Astro Gündem astroderki astroloji Astroloji Öğreniyorum Balık Satürn yükselen koç balık boğa ikizler yengeç aslan başak terazi akrep yay oğlak kova burçları ve dolunay etkisi

Satürn’ün Balık Burcu Transiti

Satürn Balık

Satürn’ün Balık Burcu Transiti

7 Mart 2023’te  Satürn  Balık burcuna girecek. Başta Güneş ve yükselen burcu Balık/Başak ve bu burçlara kare yapan İkizler/ Yay burçları olmak üzere, bu burçlarda önemli yerleşimleri olanlar bu transitten  nasibine düşeni alacaktır.

 • 7 Mart 2023 tarihinde Balık burcuna girecek.
 • 24.5.2025 Koç burcuna geçecek.
 • 13.7.2025 tarihinde Koç burcunda gerileyip 
 • 1.9.2025’te tekrar Balık burcuna geçecek. 
 • 14.2.2026 tarihine kadar Balık burcunda seyahat edecek.

Ülkemiz Açısından Balık Transiti

Hem inanç, felsefe ve yabancılar, azınlıklarla ilgili hem de hukuk, üniversiteler, din adamları, yurt dışı ticaret ile ilgili alanları tararken ardından ülke yönetimi ile ilgili 10. evi de tarayacak. Özellikle dönem dönem ülkemizin Satürn ve Merkür’ü ile yapacağı antisyasal kavuşumlarla da ülkemizin iklimi, toprağı, sınırları, askerlerini, suyu, muhalefeti, yaşlıları, gençleri, ünlüleri, çocukları, para piyasaları, borsa ve borçlar, vergiler gibi alanlarını etkilemesini bekleyebiliriz.

Satürn açılarına baktığımız zaman

Jüpiter ikizlerdeyken Jüpiter Satürn kare olacak. İş ve para konularında birikimlerimiz ile ilgili risk yüksek olabilir. Aynı zamanda inançlar ve yargılar ile ilgili görüş ayrılıkları olabilir. Yabancılarla ilgili konular da gündemde olabilir. Gerçekçi ve daha uyumlu olmak ve aceleci olmamak yararlı olabilir.

 • 2024 Ağustos (özellikle ağustos ortası gibi başlayan 29 Ağustostaki Kova Dolunayı nedeni ile 2 haftaya yayılabilecek sert etkiler olası)
 • 2024 Aralık sonu,
 • 2025 haziran ortası

Üstelik en son yaklaşık 30 yıl öncesinde  gerçekleşmiş olan ülkemiz Güney Ay düğümü üstünden geçişi de tekrarlanacak. Demek ki bu alanlarda yapılan sorumsuzlukların bir geri dönüşü olacak

Güney Ay Düğümümüz üstünden geçiş dönemleri olarak dikkat çeken aylar

 • Mayıs/Haziran /temmuz  2023 Ayları
 • Özellikle Şubat, Mart 2024
 • İlk bahar ve sonbahar 2024 ayları bu konularda önemli olacaktır.
 • Ayrıca 2023 yılındaki 20 Nisan Koç tutulması, 5 Mayıs Akrep tutulması,14 Ekim ve 28 Ekim Tutulmaları ile 2024 yılındaki 15 Mart,8 Nisan, 18 Eylül ve 2 Ekim tutulmalarında aktif olacak.

1994 ilk bahar ayları ve 1994  yaz sonu/ son baharı ile  1995 kış dönemi Güney Ay düğümü üstünden Satürn geçmiş.

Birebir aynısı olmasa da benzer konular gündeme gelecektir. Bakalım o yıllarda neler yaşanmış:

 • 7 Ocak – Türkiye’de askerlik süresi tekrar 15 aydan 18 aya çıkarıldı. Yedek subaylık 12 aydan 16 aya, kısa dönem askerlik ise 6 aydan 8 aya çıkarıldı.
 • 26 Ocak – Türk lirası %13.6 oranında devalüe edildi. 24 Ocak 1980’den beri ilk kez Türk lirası devalüe edilmiş oldu.
 • 29 Ocak – 50 Türk savaş uçağı, PKK’nın Irak’ta bulunan Zeli kampına harekât başlattı.
 • 9 Şubat – Suudi Arabistan ve Libya’dan maddi yardım aldığı iddia edilen Refah Partisi için Yargıtay Başsavcılığı inceleme başlattı.
 • 2 Mart – TBMM 6 DEP Milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırdı. Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, Hatip Dicle ve Orhan Doğan Meclis çıkışında Polis tarafından gözaltına alındı. Leyla Zana, Ahmet Türk, Mahmut Alınak ve Sırrı Sakık ise gözaltına alınmamak için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden çıkmayacaklarını açıkladılar.
 • 27 Mart – Türkiye yerel seçimleri yapıldı.
 • 5 Nisan – 5 Nisan Kararları alındı.
 • 7 Nisan – Almanya, NATO antlaşmaları çerçevesinde verdiği silahların Güneydoğu’da sivil halka karşı kullanıldığı gerekçesiyle Türkiye’ye ikinci kez silah ambargosu koydu.
 • 11 Nisan – 18.000 tasarruf sahibinin 1 trilyon lira düzeyinde mevduatının bulunduğu TYT Bank, Marmarabank ve İmpexbank tasfiye edildi.
 • 14 Nisan – IMF ile 1.2 milyar dolarlık yeni bir Stand-By anlaşması yapıldı.
 • 24 Nisan – Bankalarda bulunan mevduata sınırsız devlet teminatı getirildi.
 • 13 Mayıs – Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, ‘Klor yolsuzluğu’ davasından 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 • 23 Ağustos – Hakkındaki hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanarak kesinleştikten sonra Dışişleri Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Üsküp’te yakalanan millî futbolcu Tanju Çolak, Türkiye’ye getirildi. Tanju Çolak, Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu.
 • 19 Eylül – Türkiye Emlak Bankası eski Genel Müdürü yapılan Engin Civan, Alaattin Çakıcı’nın adamı olan Davut Yıldız tarafından silahlı saldırıya uğradı.
 • 19 Kasım – İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda Türk sporcu Halil Mutlu, 7 dünya rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı, Naim Süleymanoğlu da 5 dünya rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı.
 • 29 Aralık – Türk Hava Yolları’nın 278 sefer sayılı uçuşu, Van Havaalanı’na inişe geçerken, kötü hava şartları nedeniyle havaalanı yakınlarındaki bir tepeye çarparak parçalanmış.
 • 6 Şubat – Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliği antlaşması imzalandı.
 • 18 Şubat – Cumhuriyet Halk Partisi ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti, CHP çatısı altında birleşti. Hikmet Çetin genel başkanlığa getirildi.

Satürn; karmanın ve zamanın lordu, emek ve sabır vereni taltif eder. Çok emek verdiyseniz, yanlış sularda gezmiyor ve mantıklıysanız Satürn’den korkmayın. Büyümemizi ve ayaklarımızı sağlama basmamızı isteyen olgun bir öğretmen kendisi.

Haritanızda bulunduğu eve biraz yetersizlik, kısıtlanmışlık , zorluk ve korku hissi verebilir. Ama o alanda uzmanlaşmanızı, bilgeleşmenizi, bulunduğu ev ve burç konularında sisteme/ kollektife hizmet etmenizi bekler . Satürn’de duygu yoktur mantık arar ve sisteme hizmet edilsin ister.

Satürn, Uranüs, Jüpiter ve Şiron üçlüsü ile birleşik çalışır. Tuzaklara dikkat!

Satürn döngüsel bir gezegendir. Zaten zamanın kendisi döngüsel. Bu döngü ile bilgeleşmek adına adımlar atılması beklenir. Bazen de insanlar düzelteyim derken hepten çorba yapabilir. Hep suçu Uranüs’e atarız; aniden boşandım, aniden işi bıraktım, kaçtım, tuttum, hastalandım, yakalandım vs.. vs.. Oysa oraları daha önce Satürn testten geçirmiştir de biz anlamamışızdır, iyi düşünün derim.

Satürn Zodyak turunu yaklaşık 28,5 yılda bir tamamlar. Bu transit boyunca da doğduğunuzdaki Satürn derecenize 7 yılda bir önce kare, sonra karşıt, sonra yine kare açılar yapar ve nihayet tekrar kavuşurlar. Bu da 30’lu yaşların başında ve 60 yaş civarı olmak üzere 2 kere olur. Uzun ömürlü isek 3. turu görmek de nasip olur. Bilgeleşmeyi başarmışsak toplumun ya da çevremizin bilgeliğimize ihtiyacı bitene kadar sistemde kalmaya devam ederiz. Çoğunlukla adam olmamışsak sistemden daha önce çıkarız. Ha tabi bizim yanlışlarımız yakın çevremiz için bir sınav olacaksa da sistemde kalmaya devam ederiz.

Satürn’ü Balık’ta olanların Satürn döngüsü zamanı.  Bazılarınız ilk döngünüzü yaşarken ( 30 yaş civarı) yaptığınız eylemleriniz size ve ruhsal gelişiminize hizmet etmiyorsa sizi biraz sarsacak ve kurduğunuz sistemleri sorgulatacaktır.  örneğin; bilinçsizce 30 yaş öncesi evlendiyseniz,  ilk Satürn döngünüzde, ilk sarsıntılarınızı yaşayıp göreceksiniz. Sağlamsa devam, değilse sarsar… Hep derim kendini tanımadan, ne istediğinden emin olmadan evlenme.

Sadece evlilik mi? Elbette hayır! Yanlış meslek seçimleri de duvara toslatır ve başka yol bulmanız için Satürn balık transiti boyunca bir zorlanma/ yeni bir seçim/ sistem kurma telaşı yaşarsınız.

Kimileriniz ise olgunlaştı ve 58-60 yaş civarı 2. Satürn döngüsünü yaşayacak. Onlar ilk tokadı yedikten sonra yeni seçimleri ve yeni kurdukları sistem ile yola düştüler. 28-30 daha geçti ve 7 yılda bir sorgulamalar, düzeltmeler yaşadılar ve bu serüven içinde olgunlaşmak zorunda kaldılar.

Satürn’ün doğum haritamızdaki yerleşimi; burcu, bulunduğu ev ve yönettiği evler, bizim yüzleşmekte zorlandığımız en derin korkularımızla ilgili bilgiler verir.

Satürn; sınırlar, korkular, kısıtlanma ve disipline olmak, yapılar, yargılar, kurulu sistemler, panik halini ve korkuları yönetmek ve yazılı kurallar koyarak herkes için ideal sistemi kurmak, bilim ve dünyevi birçok değeri temsil eder.

Balık burcu ise çözen, dağıtan, akışa teslim olan, inancın veya kozmosun doğasında kaybolan, disipline olmak yerine, zaman zaman aşırı fedakarlıkla, kendini kurban etme eğiliminde bir enerjidir.

Bu iki benzemeyenin birleşimini dengede tutmak ise güçtür. Bu sebeple Satürn Balık burçlarının işi zor denir. Düşünsenize bilinmezliğin denizinde kaosa düzen mi getireceksiniz, yoksa teslim mi olacaksınız? Ama fark ederseniz Satürn’ün burcu Oğlak ve Oğlak Balık burcuna 60’lık açı yapar. Burada iradeye bir selam çaktık..

Satürn Balık uzmanlaşmanın yanı sıra, korkup kaçma, içe dönme, izolasyon, sessiz ve ıssız yerleri tercih etme, yalnızlık gibi etkiler de verebilir.

Satürn balık bazen bağımlılıklarla da ilgilidir. Satürn balık kişileri kendilerini bir birey olarak ortaya koyma zorluğu yaşayabilirler ve kendilerini bir kişiye ya da konuya vakfedebilirler. Buradaki ince dengeyi de korumayı bilmek zaten uzmanlaşmak demek. Evrenin kuralları veya yaradan ne derseniz deyin; tamamen kendimizden vazgeçmemizi de istemez. Bir yandan dağılmadan disipline olmak, öte yandan dünyasal konulara tutunmak yerine akışa bırakmak…

Teslim olmak kişilerin en çok korktuğu şeydir. Burada ilahi düzene inanç ya da inançsızlık girer devreye… Bir Satürn Balık olarak, dünyaya tutunma, ile akışa bırakma arasında zaman zaman bocaladığımı fark ettim. Acı verse de her düşüşü kabul etmek için burada olduğumuzu Satürn Balık olarak fark etmiş olmalıyız.  Yanlış anlaşılmasın, acı çekelim, sineye çekelim demiyorum., elbette başka yollar bulabiliriz.

Satürn genel olarak düzen kurmak ve yazılı kurallarla ilgili. Balık burcu aynı zamanda inançla da ilgili bir burç. Dolayısı ile inançlar ve spritüel alanlarla ilgili düzenlemeler de bekleyebiliriz.

Balık burcu sularla da ilgilidir. Satürn kısıtlama getirebileceğinden susuzluk ve veya su ile ilgili sorunları da 3 yıl boyunca dünyanın gündemine getirecektir.

Karma felsefesinde Satürn-Balık yerleşimi için yaşlı ruhlar denir. Karmik yüklerden arınmak için topluma/ kollektife hizmet etmeleri önerilir. Tek Tanrılı dinlerde de şöyle bir inanç vardır; yaradan kimseye altından kalkamayacağı yükü vermez.

Kısaca özetlersek; Satürn Balıklar (özellikle 12. Ev Satürn Balıklar) evsiz, yoksul ya da yaşlı, bakıma muhtaç, ruhen ya da bedenen hasta, kısıtlı kişilere hizmet etmeyi, onları ruhen ya da bedenen şifalandırma yolunu seçmeyi ilke edinmeliler.  Varsa hastalarına, yaşlılarına, muhtaçlarına bakmaktan kaçmamalılar. Bunun bilincine varabilmiş 2. Satürn döngüsünden geçen bilgeleşmiş Satürn Balıklar bu farkındalıkları ile bir çoğumuza yol gösterici olurlar. Olmayı seçmeyenler, hala fark edemeyenler için ise zor zamanlar geliyor diyebiliriz.

Satürn Balık Transiti  Başaklara karşıtlık yaparken, İkizler ve Yay burçlarına da kare yapacaktır. Bu sebeple  bu süreç onları da sınayacaktır.

 • Yükselen Balık’a hem hayattaki duruşları hem de beden sağlıkları, ilişkileri ve evlilikleri, yeni yaşam alanları, kariyerleri gibi hayatlarındaki birçok alandan hak edişlerine göre kısıtlayıcı, zorlayıcı etkiler alabilecekken, hak edişlerine göre güzel fırsatlar da sunabilir. Açıkçası 2.5 yılı iyi atlatabilirseniz önümüzdeki 7 yıl kadar rahatsınız. Özellikle 12. Ev Satürn Balık yerleşimlilerin, 28 yıl önceki döngülerinde ve 7 yılda bir kare aldıklarında yaşadıklarını gözden geçirmelerinde yarar var. 12. Ev transitleri biraz zordur. Söz konusu olan Satürn transiti olunca biraz izolasyon, içe dönme de söz konusu olabiliyor. Kendi gücünüzü keşfedip, iradenizi kullanabilirseniz hayallerinizi gerçekleştirme imkanını da bulabilirsiniz.
 • Yükselen Başaklar ilişki sınavları verebilir. İkili ilişkiler, ortaklıklar, evlilikler, ayrılıklar, birleşmeler, varsa danışanlarınız ile ilgili mücadeleler olacaktır. Başak burcunda gezegenleri olanların hangi evden etki aldıklarına göre konular değişecektir. Astrolojide evler konusundaki yazımı okuyarak anlama şansınız olabilir linki tıklayınız.
 • İkizler ve Yay burcuna ise Satürn Balık transiti kare yapacak. Bazı sorumlulukları kabul ya da kaç mücadelesi yaşatabilir. Bunlar haritanızda hangi ev konularında ise o konularda olacaktır.
 • Akrep, Yengeç burcu gibi su grubu burçlar için Satürn transiti, kalıcı gelişmelerin olacağı konuları gösterecektir. Burada bir üçgen söz konusu olduğu için, özellikle iyicil evlerden bu transiti alıyorsak, hak edişlerinizle ilgili kalıcı güzel gelişmeler olabilir. Zorlayıcı evler dediğimiz 4/8/12. Evler için olabilecek gelişmeler haritanın bütününe bağlı.
 • Oğlak ve Boğa burçları Şahsen benim en sevdiğim açı 60’lık açılardır (Sekstil). Zira istek ve irade kullanma şansı tanır. Bu sebeple bence Satürn Balık transitinin Altmışlık açı yapacağı Oğlak ve Boğa burcu yerleşimli kişiler için, adım atarlarsa güzel hak edişler olası.
 • Aslan ve Kovalar ise Satürn Balık transitine, Satürn Kova yorgunu olarak girecekler. Sizler için haritanızın bütünü önemli. Satürn Balık geçişinden 150 lik alacak yerleşimleriniz varsa haritanız iyi incelenmeli; ani gelişen konular hala olası. Ve haritanızda hangi evleri Satürn yönetiyor bunları da düşünmelisiniz

Öte yandan; Satürn Balık transitini 4, 7,9 ve 12. evden alacak olanlar yer değişikliği yaşayabilirler.

Farkındalık ve sorumluluklarımızı dengeli yürüttüğümüz bir süreç olması dileğimle…

AstroDerki

İnstagram 

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!