2023 yılı Tutulmaları Aşkın Deklinasyon Astro Gündem Güneş Tutulmaları Koç Burcunda Güneş Tutulması

20 Nisan Koç Tutulması Bol Aksiyon Vaat Etmekte

Koç Güneş Tutulması

20 Nisan 2023 Koç Güneş Tutulması

20 Nisan saat 07.12 sularında Koç burcunda Erisyen ve Jüpiteryen bir Hibrit Güneş tutulması geçekleşecek. 2023 ve 2024 yılında etkili olacak Koç/Terazi aksının ilk tutulması gerçekleşiyor.  Tutulma bol aksiyon vaat etmekte ve Plutonik etkisi de bulunmakta.

Güneş tutulmaları yeni başlayan konuları gösterir. Bu dönem hem ülkeler hem de kişisel alanlarda yeni başlangıçlar çok önemli olacaktır.  Hayatlarımızda yeni başlangıçlar yapmak için eskiyle bağımızı kesmemiz gerekecek. Bu tutulma o kadar birbiri ile ilişkili yapıda ki çok yönlü etkiler vereceği muhakkak. Unutmamamız gerekir ki sembolleri okuyor, istatistiki verilerle karşılaştırıyoruz. Dolayısı ile tüm olasılıklar sadece ön görü içermektedir. Bilgi tedbirdir ve geleceğimiz şekillendirmek nasıl bir irade kullandığımıza bağlıdır. Yazdıklarım korkutma amaçlı değil çözüm olasılıkları üretmemiz içindir.

Tutulma etkileri 1 ay önceden kendisini gösterdiği gibi ilk 6 ay etkisi yoğun hissedilir. Tutulmanın süresi ne kadar uzunsa etki ettiği dönem de o kadar uzun olur. Tutulmanın tetiklendiği 27 Nisan, 19 Mayıs, 27 Mayıs, 4-5 Haziran, 22-23 Temmuz tarihlerini önemsemeli ve bu dönem başlayan etkilerin o dönem açığa çıkabileceğini de aklımızda tutmalıyız.

Hibrit tutulmalar nadir gerçekleşirler.  Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür. Genellikle çatışma, kaza ve savaşlarla ilişkilendirilen tutulmalardandır. Tutulmaya Eris de eşlik ettiği için ayrıştırıcı ve birbirine düşürücü nifak tohumlarının ekildiği bir dönem olacaktır. Jüpiter’le birlikte bunun çok ve yayılmacı olabileceğini, hatta yabancılar veya inançlarla ilgili konular sebebi ile çatışmaların körüklenebileceğini de söyleyebiliriz. Bu noktada öfke ile gereksiz ayrışma ve çatışma enerjisine kapılmamamızda yarar var.

Koç burcu genel olarak; bilinçli düşünemeden, agresif şekilde dürtüsel olarak harekete geçmekle ilişkilidir. Öncü, yeni başlangıçlar, fethetmek, savaşmakla ilgili bir yapısı vardır. Kahramanlar, itfaiyeciler, savaşçılar, sporcular, iş makinaları, silahlar, ülkelerin savaş kapasitesi ile de ilişkilidir. Demek ki bu konular ve kişiler bu süreçte sık sık Dünya gündemine gelebilecek maalesef. Sağlık olarak Koç burcu; kafa yaralanmaları, migren, tansiyon, beyin tümörleri, kanamalar, kesici aletler, araç kazaları sakarlıklar, spor yaralanmaları ve kazalara karşı dikkat etmeyi gerektiriyor. Kronik hastalıklarınız bu yöndeyse önleminizi amanızda yarar var.

Tutulmanın her iki aktörü mars ve Venüs deklinasyon dışı hareket etmekte ve birbirleri ile paralel açıda. Bir nevi kavuşum gibi hareket ettiklerini söyleyebiliriz.

Tutulmanın yöneticisi Mars Yengeç burcunda Ay ile Mars karşılıklı ağırlamada ve 3. Evde deklinasyon dışı harekette. Demek ki iletişim ve yeni fikirler, yakın çevre, komşularla ilgili konular, kısa seyahatler, trafik ve eğitim de gündemde olabilir. Ayrıca Mars Güney Ay Düğümü Akrep’i yönetmekte. Deklinasyon dışı Mars ve Mars’ın temsil ettiği cesaretin, kişilerin hayatında öngörülemez durumlara yol açabileceğini anlatır. Bu Mars aynı zamanda haritada bulunduğu alanda ve yönettiği alanlarda da benzer sonuçları doğuracaktır.

Yükselende Boğa Burcu bulunmakta. Ankara’ya göre çıkartılan Tutulma an haritasının yükseleni 22 derece Boğa ve yöneticisi Venüs deklinasyon dışı hareket etmekte. Ayrıca Venüs, Kuzey Ay Düğümünün de yöneticisi. Venüs aynı zamanda Aldeberan sabit yıldızı ile de kavuşumda 1. Evde ve 6. Evde söz sahibi. Venüs aynı zamanda 12. Evdeki Merkür Boğa ile karşılıklı ağırlamada. Gerek ilişkiler gerekse yaşam alanını ilgilendiren konularda etik ve ahlaki ilkelerin önemi vurgulanmakta. Hem maddi kaynaklar hem de aşk, flört, riskli yatırımlar, çocuklar ve ülke temsilcileri ile ilgili alanları da etkilemekte.

Deklinasyon dışı Venüs, ilişkilerde tez canlılık, maddi konularda öngörülmeyen, dürtüsel harcama eğilimi, kadın figürlerle ilgili alanlarda öngörülemez durumları ortaya çıkarabilir. Venüs aynı zamanda 6. Evi de yönetmekte. Dolayısı ile gündelik rutinler, sağlık konuları, çalışan kesim ve halkın yaşam rutinleri, beslenmesi gibi konularda da öngörülemez durumları verebilir.

Tutulma derecesinde Alrisha sabit yıldızı, yükselende Müfrid, Mc ise Altair sabit yıldızı ile birlikte hareket ediyor.  Alrisha sabiti lider yıldızıdır. Sosyal çevrede önderlik dikkat çekicilik ve popülarite verir. Fakat hızla dibe de indirebilir. Merküryen yönü kuvvetli, iyi konuşan, dürüst olmayan siyasetçi, bürokrat, fikir adamı, fikir önderleri, yalancı bankacılarla da ilgilidir. Tutulmaya Eris de eşlik etmekte. Eris ayrışma, nifak tohumları ekmekle ilgilidir bu sebeple de savaş ve çatışma çıkartmayı gündeme getirebilir. Hayatlarımızda yeni başlangıçlar yapmak için eskiyle bağımızı kesmeyi gerektirecek. Başka türlü yol alamayacağız.

MC de yer alan Altair sabit yıldızı; Kartal Takımyıldızında çok önemli bir Alfa yıldızdır. Kartallarla, kuşlarla alakalıdır. Toplumsal olaylarla çok alakalıdır. Hızla yükselip düşmekle ilgilidir. Ama Altair’le gelen her şey gider. Cesaret verir, bu da gidecektir. Başarı da gidecektir. Uçak kazaları ve kuşlarla ilgili olayları da gündeme getirebilir.

Daha önce benzer derecelerde gerçekleşen Tutulmalarda  

 • 2005- 2006 ve 2013- 2015 yılları arasında olmuştu. Genel olarak ülkemizde terör ve kaza olaylarında artış olmuş.
 • Özellikle 19.4.2004 te aynı derecede bir tutulma yaşamışız. 22.Temmuz 2004 tarihinde de hızlandırılmış tren kazası yaşanmış, çok sayıda ölüm ve yaralanma olmuştu. 2005 yılında terörle sarsılmışız.
 • 18 Ekim 2013’te aynı derecede gerçekleşen Koç tutulmasının akabinde 17 Aralık 2013’te Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu, MİT Tırları ve savcılık arasındaki kriz.
 • 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrab, bakan çocukları Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan ile Özgür Özdemir ve Hikmet Tuner’e tahliye çıktı.
 • 15 Nisan 2014’te yakın derecelerin tam karşısında Terazide tutulma olmuş. 13 Mayıs 2014’te 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden kazası olmuş. 20.7.2015 te ise Suruç’ta gerçekleşen kanlı olay yaşanmıştı.

20 Nisan Güneş Tutulmasının Ülkemize Olası Etkileri

Ankara’ya göre çıkartılan an haritasında

 • Türkiye için bu tutulmanın yenilik anlamında etkileri baskı ve dönüşüm yaratan elde olmayan koşulları anlatıyor.
 • An haritasına göre tutulma, 12. Evde olacak. Yükseleni 22 derece Boğa, maddi kaynaklar ve toprakla alakalı konuların, güvenliğin ve kadınların öne çıkacağını gösteriyor. Venüs an haritasının 2. evinde yer alırken kuruluş haritamızın 12. Evine düşmekte.
 • Tutulmanın dispozitörü Mars, Ülkemizin Plüton’u ile de kavuşumda. Halkı temsil eden Ay ile de altmışlık açıda. Mars aynı zamanda ülkemizin Uranüs’ü ile de üçgen. Transit Satürn Balık da Akrep Güney Ay düğümümüze üçgen yerleşimde.
 • 12.evde gerçekleşen tutulma, Ülke haritamızın 11. Evinden Satürn ve Merkür’ümüze karşıtlık yapacak. Tutulmanın yöneticisi Mars da Yengeç burcunda ve ülkemizi tanımlayan 1. Evdeki Plüton’umuz ile ekzakt kavuşumda. Tepe noktamızda yer alan Koç Şiron ile de kareye ilerliyor. Tam kare yaptığı tarih de çok manidar; 19 Mayıs 2023. Bu tarihte bir de yeniay var. Yeniay Boğanın 28.25 derecesinde gerçekleşirken 20 Nisan tutulmasını tetiklemekte; transit Mars 29 dereceye yerleşmişken, 19 Mayıs Yeniayının yöneticisi Venüs de 20 Nisan tutulmasının Mars derecesinde. Hatırlarsanız ülkemizin Drakonik haritasının Güneş de 28 derece Boğa burcunda. 19 Mayıs Yeniayı 16 Mayıs 2022’de ki Akrep Ay tutulmasının karşısında, 19 Kasım 2021’deki Boğa Ay tutulmasının da üstünde. Önderimiz Atatürk’ün vefat ettiği dönemi hazırlayan tutulmalar da bu akslardaydı ne yazık ki.
 • Kova burcu transitine başlayan Plüton’u da tutulma an haritasının tepe noktasında ve ülkemiz kuruluş haritasının da 8. Evinde görüyoruz. Plüton, tutulmanın Ay düğümlerine kare ve transit Güney Ay Düğümü ülkemiz Akrep Güneşinin üstünde.
 • 12.Ev kayıpları, yeraltı örgütlerini, terör ve gizli tarikat yapılanmalarını, hastaneleri, hapishaneleri işaret etmekte ve suçluları da göstermekte.
 • Korkular, kayıplar, bilinmeyen konular, mücadele, agresyon, ayrışma ve nifak sokan gizli faaliyetleri tetikleyen etkiler olası.
 • Yeraltı örgütleri, terör ve gizli tarikat yapılanmaları gündeme gelebilir.
 • Hastaneler ve hapishaneler, suçlular ve mahkumlar gündeme gelebilir.
 • Şiddet içeren kontrol dışı olayları, birbirine düşüren ayrışmayı körükleyenler olacaktır dikkat. Bu noktada gereksiz ayrışma ve çatışma enerjisine öfke ile kapılmamamızda yarar var.
 • Umarım ülkemizde iç güvenliğe dair agresyon ve çatışma yaratan olaylar gündeme gelmez.
 • Ülke yöneticileri, meclisimiz, sivil toplum kuruluşları ile ilgili agresyon ve ayrışma gündemlerimiz de olabilir.
 • Hem ülke yöneticileri hem de komşularla ilgili krizler gündeme gelebilir. Komşularla ilgili gizli ilişkiler söz konusu olabilir.
 • Halkın moral motivasyonunu etkileyen durumlar olası.
 • Bankacılık ve para piyasaları, krediler ve borçlar ile ilgili dönüşüm gerektiren baskılar da gündemde.
 • Gıdaya ulaşım sorunları da maalesef süreç içerisinde etkili.
 • Durdurulması güç doğa ve insan hareketleri de etki yaratabilir. Yangınlar, vatan toprağını etkileyen konular, seller, toprak kayması, maden kazaları veya deprem olasılığı da gündeme gelebilir.
 • Siyasetçilerle ilgili kayıplar ve gizli ilişkilere bağlı etik dışı durumlar ortaya dökülebilir.

Koç Güneş Tutulmasının Olası Kişisel Etkileri

Koç, Terazi, Oğlak ve Yengeç gibi öncü burçların son derecelerinde önemli yerleşimleri ve gezegenleri olanları tutulmadan öncelikle etkileneceklerdir.

 • Hayatlarımızda yeni başlangıçlar yapmak için eskiyle bağımızı kesmemiz gerekecek.
 • Tutulmanın burcu ile Kuzey Ay düğümü burcu farklı da olsa Kuzey Ay düğümü tarafında olacak bir tutulma olması sebebi ile maddi manevi güvenliğimiz ve refahımızla da ilgili.
 • Herkes için farklı bir alanda yeni bir mücadele ve atılım alanı olsa da büyük baskı ve dönüşüm zorunluluğu ile iş, kariyer, sağlık ve yaşam koşulları ile ilgili yeni bir dönem başlıyor.
 • Mücadele ve liderlikle ilgili gelişmelere açık bir tutulma olacak. Şahsi olarak hayatımızda cesaret göstereceğimiz zamanlar.
 • Gizli faaliyetler ve arkadan dönen işlere, ortalık karıştırıcı ve ayrıştırıcı, kişilere karşı dikkatli olmamız gereken bir dönem.
 • İlişkiler ve ticari konularda etik ve ahlakı değerlere önem verilmesi gereken bir dönem.
 • Yakın çevremiz, iletişimimiz ve fikirlerimiz önemli olacak.
 • İletişimde agresyonu yönetmemiz gerekecek. Öfke ile dürtüsel hareketler zarar verebilir dikkatli olmalıyız.
 • Kaza ve sakarlıklara, yangınlara karşı dikkatli olmalıyız. Kafa yaralanmaları, migren, tansiyon, beyin tümörleri, kanamalar, kesici aletler, araç kazaları, spor yaralanmalarına karşı dikkat etmeliyiz. Bu alanlarda kronik hastalıklarınız varsa önlem almakta yarar var.
 • Yükselen Koçlar: Sizi oldukça etkileyecek bir tutulma. Kimliğiniz, kişiliğiniz, fiziğiniz, sağlığınız, ilişkileriniz, evliliğiniz, işiniz ve statünüz, yaşadığınız yeri değiştirme ya da çocuklarla ilgili konular gündeme gelebilir. Kariyerden kazanç, sosyal çevrenizde değişim, yeni ortaklıklar ve umutlar ve hayallerde değişim, yolları ayırdığınız insanlar veya yeni ortaklıklar gündeme gelebilir. İletişime dikkat, öfke kontrolünü kaybetmemeye çalışın.
 • Yükselen Boğalar: Tutulma kadersel alanda gerçekleşecek. Bilinçaltınız, bilinçaltı korkularınız, sağlık, hastane, inziva gibi konularla ilgili alanda yeni bir dönemi gösterdiğinden kendinize bilinçaltı çalışmaları ve muhtaçlara yardım faaliyetleri ile zorlu enerjinin çıkışını olumlu şekilde yönlendirebilirsiniz. Kariyeriniz, kariyerden kazancınız ve sosyal çevrenizle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Kariyer ve statünüzle ilgili konularda büyük değişim olasılığı bulunmakta.
 • Yükselen İkizler: Geleceğiniz şekillendireceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Sosyal çevreniz, arkadaşlarınız, hayaller ve ümitleriniz, kariyerden kazançlarınızla ilgili alanda olacak tutulma nedeni ile eskiyi eleyip yeniye yöneleceksiniz. Bu alanlarda ayrıştıran nifak sokan tipler olabilir. İş ve sağlıkta sizi krize çeken konularla ilgili konuları tamamen değiştirebilirsiniz. Biraz sancılı ve mücadeleli olsa da bu temizliği yapmanız gerekecek. Bazılarınız işini bırakıp başka bir işe odaklanabilir, bazılarınız evlerini, ülkelerini değiştirebilirler, yurt dışı eğitimler, yurt dışı faaliyetler, hayata bakış felsefenizle ilgili değişimler yolda.
 • Yükselen Yengeçler: Tutulma sizi 10. Evinizden etkilerken iş ve kariyer yaşamınızdan veya evlilik, aile konularından etkiler verebilir. Çalışmayanlar için ise yeni hedefler belirlemek dönemi. Sizi etkileyen, ortalık karıştıran tiplere dikkat edin. Gerek aile ve evlilik gerekse kariyer konularınızda gerilecek ve rekabet içinde olacaksınız. Bu süreçte sabırlı olmanız lazım. Riskli yatırımlar, nafaka, ortaklı paralar ile ilgili konularda büyük bir dönüşüm yaşayabilirsiniz. Öfkeyle köprüleri hemen yakarsanız maddi zorlanmalarınız olabilir.
 • Yükselen Aslanlar: Yurt dışı, akademik eğitimler, uzak seyahatler, doktora mastır, yurt dışı ticaret gibi alanlarda gerçekleşecek tutulma nedeni ile bu alanda yeni başlangıçlar ve kısmetler var. Arkanızdan dönen düşmanlıklar da olası. Eş, iş ve ortaklık konularında krizleri yönetmeniz gerekecek ve büyük bir dönüşüm başlıyor. Bunların etkileri zamana yayılabilir.
 • Yükselen Başaklar: Ortaklı paralar, borç, kredi, nafaka, miras, ameliyatlar, eşin parası gibi alanlarda olacak tutulma nedeni ile başlayan krizler sizi biraz zorlayabilir. Sağlık sorunlarınız varsa ihmal etmeyin. Sosyal çevrenizde ve kariyerden kazanç konularınızda ve sosyal medyada agresyona açık olabilirsiniz. Yakın çevreniz, kardeşler, iletişim ve sözleşmeleriniz, işiniz ve sağlığınız ile ilgili alandaki krizli durumları çözmeye yönelik adımlar atmanız gerekebilir. Varsa eş ya da ortaklıklarla ilgili alanlarda da krizli konuları açıklığa kavuşturmak ve düzenlemek olası.
 • Yükselen Teraziler: Eş, evlilik, ortaklık gibi alanlarda yeni başlangıçlar gündeme gelecek. İlişkilere bakış açınız da değişebilir, bu süreç kendinizi daha iyi tanıyacağınız bir dönem olabilir. İletişiminizde agresif olmamaya çalışın. Sizi biraz zorlayabilirler. Maddi açıdan geçmişten gelen krizleri çözmek, ortaklı paralardan kazançlar, borç ve kredileri yapılandırmak, hukuki konuları çözmek, sağlık veya mesleğinizle ilgili konularda düzenlemeler yapmak gerekebilir. Bazılarınız boşanma adına adımlar atabilirsiniz. Riskli yatırımlar veya hobi, aşk ve çocuklarla ilgili alanlarda dönüşümler yaşayabilirsiniz. Sağlık ya da işle ilgili konularınızı düzene sok
 • Yükselen Akrepler: Tutulma ile birlikte sağlık ve beslenme, iş ve çalışma koşullarınız ile ilgili değişimler, yeni başlangıçlar olabilir. Bazılarınız yurt dışı işlere yönelebilirsiniz. İş seyahatlerinde ve uzak seyahatlerde acele etmek riskli olabilir dikkatli olun. İlişkiler ve aile içi konularda büyük dönüşümler sizi bekliyor. Riskli yatırımlar, hobiler veya çocuklarla ilgili alanlarda da bazı gelişmeler olası.
 • Yükselen Yaylar: Aşk, riskli yatırımlar ve veya çocuklar ile ilgili alanlarda yeni adımlar, yenilikler başlayacak. İlişkilerde ve risk aldığınız konularda takıntılı olmamaya çalışın. Eğitimler ve sosyal gruplarınızda değişim ve dönüşümler var. Kardeş, yakın çevre konularında da bazı yeniden yapılandırmalar olası. Üreme organları ile ilgili sorunları olan kişiler kontrollerini ihmal etmese iyi olur. Ailevi sorumluluklar da gündemde.
 • Yükselen Oğlaklar: Aile, ev, yuva, köklerinizle ilgili alanda yeni başlangıçları tetikleyen bir tutulma. Bu süreçte ortalık karıştıran aile bireylerine karşı tetikte olmakta yarar var. Aile bireyleri ve eşiniz, ortağınızla iletişime dikkat. Bazılarınız ev değiştirecek ya da iş ve kariyerinizle ilgili alanlarda adımlar atacaksınız. Maddi manevi değerleriniz, kariyerden kazanç konularınız, riskli yatırımlarınız, ilgili alanlarda güçlü değişiklikler ve dönüşümler sizi yeni bir yöne sevk edecek.
 • Yükselen Kovalar: Kendinizi yeniden yapılandırdığınız bir döneme giriyorsunuz. evinizde gerçekleşecek tutulma yakın çevre kardeşler, ticaret, reklam, basın yayın konularında yeni girişimler olanağı veriyor. İletişimde öncü olursanız şansınız yaver gidebilir ama agresif olmamaya, ara bozucu tiplere karşı uyanık olmaya da gayret edin. Bazılarınız kitap yazacak, eğitime başlayacak. Aile bireyleriniz ve kariyeriniz, patronunuz ya da üzerinizde otoritesi olan kişilerle olan ilişkilerinizde büyük dönüşüm var.
 • Yükselen Balıklar: Koç tutulması ile maddi, manevi değerleriniz, yetenekleriniz ve kazançlarınız ile ilgili alanda yeni başlangıçların olacağı bir döneme giriyorsunuz. Bazılarınız hobilerinden para kazanmak için girişimde bulunacaksınız. Yeni ek işler yapanlar ya da riskli yatırımlar alanına kaymak isteyenleriniz olabilir. Riskli yatırımlar alanında dikkatli olmanızda yarar var. Sizi yönlendiren insanlar olabilir. Ayrıca gizli işler ve arkanızdan dönen olaylarda yakın çevrenize, attığınız imzalara ve sözleşmelere de dikkat etmelisiniz.

AstroDerki

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!