2023 seçimler Astro Gündem astroderki seçimde 2.tur

2023 Seçimlerinde 2. Tur

2023 Seçimlerinde 2. Tur

Seçim an haritasının yükseleni Yengeç ve yöneticisi Ay Başak. Ay burada seçmeni yani halkı da temsil etmekte. Dolayısı ile konu halkın seçimi.

Yükselen derecesi de ülkemizin natal Plütonu ile kavuşumda. Kuruluş dönemi bu derecede Srius sabiti bulunmaktaydı. Ancak günümüzde  derece kaydı ve seçim anındaki derece ile natal Plüton derecemiz aynı olsa da artık anlamları farklı. Plüton Yengeç, hanedanlıkla yönetilen İmparatorluğun parçalanışı ve kurtuluş mücadelesi sonrası Türkiye Cumhuriyeti olarak küllerinden yeniden doğuşunu anlatır.

An haritasının ASC derecesi Minkar sabitine kontraparalel; hırs, kurnazlık, kışkırtma ve saldırganlıkla bağdaştırılmaktadır. Bu sebeple seçimde halkın çok temkinli olması gerekiyor.

Seçimin başlangıç anına olay haritası olarak bakmak istedim. Bu durumda, ASC si, yöneticisi ve 1. Evdeki gezegenler bize konuyu verir. Öncelikle Ay Başak ile başlayalım. Çünkü Ay, aynı zamanda ülke haritalarında Halkı temsil eder. Ay, Başak burcunda, halk aslında köle gibi çalışıyor ve oldukça detaycı, analitik düşünüyor ve hesap kitap yapar vaziyette olacak.

Ay’ın Satürn ile karşıtlığının yanı sıra Merkür ve Uranüs ile üçgen bağlantısı bulunmakta. Ayrıca, Ay’ın ilk bakışta Jüpiter Boğa ile açısı yok gibi görünse de Ay/Jüpiter paraleli de var. Dolayısı ile Ay Jüpiter kavuşumu var gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu açı şanslı durumları da vereceğinden zorluklar ve engellemelere rağmen bir şansının olduğunu da gösterebilir.

Ay 3. Evde. Olay haritalarında 3. Ev yerel medyayı ve haberleşmeyi, iletişimi, sokak ve caddeleri, yakın çevreyi anlatır. Demek ki halkın iletişi ihtiyacı var bu noktada. Ay’ı yöneten Merkür, Boğa burcunda. Dolayısı ile daha gerçekçi ve huzur arayışı ile bakacak.

Ama Ay’ın Satürn ile karşıtlığı da bulunmakta. Halkın birtakım engellerle karşılaşma, (özellikle de haberleşme, medya ve yasal konularla ilgili) durumunu verebilir. Ayrıca Satürn; bu haritada 7-8-9. Evleri yönetiyor. Dolayısı ile birtakım rekabet ve iş birlikleri, stres yaratan durumları, yabancıları, ana akım medyayı, hukuki durumları temsil ettiği için bu alanlardan gelen engellemelerin, kısıtlamaların ve sistem baskısının olacağını da düşünebiliriz.

Ay’ın yöneticisi Merkür, aynı zamanda muhalefeti temsil eden 4. Evin de yöneticisi. Dolayısı ile Muhalefet de Merkür Boğa özelliklerine sahip. Olay haritası olarak baktığımız zaman 4. Ev aynı zamanda; olayın hangi güdülere sahip olduğu ve olayın dayandığı temeli ve yarattığı sonuçları anlatır.

Merkür, 12. Evin de yöneticisi olması sebebi ile bir takım gizli korkular ve beklenmedik konuların dönebileceğini de gösterebilir.

Merkür, Uranüs arasında 7 orbluk bir kavuşum var. 7 orb sebebi ile rekabeti düşünebiliriz. Ve Uranüs ile Merkür kavuşumunun Ay ile üçgen açısını da düşünecek olursak bu bize iki şey verebilir;

Birincisi Halkın ilkler ve yeniliklerle ilgili tarafa daha meyilli olabileceği ve teknolojik haberleşmeler konusunun da gündemde olacağı. Bana öyle geliyor ki halk iletişim ile ilgili açıdan ilklere imza atabilir.

İkincisi de halk ani ve dürtüsel kararlar vermeye meyilli olabilir. Ay Başak derecesi Şiron ile antisyasal kavuşumda. Bu kısım beni biraz düşündürdü. Zira Şiron hem yara verir hem de en bilge olduğumuz taraftır. Aynı zamanda ülkemiz 2. Şiron döngüsünü yaşıyor ve bu da seçim dönemine denk geldi. Geçmişte yaşanan ilk Şiron döngümüzde yine Seçimler yaşanmış. 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü vefat etmiş. O sene önemli bir durum da 12 Mart Muhtırası, partilerle ilgili sorunlar ve yer değişiklikleri olmuş. Muhtıra sonucu 15 Nisan’da teknokratlardan oluşan hükümet kurulmuş ve 28 Ocak 1974’e kadar devam etmiş. 5.Cumhurbaşkanı göreve başlamış ve 14 Ekim 1973’te Türkiye Genel seçimleri neticesinde sağ partiler oy bölerek Demirel’e Millet vekili kaybettirmişler. İslamcı görüşleri savunan ilk parti olarak MSP Millet vekili çıkarabilmiş. En yüksek oyu alan CHP olmuş. Bir süre koalisyon hükümeti kurulamadığından CHP/MSP koalisyonu 26 0cak 1974’te kurulmuş. Şironumzun anlamı biraz da bu; ülke yönetimi ile ilgili eksiklikler ve zorluklar.

Ay aynı zamanda ülke haritamızın Kuzey Ay Düğümü ile de kavuşumda. KAD gitmemiz gereken yönü ifade eder. Yani bu durumda ülkece pozitif bilime doğru yönelmemiz gerekiyor. Ay’ın KAD ile kavuşuyor olması bana ilgi çekici geldi.

Birinci evde Venüs Yengeç var. Venüs yengeçte kendinden olanı seven, milliyetçi, biraz da tutucu bir yan vardır. Venüs Yengeç burcunda yücelir. Venüs 1. Evde olmakla birlikte 11. Evin yöneticisi ve 4.evin kıstırılmış yöneticisi. Dolayısı ile bu evlerin temsil ettiği konularda sürpriz ve ani ve gelişmeler olacağını öngörebiliriz. Bu aynı zamanda ani ve büyük olayları da gösterebilir. Venüs Uranüs ile altmışlık açı yaparken, Şiron ile de kare açıda; bir yandan yeniliğe açıklık var, bir yandan da tutucu ve milliyetçi yanımız yaralı.

Güneş İkizler burcunda. Güneş bu tür haritalarda mevcut yöneticiyi temsil eder. Güneş 12. Evde ve Prima Hyadum sabiti ile kavuşumda. Prima Hyadum; skandallarla ilgili olarak bilinir. 12. Ev, sistem hükmü ve kontrolden çıkan durumları, kontrol edilemeyen konuları ya da sağlıkla ilgili sorunları gösterir. Güneş’in Plüton ile üçgeni bulunmakta. Öte yandan, Güneş’in Aslan burcundaki Mars ile hem altmışlık açısı hem de paralel açısı bulunmakta; içsel olarak hırslı ve agresif olma ihtimali mümkün. Güneş 2 ve 3. Evi kesen burcun yöneticisi aynı zamanda. Öte yandan Mars da 2. Evde yer almakta. 2. Ev olayın fiziksel ve zihinsel güçlerini gösterir.  Mars 10. Evin kıstırılmış burcunun yöneticisi ve 5. Evin de yöneticisi. 10. Ev ülke yöneticilerini anlatırken, olayın kendisini gerçekleştirme şekli ve genel akışı da gösterir. Hem her şey ayan beyan hem de gizli şeyler var. 5. Ev ise siyasi astrolojide gençleri temsil etmekle birlikte olay haritalarında, olaya karşı kuramsal ve spekülatif yaklaşımları da gösterir. Spekülatif yaklaşımlar olacak ama yersiz de değil gibi.

Mars’ın Plüton ile karşıtlığı ve Jüpiter’e karesi var. Jüpiter oluşan bu zorlu T karenin apeksinde yer almakta. Dolayısı ile bir takım güç gösterileri, baskılar ve manipülasyonlara ve agresyona hazır bir ortam mevcut. Aman sakin olalım gençler.

Mars aynı zamanda 11. Evdeki Jüpiter Boğa (6. Ev ve 10. Ev yöneticisi) ile kare. 11. Ev siyasi astrolojide, meclis, partiler, sivil toplum kuruluşları ve bazen durdurulamayan insan ve doğa hareketlerini de izah eder. 6. Ev ise olayda kullanılan ustalık ve toplum düzenini sağlayanların durumunu gösterir (Toplum düzenini sağlayan memurlar, polisler gibi herkes bu evde bulunur. Tedarikçiler ve diğer çalışanlar da buradadır. Öte yandan bozukluklarla da ilgilidir. Mesela bir olay haritasında görülüyorsa teknik sorunlar anlamına da gelecektir) Dolayısı ile bu alanlardan zorlanma yaşanacağını düşünebiliriz.

MC de Neptün Balık oluşu muallaklık vermekle birlikte adayların durumlarına bakalım

Şu anki CB’nı temsil eden Güneş’in bulunduğu evden itibaren 2. Ev alacağı oyu, 10. Evi ise varacağı hedefi göstereceğini düşündüğümüz zaman; oy ile ilgili evi yöneten gezegen Ay olmakla birlikte bu evde Venüs yengeç bulunmakta. Venüs ile Şiron karesi hayal kırıklığı verebilir. Varacağı hedef ise Satürn Balık. Satürn ile Güneş’in karesi var. Bu da şansı zayıflatan bir durum.

Muhalefet ile ilgili bakarsak; Satürn’e göre 2 evi  Jüpiter yönetmekte. Jüpiter ile açısı destekleyici. Öte yandan bu evde kıstırılmış bir Şiron var. Ayrıca bu evin kıstırılmış yöneticisi de Mars Aslan. Mars Aslan’ın karşısında ise Plüton bulunurken Jüpiter’den de kare almakta. Çok büyük bir mücadele var. 10. Evine bakarsak nihai hedefin durumunu gösteren evi Yay kesmekte ve yöneticisi Jüpiter ile hem altmışlık açıdan dolayı destek alırken, kontrası nedeni ile de güçlü baskılar ve manipülasyonlar vb konularda zorluk ve mücadele gereğini anlatıyor.

Aşağıda ayrıca Oy verme süresi bittikten sonraki haritaya göre de kısa bir değerlendirmede bulundum.

Her ikisinde de benzer sonuçlar çıkmakla birlikte ilgimi çeken Jüpiter Boğa oldu. Mars ve Plüton karşıtlığına kare yaparak  T karenin apeksinde yer alması, başlı başına bir olay olmakla birlikte, Jüpiter’in evrensel olarak temsil ettiği kişilere baktığımız zaman düşünmeden edemedim. Zira Jüpiter; yabancıları, yargıçları, avukatları, bakanları, genç bilginleri, dini liderleri ve yaygın olan dini inancı, zengin kişileri temsil edebilmekte. Dolayısı ile bu seçimde saydığım kişilerin sonucu belirleme açısından etkilerinin belirleyici olacağını da söyleyebiliriz.

Bir diğer bakış açısı ile bakacak olursak: Oy vermenin bittiği an haritası ile değerlendirelim.

Güneş’i şu an ki Cumhurbaşkanı olarak ele alıyoruz: Bulunduğu evden itibaren 2. Ev alacağı oyu, 10. Evi ise varacağı hedefi gösterebilir.

Muhalefet için baktığımızda ise Satürn Balık Muhalefetin kendisi. Satürn’ün bulunduğu evden itibaren 2. Ev oy durumunu, 10. Ev de varacağı hedefi gösterebilir.

Bu mantıkla sonuç bize ne gösterir dersek;

Güneş 8. Evde ve Güneşe göre 2. Evi Yengeç kesiyor ve burada Venüs yengeç bulunmakta. Venüs ile Şiron karesi hayal kırıklığı verebilir. 10. Evini de Balık kesmekte. Yönetici gezegeni Jüpiter. Ayrıca ve bu evde Satürn Balık bulunmakta. Güneş ile Satürn kare ve Güneş rahat etmeyeceği bir evde. Güneş’in Jüpiter ile de açısı bulunmamakta.  Yöneticinin hedefine ulaşması ile ilgili zorluklar ve engeller var. Ancak 12. Evi çok kalabalık ve arka planda çok şey var gibi. Buradan bir sürpriz çıkabilir.

Muhalefet yani 4. Ev ve yöneticisi Satürn. Satürn’ün bulunduğu evden itibaren 2. Evine ve 10. Evine baktığımızda, 2. evi Mars yönetmekte.10. evini de Jüpiter yönetmekte. Mars Aslan, cesur ve iddialı, dikkat çekici bir özgüveni temsil eder ve Tepe noktasında görünür durumda. Ancak Plüton ile karşıt açıda ve Jüpiter’le de kare.  Öte yandan Satürn ile Jüpiter açısı altmışlık ve aynı zamanda kontra. Zorluklar var olmakla birlikte irade kullanmaları ve mücadele etmeleri gereğini gösteriyor. Satürn, Ay ile karşıt, Merkür ve KAD Boğa ile de altmışlık yapmakta. Ay’ın yerleşimi ve her ne kadar ters açıda olsa da uzak bir orb ve akıllı bir iş birliği sorunu çözme şansı var gibi.  Çok büyük bir mücadele ve kışkırtmalara sakin yaklaşılırsa bence ipi göğüslemeye muhalefet daha yakın görünmekte.

Bu veriler çerçevesinde olasılıklar birbirine yakın gibi dursa da Kılıçdaroğlu kazanmaya daha yakın görünmekte.

Sonucun Halkımızın ve Cumhuriyetimizin yararına olması dileğimle

AstroDerki

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!