Astro Gündem Jüpiter Jüpiter Satürn Fazı Satürn

Jüpiter ve Satürn Fazı

Jüpiter ve Satürn Fazı

Güneş Ay Fazı Güneş ile Ay’ın açılarını takip ederek Ay fazlarına ilişkin yorumlar yaparız. Bunu özellikle progres haritalarımızda takip ederiz. Ay ne zaman burç değiştirdi, ne zaman Yeniay, ne zaman Dolunay, ne zaman ilk dördün, ne zaman son dördün veya balsamik faz yaptı gibi bilgiler, bize çok değerli yol göstericilerdir.

En kısa ve kaba hali ile Ay Fazlarını özetlersek;

  • Yeniay: Maksadı belirlemek, niyetlenmek
  • Hilal:  Başlamak
  • İlkdördün: Her türlü zorlukla mücadele edebilme kapasitesi
  • Büyüyen Kambur Ay: Mükemmelleştirme, düzeltme
  • Dolunay: Aydınlatmak, açıklamak, ortaya çıkma
  • Sönen Kambur Ay: Paylaşma, iştirak, kutlama
  • Sondördün: Değerlendirme, analiz etme, özetleme
  • Balzamik Ay: Teslimiyet

Üniversitede tez için fikir bulup, hazırlık yapıp, zorlanıp, olgunlaştırıp, hocalara sunup, ardından tamamlayıp, artık bir şey yapma şansımızın kalmadığı mayalanma, akışa bırakma (balsamik) fazından sonra  tekrar Yeniay’a girerek, yeni bir gündem, yeni konular başlatırız.

Hayatımız da tıpkı böyledir; her yeni Ay fazınızda yeni bir döngü başlatırız. Örneğin geçen Şubat ayında ülkemizin progres haritasında Kova burcunda bir Yeniay gerçekleşmişti. Ortalama yeni bir 29 yıllık döngüye girmiş olduk. Yeniay fazı aslında daha çok niyet belirtir Koç enerjisinde, öncü. Hilal faza geçince aslında yeni bir şeyin başladığı belli olur.

Bu konuyu Astroloji meraklıları çok yerde okumuştur. Ben ilaveten bir konu daha eklemek istedim.

Hayatımızdaki Ay fazları gibi, jüpiter/ Satürn arasında da benzer bir işleyiş var. Doğumdan ölüme kadar bu iki gezegen de hayatımıza bazı etkiler yaparlar. Hem natal haritamızdaki faz, hem de transit yaparken aldığı açıların fazı hayatımızda önemli bilgiler taşır.

Jüpiter/Satürn Fazı

Sosyal anlamda gezegenlerin kişiye toplumda nasıl bir itibar ve gelecek vaadi olduğunu anlamak için natal haritadaki Jüpiter/Satürn fazı, bakılabilecek faktörlerin başındadır.

Ayrıca, Jüpiter’le Satürn transit süreleri içinde 20 yılda bir araya gelirler ve her beş yılda bir, birbirleriyle açı bağlantısı oluştururlar.

Doğduğunuzda Satürn Balıkta, Jüpiter Boğa burcunda olsun diyelim. Aslında aralarında 60’lık açı var. İlişkisi güzel, yönetmesi güzel bir açı. Ancak gökyüzü doğduğumuz an durmuyor, yoluna devam ediyor ve sizin haritanızdaki gezegenlere açılar yaparak ilerliyor.

Jüpiter zodyak’ı yaklaşık 12 yılda bir tamamladığı için hep Satürn’den önde gider. Tıpkı Ay’ın Güneş’ten hızlı gidip Güneşle aldığı açılarla Ay fazlarını oluşturması gibi.

Ay yaklaşık 28,5 günde zodyak turunu tamamlarken, Satürn de yaklaşık 28,5 yılda bir tamamlar. Her ikisi de zamanın yöneticileridir.

Öte yandan, Jüpiter; etik, ahlak, yazılı olmayan kurallar, aşırılıklar, inançlarsa, Satürn; sorumluluklar, sistem kurma, düzen ve kurallardır. Satürn’ün haritalarımızdaki pozisyonu ulaşacağımız en üst bilgelik seviyesini gösterir. Hangi burç ve evdeyse o yerin sorumluluklarını yerine getirirken, özellikle karşıt evindeki sorumluluklardan da kaçmamanızı bekler. Satürn nerede ise bizi orada kısıtlayan olaylar durumlar yaşatacak, ya da bunları yaşatacak olan kişileri yollayacak diye düşünürüz. Orada bir ders vardır. Satürn zor yoldan öğreten kuralcı bir öğretmen gibidir. Sizden beklenen sorumlulukları yerine getirmeniz halinde sizi çok zorlamaz. Bu gezegenin haritamızdaki burç, ev ve oluşturduğu açı kombinasyonu hayatımızın daha kolay mı yoksa zorlayıcı mı aktığını gösterir. Şayet haritanızda Satürn kare karşıt gezegenler varsa sizi oralardan sınayacaktır. Bundan kaçamayız, sorumluğumuzu bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.

Gelelim Jüpiter/ Satürn fazına;

Jüpiter yaklaşık 5 yılda bir Satürn’ünüzle zorlayıcı açılar yapar demiştim.  Satürn’e kare, karşıt, kavuşum yaptığı dönemlerde Ay fazları gibi etkileri olur.

Elbette sizin haritanızda bulundukları ve yönettikleri evlerle ilgili konularda başlangıç, destek, zorlanma, düzeltme ihtiyacı, tamamlanma ya da dengelenme zorunluluğu, bekleme/akışa bırakma ve sonra da tekrar kavuşum. Bu şekilde, daha önce yapılan seçimler ve yaşananların hasadı olur. Ardından yeni bir döneme başlanır…

Natal harita üzerindeki Jüpiter transitlerimize bakarak, hem geçmiş hem de geleceğe dair bilgiler elde edebiliyoruz.

Haritamızda örneğin aile, sağlık temalı evlerden gezegenlerin Satürn’e kare ve karşıt yerleşimleri olsun. Bu durumda Jüpiter’in 5 yılda bir Satürn’e yaptığı açı ile hayatımızda bazı gelişmeler olur. Satürn’ün zorlayıcı fazları bizim için aktif ve mücadele dolu bir zamana işaret edecektir. Burayı iyi yönetirseniz güçlenerek de çıkabilirsiniz. Ama unutmayın yolculukta ilk başlangıç da önemlidir. Zaten çürükse illaki bir bedeli olacaktır. Yanlış ya da eksik varsa bu zorlayıcı fazlarda, onlarla ilgili düzeltmeleri sizden bekleyecektir.

Haritalarınıza bir de bu gözle bakın bakalım geçmiş fazlarda neler yaşatmış size…

Bir de gezegenin kendi döngüleri vardır. Örneğin Doğum Satürn’ünüzle transit Satürn 28,5-30 yılda bir kavuşur. Önümüzdeki Mart ayından itibaren Satürn Balık burcuna geçecek ve yaklaşık 3 yıl bize sorumluluklarımızdan kaçtık mı, kaçmadık mı bazı ödevlerle hatırlatacak. Bir çeşit sınav…

AstroDerki

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!