Astro Gündem Merkür Merkür Boğa Merkür Retroları

Merkür Boğa Burcunda Gerileyecek

Merkür Boğa Burcunda Gerileyecek

Merkür 3 Nisan saat 19.22 civarında Boğa burcuna geçmişti. Venüs ile karşılıklı ağırlaması olan Merkür’ün Boğa burcunda gerilemesi ve durak pozisyonları ülkemiz ve dünya için önemli etkiler taşıyor.

Merkür; bilgi taşıyan, iletişim ve ticaretten sorumlu, iletişim cihazları ile ilgili bir gezegen. Her türlü işlem, veri ağı, habercilik, fikir üretme, düşüncenin dille aktarılma hali, zihnin işleyişi, kısa süreli hafıza, bilgi alıp vermek, dedikodu, hırsızlık, muzırlık, serserilik, sahtekârlık, pratik biçimde aktarma, rüya taşıyıcılığı, yazmak, konuşmak gibi konularla alakalıdır. Bakteri, mantar ve tozlar da Merkür tarafından temsil edilir.

Boğa burcunda Merkür; olumsuz açılar almıyorsa, sebatkar, sağlamcı, güvenilir, soyut bilgi yerine somut bilgi ve fikirleri önemseyen, istikrarlıdır. Para, yatırım, emlak, toprak alım satımı, banka işleri gibi konulara yönelim verir. Edebiyat, güzel yazı, güzel konuşma, sanat konuları, güzellik, estetik, doğa, tarım, gıda ve besinlerle ilgili alanlara da ilgi artar. Merkür Boğa’da daha detaylı araştıran, ayakları yere sağlam basan bir yapıdır. Bu sebeple, Merkür Boğada biraz yavaş hareket edebilir, zira bilgilerin üstünden geçmesi ve emin olması gereklidir.

Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs de 11 Nisan’da İkizler burcuna geçiş yapmıştı. O günden itibaren Venüs ve Merkür karşılıklı ağırlamada. Dolayısı ile bir nevi birlikte hareket ediyor gibiler.

Bu sebeple, olumlu anlamda; 11 Nisan’dan itibaren, İkizler burcundaki Venüs ile karşılıklı ağırlaması Merkür Boğaya hız kazandırıyor. Olumsuz anlamdaysa Boğanın güvenilir yanına biraz zarar verebiliyor, daha yüzeysel kılabiliyor. Ama her zaman diğer bir üçüncü açı bize durum ne merkezde gösterecektir.

18 Nisan’dan itibaren Merkür’ün gölgeli çalıştığı bir sürece giriyoruz. Bazı ekollerin durak pozisyonu için daha ileriki günleri ele alındığını görünce şaşırmayın. Ancak gözlemlerimize göre, durak opsiyonunu daha geniş tutmak gerekiyor ve daha ince hesapla 18 Nisan’da durak etkisi başladı diyoruz.

Aslında gök yüzünde duran ya da geri giden gezegen yoktur. Ama hızları zaman zaman değişir ve Dünyadan bakışla gerilemiş ya da durmuş gibi gözlenir. Bu dönemlerde Merkür’ün temsil ettiği konularda genellikle çağlar boyu sorunlar gözlenmiştir

18 Nisan Öğle saatlerinde Merkür Durak pozisyonunun ardından 24 Nisan öğle saatlerinde geri hareketine başlayacak.  11Mayıs tarihinde geri pozisyondan çıkmak üzere tekrar duraklayacak ve 18 Mayıs sabahı Boğa burcunda ileri hareketine geçecek. Ek bilgi olarak; 7 Mayıs akşam üstü Venüs ikizler burcundan çıktığında Merkür/Venüs karşılıklı ağırlaması etkisinden de çıkılmış olacak.

Kısaca toparlarsak

  • Aklımız fikrimiz bu dönem, maddi konularla meşgul. Daha iyi kazanmak, finansal sorunlara çözüm bulmak, birtakım fikirler ve projeler üretmek, satmak, bu üretimlerden para kazanmak için zihin çalıştırmak. Ancak bunu yaparken severek yaptığımız şeylerin değerini de fark ettiğimiz bir süreç bu aynı zamanda. Severek ve güvendeyken yaptıklarımızın bereketini de görebiliriz.
  • Bu dönem ilişkilerde de daha ciddi kararlar alınabilir.
  • Retro dönemlerde güven taşımayan her tür ilişkide ister partner ister ticari ortaklık; net kararlar alma gereği doğabilir. Yolunda gitmeyen şeyler önümüze tekrar geliyorsa anlamamakta ısrar ettiğimiz dersleri görmemiz için karşımıza çıkıyordur fark edelim.
  • Kadersel ilişkilerimizde yaşadıklarımızın sebeplerini düşünüp anlayacağımız bir dönem olabilir.
  • İlişkilerde iletişimin önemi, geçmişten gelen pürüzlerin konuşulduğu bir dönem olabilir.
  • Dünyada finansal düzene ve ekonomiye bakış açımız değişebilir. Yeni ekonomik sistemler, yeni iş alanları, maddi manevi güvenliğimiz, yöneten kesimin güvenilirliğinin sorgulandığı, tarım, üretim, gıda, ev ve arsa gibi konuların önem kazandığı, sanatsal konuların, sanatçıların da gündemde olacağı bir dönemdeyiz.
  • 14 Mayıs’ta olması beklenen CB ve Genel seçimine Merkür’ün durak pozisyonunda gireceğiz. Ve 20 Nisan ile 5 Mayıs tarihlerindeki Güneş ve Ay tutulmaları da Merkür’ün sorunlu çalıştığı dönemlere denk geliyor. Bu sebeple önemli kadersel etkilerin, hatalı bilgi ve iletişim sistemleri ile ilgili sorunların devrede olduğu bir zaman diliminde olacağız. Bu dönem kendimizden başka kimseye güvenmemekte yarar var. Özellikle 20 Nisan Koç burcu Güneş tutulmasında Merkür’ün Uranüs ile kavuşumu sebebi ile şaşırtıcı ve beklenmedik, haberler duyacağımıza vurgu yapıyor.  20 Nisan Tutulmasının etkileri için tıklayınız.

Durak pozisyonu sebebiyle yukarıda saydığım Merkür’ün temsil ettiği konularda, duraksamalar, takıntılar, gecikmeler, yanlışlık fikirler, yanlış bilgiler almak, yanıltılmalara açık olmak, doğru düşünememek veya bir konuya aşırı takılıp kalmak olası olacak. Bu dönem gerek ilişkilerde gerekse ticaret ve maddi konularda sorunlar olası. Aynı zamanda Merkür doktorlar ve şifa ile de ilgilidir, bilgi taşıyandır. Dolayısı ile sağlıkla ilgili alanlarda da doğru doktora düşememek, sağlık sorunları, sağlık alanında kullanılan cihazlar ile ilgili sorunlar olası.

Merkür geri giderken de bahsettiğimiz alanlarda zorluklar sıkıntılar, gecikmeler yaşanır. Bu sebeple önemli kararlar, yeni başlangıçlar ve önemli adımlar veya imzalar atmayı bu dönemlerde önermeyiz. İster evlilik olsun, isterse ticaret, telefon ya da bilgisayar alımı gibi konular ister istemez tekrar gözden geçirmeyi, değiştirmeyi yaşatabilir. Oysa ülkemiz bu dönemlerde önemli bir adım atıyor ve seçime gidiyor.

Aklımızı iyi kullanabildiğimiz bir dönem olsun dileğimle, hakkımızda en hayırlısı olsun.

AstroDerki

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!