aslan Astro Gündem Uncategorized Venüs Venüs Aslan venüs döngüleri

Venüs Aslan Burcunda Retro

Son 20 Yılın Venüs Retro Dönemlerinde Finansal Göstergeler

Aslan burcunda Venüs retrosu yaşayacağız.  20 Temmuz’da Venüs Aslan burcunda gerilemek üzere duraklayacak ve 26 Temmuz ile 31 Ağustos 2023 arası gerileme yapacak. 1-6 Eylül arası da ileriye geçmek üzere duraklayacak. Ama Venüs 9 Ekim’e kadar Aslan’da hüküm sürecek.

Venüs Aslan, ilişkilerinin renkli, canlı ve eğlenceli olmasını ister. Flörtöz duyguların şık ve dikkat çekici olarak gösterilmesini, ben demeyi, kendini göstermeyi, yönetmeyi, egosunun okşanmasını, daha değerli ve merkezde olmayı hissetmek ister. Venüs Aslan, gösterişi, değerli ve pahalı şeyleri, ışıltılı, renkli kıyafetleri, risk almayı sever. Bu sebeple harcamalara dikkat! Ego ve gurur, inatçılık, sabit ve kararlı olma nedeni ile ilişkiler zarara uğrayabilir. Dengede olmak zor olabilir.

 • Venüs’ün retro dönemleri gerek finansal açıdan, gerekse sevgi, değer ve estetik açılardan riskli zamanlardır. Astrolojide bu dönemlerin kadersel zamanlar olduğu yönünde genel görüş vardır.  Venüs’ü zaten retro ya da Ghost olan insanların bu dönemlerde evlenmesi sorunlu görülmese de düz Venüs sahipleri için risk teşkil edebiliyor. Alışverişler ve ekonomik hareketlerde de benzer kadersel süreçler çalışabilir.
 • Venüs retrosunda değer algılarınız bozuluyor. Hem maddi hem de duygusal olarak yanlış varsayımlarımız olabiliyor. Venüs retro zamanı, sahte ile değerliyi ayıramayabiliriz. Değmeyecek ilişkilere yönelebilirken var olan ilişkilerimizde de yanlış beklentiler yüzünden sorunları büyütebiliriz.  Finansal açıdan ise daha çok kazanmak isterken yanlış kararlar verebiliriz.

Venüs döngüsel bir gezegendir

Venüs döngüsel bir gezegendir ve 8 yılda 1 aynı burçta retro yapar ve bir pentagram oluşturur. 8 yıllık periyodlarda hayatımızdaki Venüsyen konuların takibini yaptığımızda tespitlerimiz bizim için hayli şaşırtıcı olacaktır. Daha önce bu konudaki yazımı okumanızı öneririm. Önceki Venüs Aslan Retrosu 24 Temmuz-11 Eylül 2007 yılında ve 1- Ağustos-8 Eylül 2015 tarihlerinde Aslan da Venüs retrosu yaşamıştık. O dönem yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Gerçi, gökyüzünün diğer yerleşimleri farklı olacağından ve tutulma tetikleri farklı alanlarda olacağından tamamen aynı şeyleri bekleyemeyiz. Ancak yine de sizler için yol gösterici olacak, olası konuları gösterecektir.

Venüs Retrosundan En Çok Kimler etkilenebilir?

Aslan burcunda göstergeleriniz varsa direk etki alırsınız. Bunun yanı sıra yükselen burcu veya Güneş burcu Boğa, Terazi ve Balık olanların da etki almasını bekleriz.

2023 Venüs Aslan Retrosunda Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ekonominin durumu malum. Önümüzü görmekte hepimiz zorlanıyoruz. Finansal Astrolog ve Broker da değilim.  İnsanları parasal açıdan yönlendirmekten de çekinirim. Ancak merak ettim ve kendim için de bunu görebilmek istedim. Oturdum son 20 yılın  finansal verilerini  Googledan  taradım ve Venüs’ün hangi burçta, hangi tarihte retro olduğunu da çıkartarak karşılaştırmaya çalıştım . Sonuçları ilerleyen paragraflarda listeledim. 20 yıllık süreçte iki dönem Venüs Aslan Retrosuna denk gelmişiz. Ancak gök yüzündeki ağır gezegenlerden alınan etkiler şimdiki gibi değil. Bu dönem Uranüs Boğadan kare alıyoruz ve Koç/Terazi Ay Düğümleri de Plüton ile kare bağlantıda. İşimiz bence o dönemden daha zor.

Venüs Aslan giriş an haritasına baktığımızda

Venüs Aslana girer girmez  Plüton ile  karşıt, Jüpiter’le kare açı kurmuştu. İlişkiler ve finansal açıdan sert bir dönem olacağı bu sebeple aşikardı. Ayrıca istatistiki açıdan baktığımızda, yer hareketleri açısından da zaman zaman sorunlar yaratma potansiyeline sahiptir. İnstagram hesabımda aşağıdaki öngörülerde bulunmuş idim, buraya da ekleyeyim.

 1. Venüs’ün Aslan burcuna geçişiyle birlikte altın fiyatlarında artış beklenebilir demiştim (instagramda) OLDU.
 2. Venüs’ün Aslan burcunda geri gideceği 23 Temmuz-4 Eylül (aslında 7 si daha net) tarihleri arasında altın fiyatlarının düşmesi olasıdır.  (yatırım tavsiyesi değildir) Göreceğiz.
 3. Ayrıca Venüs’ü retro ya da ghost olmayanların 23 Temmuz-4 Eylül tarihleri arasında evlilik vb girişimlerde bulunması  da pek  önerilmez. Dikkate değer.
 4. Ağustosun 2. Haftası ve Eylülün son haftası 29 Eylül civarı ve Ekim başı Venüs/ Uranüs karesi etkili olacak. Gerek ilişkiler gerekse finansal açıdan ani ve beklenmedik gelişmeler olası. Göreceğiz.

Bu dönem Uranüs Boğadan kare alıyoruz ve Koç/Terazi Ay Düğümleri de Plüton ile kare bağlantıda. İşimiz bence o dönemden daha zor.

 • Tüm bu dönemler boyunca Retro Plüton, Koç/terazi aksındaki Ay Düğümlerine kare olacak. Büyük dönüşümler ve mücadelelere hazırlıklı olmalıyız. Maddi ve manevi savaş tamtamları çalınıyor. Sonbahara kadar büyük bir güç mücadelesinin ortasındayız açıkçası.
 • Gereksiz şeylere para harcamayın, lüks tüketim ve lüks eğlencelerden de kaçının.
 • Estetik açıdan önemli radikal değişimler denemeyin. Yapacaksanız da 19 Haziran tarihine kadar halledin. Yoksa beğenmeyeceğiniz bir deneyim olur. Ama daha önce estetik yaptırmıştınız yeniden düzeltme yapılacaksa olabilir. Estetik operasyonlarınızı Ekim ayına planlamak daha iyi bir fikir olabilir. Zaten yaz aylarında iz kalma olasılığı var.
 • Venüs Aslan burcuna geçtiğinde ilk olarak Koç /Terazi aksındaki Aydüğümleri ile 60/120 lik açı bağlantısı kuracak. Kadersel değişimler açısından önemli olabilir. Ayrıca Venüs Regulüs sabit yıldızı ile bağlantıda. Regulüs kraliyet yıldızıdır ve yöneticileri temsil eder. Demekki onlarla ilgili gelişmelerde retro Venüs Aslan sürecinde gündme olacaktır. Koç /Aslan arasındaki 120 lik açının önünde set yok ve alınacak kararlar ve yön değişiklikleri kişisel haritalarınızda ve ülkeler haritasında bulunduğu eve göre olumlu ya da olumsuz olabilir.
 • Ama unutmayalım ki Venüs Aslan burcunda retroya geçtiğinde Plüton ile de 150 lik yapacak. Maddi konularda ve ilişkilerde ani ve beklenmedik manipülatif olaylar veya dönüşümler yaşanabilir. Siyasi yöneticilerle de beklenmedik gelişmeler olabilir.
 • 7 ve 11 Haziran tarihinde Venüs ‘ün zorlu açıları olmuştu; yanılgılar ve hayal kırıklıklarına açıktık. Aynı açı 8 Ağustos ve 29 Eylül tarihinde de tekrar edecek. 7-11 Haziran da alınan ani kararlarınız olduysa, retro zamanı tekrar sorgularsınız.
 • 9 Ağustos ve 29 Eylül tarihlerini mümkünse radikal kararlar almadan geçirmeye çalışalım.
 • Ağustos ortasında Venüs, Güneş ışınları altında ve yanmaya doğru ilerleyecek. 10- 19 Ağustos arası oldukça riskli bir dönem. 16 Ağustos tarihinde gerçekleşecek yeniay da oldukça riskli
 1. 13 Ağustos tarihinin öncesi ve sonrasında Venüs yanık pozisyonda. Güneş ve Venüs’ün aynı deklinasyonda olmadığını ama aynı derecede olduğunu görüyoruz. Bu dönem Uranüs’ten de sert açı alıyorlar. Gizli ilişki ve ortaklıklar gündeme gelebilir ve bu ilişkiler ortaya serilebilir. Finansal konularda bazı beklenmedik skandallar ve açıklamalar, üst yönetim kademesi değişiklikleri olabilir.
 2. Kadın yöneticilerle ilgili konularda sürpriz gelişmeler olabilir (TCMB gibi). Venüs siyasetle ilgili bu sebeple siyasetçilerle de ilgili olabilir.
 3. Altın fiyatlarında ve değerli yatırım araçlarının fiyatlandırılmasında dengesizlikler olabilir.
 • Venüs 7 Eylül tarihinde ileri gitmeye başlayacak. Ancak daha önce retro yaptığı dereceleri tarayarak ilerleyeceğinden, retro dönemindeki konuların etkisini 8 Ekim tarihine kadar hissetmeye devam edebiliriz.
 • 29 Eylül’de bir dolunay olacak ve yine Venüs/Uranüs karesi keskin. Bu sebeple ilişkiler ve finansal açıdan oldukça önemli ve çalkantılı olacaktır .

Geçmiş Yıllarda Venüs Retro Dönemi Finansal Göstergeleri

Ekonominin durumu malum. Önümüzü görmekte hepimiz zorlanıyoruz. Finansal Astrolog ve Broker da değilim.  İnsanları parasal açıdan yönlendirmekten de çekinirim. Ancak merak ettim ve kendim için de bunu görebilmek istedim. Oturdum son 20 yılın  finansal verilerini  Googledan  taradım ve Venüs’ün hangi burçta, hangi tarihte retro olduğunu da çıkartarak karşılaştırmaya çalıştım . Sonuçları da aşağıya listeledim.

 • 20 yıllık süreçte iki dönem Venüs Aslan Retrosuna denk gelmişiz. Ancak gök yüzündeki ağır gezegenlerden alınan etkiler şimdiki gibi değil. Bu dönem Uranüs Boğadan kare alıyoruz ve Koç/Terazi Ay Düğümleri de Plüton ile kare bağlantıda. İşimiz bence o dönemden daha zor.
 • Gördüğüm kadarı ile  Venüs’ün retro olduğu dönemlerde değişimler net çalışıyor. Ancak bazı burçlarda bizi ters köşeye yatırdığı da oluyor. Örneğin Venüs Oğlak, Akrep ve Aslan burçlarında düşmesini beklerken artabiliyor.

Gönül istedi ki Venüs gerilemelerinin Emlak sektörüne yansımasını da izleyebilme şansım olsun. Ama maalesef güvenilir done bulmak mümkün olmadı. Emlak ile ilgili konularda Venüs dışında farklı göstergeler de devreye giriyor. Aylık yansıma izlemek yerine daha uzun vadeli gezegen transitlerine bakmak daha anlamlı.

 • 16-22 Aralık 2021 Oğlakta durak, 23 Aralık 2021- 25 Ocak 2022 Oğlakta Retro ve 26-31 Ocak Oğlakta durak  Son derece dalgalı bir dönem. Özellikle dolar piyasasında müthiş oynaklık ve müdahaleler olmuş. Çok aşırı düşüş ve yükselişler yaşanan bir dönem. Manipülatif bir dönemdi. Özellikle Aralık 2021 de dolar çok yükselip biranda da düşürülmüştü. 16.5 dan 17.5’a yükselip biranda 11’e düşürülmüştü. Ocak 2022 yılında ise 13 Tl olarak bir stabilite kazandırılmış.

Altın             Dolar                                         

Düşmüş        Ani yükseliş ve düşüşler

 • 10- 15 Mayıs 2020 İkizlerde Durak 16 Mayıs-21 Haziran İkizlerde Retro ve 21-29 Haziran 2020 İkizler Durak 

Altın              Dolar                 

Düşmüş        Düşmüş

 • 3-8 Ekim 2018 Akrepte durak 9 ile 13 Kasım arası Retro, 14-19 Kasım Terazide durak Altın Akrep burcunda Venüs düz giderken yükselmiş. Ama retro ve durakta genelde iniş eğilimli. Terazide retro çıkışı yükselmeye başlamış.

Altın              Dolar              

Düşmüş      Düşmüş

 • 2-7 Mart 2017 Koçta durak, 8Mart-12 Nisan Retro, 13-18 Nisan 2017 Balıkta durak

Altın                    Dolar              

Düşmüş               Biraz artmış

 • 23-28 Temmuz 2015 arası Başakta durak ve 29- 31 Temmuz başakta retro, 1- Ağustos- 2 Eylül Aslanda retro ve 3-8 Eylül Aslan da durak. Başak Venüs zamanı altın değeri düşük genelde. Aslanda retro da olsa artış olmuş. Başak dönemi düze geçtiğinde bile altın değeri düşmüş. Altın fiyatı ülkemizde yazın genelde artar. Kasımda ülke seçime gitmiş.

Altın                          Dolar                    

Not Yukarda            Yükselmiş

 • 19-24 Aralık 2013 Oğlakta durak ve 25 Aralık 2013 ile 28 Ocak 2014 arası Oğlakta retro, 29 0cak-3 Şubat arası 2014 Oğlak durak. Bu dönem ülkemizde finansal ve politik kriz yaşanmıştı göstergeler bu sebeple değişken duruyor. Altında Şubat’ta bile düşüş devam etmiş. Ağustosta yükselişe geçmiş Eylül’de stabil ama genel olarak çok da büyük kazanç yok gibi.

Altın               Dolar                   

Dalgalı           Yükselmiş

 • 13-18 Mayıs 2012 İkizlerde durak ve 19 Mayıs-24 Haziran İkizlerde retro, 25-30 Haziran 2012 İkizlerde durak. Türkiye’de 2012 yılı ekonominin yavaşladığı bir yıl oldu. Türkiye’nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde yüksek büyüme hızları yerini düşük büyümeye bırakırken, ekonomik büyümede etkili olan kalem ise ihracattı. İç tüketimde ciddi düşüş yaşandı. Öte yandan küresel ekonomide AB’deki finansal kriz tüm yıl en çok konuşulan konulardan biri olurken, ABD’deki mali uçurum endişesi de tüm dünya tarafından yakında takip edildi. Küresel ekonomide ise 2012 yılına derinleşen Avro Bölgesi krizi damga vurdu. Birçok Avrupa ülkesi teknik olarak resesyona girdi, gelişmiş ülkelerin borçluluk ve işsizlik oranları arttı. Avro Bölgesi’nde yaşanan ekonomik krizin yol açtığı dış talep daralması Türkiye’nin bölgeye yaptığı ihracatın azalmasına neden oldu.

Altın                  Dolar                        

Düşmüş            Hafif yükselmiş

 • 5-10 Ekim 2010 Akrepte durak, 11Ekim-6 Kasım Akrepte Retro, 6- 16 Kasım 2010 Terazide retro ve 16-21 Kasım Terazide durak. Bu sene altın yaz aylarında yükselmiş sonrası düşme eğiliminde hareket etmiş. Terazide retro çıkışı yeniden yükselmeye başlamış.

Altın                    Dolar                     

Düşmüş              Düşmüş

 • 4-9 Mart 2009 Koçta durak, 10 Mart ile 11 Nisan arası Koçta retro ve 12-14 Nisan arası balıkta retro ve 15-20 Nisan 2009 arası Balıkta durak. Balıkta Venüs düze geçince altın fiyatında artış başlamış ama stabilite yok inişli çıkışlı. Dolarda ufak oynamalar olmuş stabil değil

Altın            Dolar           

Düşmüş     düşmüş

 • 24-30 Temmuz 2007 arası Başakta durak ve 1-8 Ağustosta Başakta retro, 8 Ağustos-5 Eylül 2007 arası Aslan da retro ve 6-11 Eylül arasında Aslanda durak.  2007 yılında başlayan ve etkileri esas olarak 2008 yılında hissedilen bu kriz, diğerlerinden farklı olarak Türkiye değil, dış kaynaklı bir çalkantıyla başladı. Bu dönemde, gelişmekte olan ülkeler ise krizden nispeten daha az etkilendi. Kriz öncesi dolar kuru, 1,20 düzeylerinde seyrediyor ve ‘1 dolar 1 TL olur mu‘ tartışmaları yapılıyordu. Kriz sırasında kur, 1,7 seviyesinin üzerine çıkarak rekor kırdı. Bu dönem Venüs Aslan zaman zaman Satürn ile kavuşup Neptün Kovaya karşıtlık yapmış. Ama Altın Venüs Başakta retro durak zamanı düşüyor. Aslanda retro olduğunda bile hafifi yükselişe geçiyor ama başladığı noktaya gelebiliyor. Genel olarak altın pek kar getirmiyor bu süreçte eğilim aşağı yönlü. Ancak aslanda düze geçince artış başlıyor ve devam ediyor. Dolarda kur yazın oynamaları büyük değil

Altın                 Dolar               

Düşmüş           dalgalı

 • 20-27 Aralık 2005 arası Kovada durak, 28 Aralık 2005- 1 Ocak 2006 arası Kovada retro ve 2-31 Ocak 2006 arası Oğlakta retro, 1-6 Şubat 2006 arası da Oğlakta durak.  O sene ekonomik dengelerde ne vardı bakmak lazım zira retro olmasına rağmen bu dönem yükselmiş. Venüs, Satürn’den karşıtlık alırken Plüton’dan destek almış. Ayrıca zaman zaman Jüpiter Akrep ten hem destek hem de köstek yemiş. Çeyrek altın 37 den 42 ye çıkmış. Ekonomide oldukça hareketli bir yılı geride bırakmaya hazırlanan Türkiye, 2005 yılına parasından 6 sıfır atarak başlamış, özelleştirmeler altın yılını yaşamış. O sene TMSF bazı bankalara el koymuş. Yıl sonunda Merkez Bankası’nın döviz rezervleri ise yüzde 32 artışla, 9 Aralık’ta 47 milyar 539 milyon dolara yükselmiş. Merkez Bankası, 2006 yılının şubat ayında 3 milyar 382 milyon dolar olan cari açığın, bu yıl aynı ayda yüzde 0,8 azaldı demiş. Ama altın artmış az da olsa…

Altın                 Dolar                    

Yükselmiş      Hafif düşüş

 • 15-20 Mayıs 2004 arası İkizlerde durak, 21Mayıs-26 Haziran arası İkizlerde retro ve 27 Haziran-2 Temmuz 2004 arası İkizlerde durak.

Altın                             Dolar                     

1 puan yükselmiş     Biraz düşmüş

8-12 Ekim 2002 arası Akrepte durak, 14- 17 Kasım 2002 arası Akrepte durak ve 18-23 Kasım arası Akrepte durak. 2001 yılındaki krizin ardından yeni bir ekonomi programı yürürlüğe sokulmuştu. Ardından Seçimler olmuş ve AKP iktidara gelmişti. Venüs Neptün’den kare almış.

Altın                          Dolar                       

Çok az düşmüş      çok az düşmüş

 • 6-11 Mart 2001 arası Koçta durak ile 13- 16 Nisan 2001 Koçta retro ve 17-22Nisan arası Koçta durak  1998 yılında Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından Rusya’nın krize girmesi ve 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nin bütçe üzerinde yarattığı ek baskılar, ekonomik sıkıntıların katlanmasına neden oldu.19 Şubat- 2001 Türkiye ekonomik krizi: MGK aylık olağan toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasında yaşanan tartışma piyasaları etkiledi. Birkaç saat içinde Merkez Bankası’ndan yaklaşık 5 milyar dolar çekildi. Bankacılık sektöründe başlayan krizin etkileri reel sektörde de doğrudan hissedildi. Binlerce firma kapatılırken, yüz binlerce kişi de işsiz kaldı. MGK toplantısından iki gün sonra sabit kur rejiminden dalgalı kur rejimine geçildi. Karar öncesi 684 bin TL olan dolar kuru, dalgalı kura geçilmesiyle birlikte 1,2 milyon TL’ye yükseldi. Mart ayında o dönem Dünya Bankası başkan yardımcılığı görevini yürüten Kemal Derviş, Türkiye’ye davet edildi ve ekonomiden sorumlu devlet bakanlığına atandı. IMF ile stand-by imzalandı ve bankacılık sektöründe reforma gidilmesini odağına alan yeni bir ekonomi programı yürürlüğe sokuldu. Astrolojik olarak; Plüton ve Mars Yay’dan üçgen alırken zaman zaman da Neptün Kova’dan altmışlık almış. Plüton Mars Yay üçgeni ciddi sıkıntılı bir akışla tüm sistemde abartılı bir dönüşüm sağlamış.

Altın                 Dolar               

Yükselmiş        Yükselmiş

Dilerim hem kişisel bazda hem de insanlık ve ülkemiz adına bu süreci güzel yönetebiliriz.

AstroDerki

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!