecek bir unsur.

Ay olarak aldığımız zaman ise Ay zaten sağlıkla ilişkili evin de yönetici. AY hem Satürn hem de Jüpiterle kare açıda (aktif ve zorlayıcı açı). Üstelik Ay yücelimde olduğu bir burçta. Yücelim yöneticileri zordaysa sorunları daha büyük ortaya çıkarabiliyor maalesef.

6.evin (sağlıkla ilişkili evin) diğer yönetici gezegeni Güneş. Güneş de Uranüs ve Mars’ın yöneticisi.

Ayrıca, Hygeia’sı Akrep’te ve sağlıkla, krizlerle, mücadeleler ve operasyonlarla ilgili evde yerleşmiş. Üstelik yöneticisi ile ve Uranüs ile de kare açıda. Yönetici Mars ise zaten hareket, kas ve mücadele gücümüzle ilgili bir gezegen ve Uranüs ile kavuşum. Tam da durdurulması güç hareketleri izah ediyor maalesef.

Antisyasal açıdan da incelenebilir ama fazla dallandırmadan şunu söyleyeyim; Venüs Alsan Urnaüs ile antisyasal kavuşumda. Venüs Ay ile kavuşumda olduğu için Hyleg Ay’ı da etkiye sokuyor.

Peki doğuştan gelen bu etkiler ne zaman ortaya çıkacak?

‘’ Fox’a 1991 yılında 29 yaşında Parkinson hastalığı teşhisi kondu ve 1998 yılında durumunu kamuoyuna açıkladı. Hastalığın semptomları kötüleştiği için 2000 yılında oyunculuktan emekli oldu’’ demiştik. 1990 ve 1991 yılında hem KOVA/ASLAN hem de YENGEÇ/OĞLAK kasında tutulmalar olmuş. Önemli olaylar her zaman tutulmaların tetiklemesi ile ortaya çıkar bunu unutmayalım.

Örneğin 16 Ocak 1991 Tutulması

Bu Güneş Tutulması sağlıkla ilgili yerleşimleri tetiklemekte.

30 Ocak 1991 Ay Tutulması

Burada da Ay tutulması hem AY’ına kare hem de Jüpiterine karşıt. Üstelik Transit Satürn de NATAL Satürn’ü ile tam kavuşum.  BU TUTULMA DA SATURN’ÜN DOĞUMDAN SONRAKİ İLK DÖNGÜSÜNÜN TAMAMLANIŞINA DENK GELİYOR.

Sanatçı hastalığı Parkinson’un tanınan bir yüzü olması ve çeşitli çalışmaları ile kollektife hizmeti de söz konudur. Zaten 12. ev Satürn’ünden beklenen de vakıf çalışmaları ile kollektife hizmet etmektir. Vakıf, 2010 yılında evrim üzerine ilk büyük ölçekli klinik çalışmayı başlattı biyo belirteçler 5 yılda 45 milyon dolara mal oldu. Geçmiş olsun. Dileriz gelecekte  hastalığına fayda sağlayacak bilimsel gelişmelerin haberini alabiliriz.

AstroDerki

AstroDerki Youtube Videolarım

 

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız

  • Arkadaşım çok emek veriyorsun ve çok güzel anlatmışsın tebrik ederim. Hiç bilmiyen birisi olarak ben bile bir şeyleri fark edebiliyorum. Yaşadıklarımın neden olduğu konusunu anlatıyorsun çok teşekkür ederim. Emeğine yüreğine sağlık olsun bunlarda sana sağlık mutluluk ve güzellikler olarak dönsün.
    Müsait olduğunda seninle konuşmak isterim güzelim❤️ haritama baktırmak ameliyat ve annemle ilgili karmamı nasıl iyileştirebilirim. Engin bilgilerine ihtiyacım var canım
    ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!