Aşkın Deklinasyon Astro Gündem astroderki Aydüğümleri koç terazi aksında Mars Başak yengeç Yengeç Burcu Sabit Yıldızları Yengeç Yeniayı Yeniay

Yengeçte Plütonik Yeniay

Yengeçte Plütonik Yeniay

17 Temmuz saat 21.32’de 24°56” Yengeç burcunda Plütonik bir Yeniay gerçekleşecek.  Bu yeniaya Plüton’dan sert, Neptün’den destekleyici bir açı var. Ayrıca, Ay, deklinasyon dışı olduğu için, duygular, dürtüler ve yeniay konuları kontrol dışı gelişebilir. Yeniaylar yeni başlangıçlarla ilgilidir. Bir Güneş Tutulması kadar etkili olmasa da güçlü enerjiler taşır. Şayet öncesindeki tutulmaları da tetikleyen etkisi varsa, kadersel olaylar yaşatabilir. Bu Yeniayda tam da böyle. Öncü burçta olduğu için de devamı gelecektir.

Yeniay Procyon sabit yıldızı ile birlikte görünüyor. Procyon, çok önemli bir kök yıldızdır. Tıp ile ilgili bir yıldızdır olarak bilinir. Okült Astrolojide Ay bu dereceye  geldiğinde özel ilaçlar yapılır. Bitkilerle ilgili buluşlar, ilaç firmaları, insanları tedavi eden yapılar, kanser ilaçları gibi konuları ortaya çıkabilir. Problemlerden, şiddet ve yıkımdan sonra gelen ani başarıyı da anlatan bir yıldız olduğu için başarı ve ün vereceği kişiler de olacaktır.

Yengeç yeniayı olduğu için bu ara bazılarımız biraz içe dönebilir, geçmişe özlem duyabilir ve duygusal zamanlar yaşayabilir. Aile ve sevdiklerimizle ilgilenmek durumunda olabiliriz. Aile, anne ve çocuk, ilişkiler, konut, yuva, barınma, beslenme ve tarımın yanı sıra, kökler ve arkeoloji gibi eskiye dair şeyler ile milliyetçi duygular, vatan  ve güvenlik konuları da  öne çıkabilir.

Yeniay, Yengecin doğasının yanı sıra, hem bireysel bazda hem de ülkelerin haritalarında evleri  etkileyeceğinden başka alt anlamlar da yükleyecektir. Öte yandan, bulunduğu ve bağlantı kurduğu her gezegen ve ev ile ilgili, eskinin yıkılıp yeninin inşası zorunlu hale gelecektir.

Yeniay, kişisel haritanızın diğer yerleşimlerinden bağımsız bakıldığında,  21-29 derecelerde gezegenleri, yükseleni ve önemli yerleşimleri olan,

 • Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlak burçlarını yeniliğe zorlarken
 • Balık ve Akrep burçlarına yeni fırsatlar ve şanslar verebilir.
 • Boğa burçları da bu yeniaydan iyi etkiler alabilirler.

Yukarıda da söylediğim gibi Yeniay, retro Plüton Oğlak ile karşıt açıda ve Terazi Koç aksındaki Ay düğümleri ile birlikte büyük kare açı kalıbını çalıştırıyor. (Düğümleri Mean Node aldım)

20 Nisan Güneş tutulması ile başlayan ve belki de daha önce fark etmediğimiz köklü dönüşüm etkilerini, retro Plüton ve Yeniay açıları hayatımıza yeniden getiriyor. Değişim ve yenilik kaçınılmaz, dirensek de değişecek önünde sonunda. Plüton Kovaya geçmeden önce memnun olmadığımız veya yolunda gitmeyen konulardaki sorunları ve zorunlu dönüşümleri bu yeniayda olduğu gibi önümüze tekrar koyacak. Bize,  işe yaramayan yapıyı yık, yeniden inşa et, mücadele et,  çöz ve yenilen diyor. Konularımız her neyse sıfırdan inşa etmek gerekebilir. Bunu nasıl yapacağımız ise bizim doğum haritamızın dinamikleri ve tavırlarımıza bağlı.

Yalnız dikkat etmemiz gereken şey;  İletişimde ve kararlarda abartılı ve inatçı olmamak. Merkür ve Jüpiter sabit karesi var. Bu süreçte kararları alırken zorlanabilir ve kendimizi bedenen ruhen yorabiliriz. Kararlarımızı sakince almaya çalışmalı, mantıkla yaklaşmalı, değişime fazla direnç göstermeden, inat ve ego yapmadan gitmeliyiz.

Ankara’ya göre çıkartılan an haritasının 6. evinde gerçekleşecek olan yeniayı 6/12 aksından yaşayacağız Sağlıkla ilgili sorunlar ve gizli düşmanlıkların çalışması genel olarak olası. İş ve mesleki konularımız , aile, ev yuva temaları, ilişkiler ve maddi konular ön planda olacak. Ülke açısından ise çalışan kesim, haklar, yasalar, maddi konular, halkın sağlığı beslenmesi ve yabancı ülkelerle ilişkiler ve anlaşmalar gündemler arasında.

 • An haritasında 6. eve düşen Yeniay,  ülkemizin kuruluş haritasının  1. evine düşüyor. Alcabitus ev sistemine göre 1. evde ama 2. Evin de sınırında. Dolayısı ile başka ülkelerle kurduğumuz anlaşmalar ve birliklerle ilgili konuların yanı sıra, borç /alacak ile ilişkili akstan da etki alacağız.
 • Diğer ülkelerle ilişkiler yeniden gözden geçirilebilir, yeni başlangıçlar yaparken eskilerde revizyon yapılabilir. İşe yaramayan anlaşmalar değiştirilebilir.
 • Aynı zamanda kişisel açıdan, ilişkiler ve ortaklıklar ile ilgili sorumluluklar ve mücadele de gündemde olacak
 • Yeniayın Yükseleninde Kova burcu bulunmakta ve yöneticisi Satürn Balık burcunda retro yapmakta ve an haritasının 1. Evinde. Mars Başak ile de karşıt. Demek ki ülke coğrafyamız ve halk ile ilgili konularda bazı kısıtlamalar ve mücadelenin yanı sıra, yurt dışı bağlantılı ticaret ve komşularla mücadele, yasalar, iletişim, eğitim ve sınır güvenliği gündeme gelebilir.
 • Ülkemizde geçmişten beri devam eden konularda düzenleme isteği olacaktır. Eğitim, yasa ve mahkemelerle ilgili  düzenlemelerde gerginlikler, otoriteye karşı memnuniyetsizlik olacak gibi görünüyor.
 • Yeniay kuruluş haritamızın Satürn ve Merkür’üne de kare. Dolayısı ile borsa finans, vergiler, çocuklar, sanatçılar, ülkemizin toprakları ve sınırlarımız ve muhalefet partileri ve gizli kalan bilmediğimiz bazı yapıları ortaya çıkması ve yeni birtakım gelişmeleri de olası kılıyor.
 • Yeniay, ülkemizde yabancılar ve göçmenlerle ilgili konuları da gündeme getirecektir.
 • Mesleki hayatı, çalışma koşulları, genel günlük düzen, sağlık, beslenme ve giyinme konularını ve çalışan kesimi yaklaşık 2 hafta gündemde tutacaktır.
 • Sağlık, ülkenin çalışan kesimi, hastane, hapishane ve rehabilitasyon kurumlarında da güçlü köklü değişim rüzgârı olabilir. Yengeç Yeni ayı olması gereği ailevi sorumluluklar, iş hayatımızdaki görev ve sorumluluklar zaten öncelikli gündem maddelerimizden olacaktır.
 • Bireysel olarak da bizim ve aile bireylerimizin sağlık, bakım, beslenme ve barınma konularımız gündemde olacaktır.
 • Sağlıkla ilgili bakacak olursak; mide, yemek borusu, karaciğer, safrakesesi, memeler, kaburga kemikleri hassas olabilir. Ayrıca bu yeniayda zehirlenme vb konulara da dikkat etmeliyiz.
 • Öte yandan 12. Evdeki retro Plüton sebebi ile korkularımız su yüzüne çıkabilir. Ülkemizde ise gizli inanç, tarikatlar ve benzeri legal olmayan yapılar  gündem olabilir.
 • Yeniay ve Plüton’un sert açı yaptığı Terazi Güney Ay düğümü sebebi ile ilişkiler, para ve siyaset de gündemde olabilir. Ay Düğümlerinin yöneticileri Venüs ve Mars zaten ilişkiler evi 7’de. Venüs Aslan’da retro yapmaya hazırlanıyor. Venüs aynı zamanda Regulus sabit yıldızı intikam almaya meyil verir. İlişkilerde İntikamdan uzak durmalıyız. Zira Regulus intikam alma, alırsan sen zararlı çıkarsın der. Ayrıca Regulus, yöneticiler ve kraliyet ile de ilgilidir. Bu sebeple, siyasi liderler ya da yönetici kadınlar veya kadın siyasetçilerle ilgili önemli haberler de duyabiliriz bu süreçte.
 • Mutlu olmadığımız işten, ortaktan, eşten ayrılabilir ilişkilerde köklü değişim ve tazelenme yapabiliriz.
 • Ayrıca epeydir bizi rahatsız eden iş, sağlık ya da başka alanlarda sorunlarınız varsa bunlarla ilgili radikal kararlar alabiliriz.
 • Uzun zamandır çözemediğimiz ev, arsa, alım satım ya da kiralama konularına radikal çözümler bulabiliriz. Ama dürtü ve abartılı kararlara açısından temkinli olalım.
 • Bazılarımız yaşadığı evde tadilat vb şeyler de yapabilir ya da tamamen bambaşka bir eve taşınabilir.
 • Yeniayın, Neptün ile kurduğu üçgen etkisi evimizde yaratıcı şeyleri de başlatabilir. Örnek evi boyatabilir, yeni bir dekorasyon deneyebiliriz. Ama aynı zamanda ruhsal alanda manevi çalışmalar yapmak için de güzel bir destek veriyor. Okült Astrolojide Ay Procyon sabiti ile beraberken özel ilaçlar yapılır. Bitkilerle ilgili buluşlar, ilaç firmaları, insanları tedavi eden yapılar, kanser ilaçları gibi konularda yenilikler ortaya çıkabilir.
 • Satürn/Mars karşıt açısı, ilişki sorunlarının yanı sıra emekçi kesim ve küçük işletmelerin eylemlerine ve hak arayışlarına da zemin hazırlıyor gibi. Hatta ülkemizin kuruluş haritasının 3/9 aksına düşen bir karşıtlık.
 • Kişisel alanda, maddi gelecek endişesi, gelir gider hesabı yapmak ani masraflar ve vergilerle boğuşmak ya da beklediğimiz paranın zamanında gelmemesi, miras ve nafaka konularında da sıkıntılar yaşanabilir.
 • Ayrıca ülkemiz için de yeniayın bir diğer gündemi vergiler ve borç alacak dengesi.
 • Emekli ve memur maaşlarında tam bir çözüme bir türlü gidilemedi. Bu iki haftalık süreçte, bu konudaki düzenlemeler yine gündemde olabilir. Ülkemiz kuruluş haritasının çalışan kesimle ilgili evini yöneten Jüpiter’e Yeniaydan güzel bir açı var. Çalışan kesimi memnun eden bir düzenleme gelebilir. Ama emeklileri temsil eden evin yöneticisi Yeniaydan kare alıyor. Umarım emekliler arasındaki adaletsizliği çözecek köklü bir değişim gelir.
 • Emlak fiyatları ve inşaat sektöründe de sıkıntılar artabilir ve bu konuda bazı yenilikler gündeme gelebilir.
 • Satürn ile karşıtlık yapan Mars Başak, Koç burcundaki Kuzey Ay düğümüne de antisya. Dolayısı ile dünyada savaş tamtamları ve düşmanlık alevlenirken, ülkemizde hak arama eylemleri olabilir. Satürn/Mars karşıtlığı, Coğrafi Astrolojide ülkemizin Van, Güneydoğu bölgesi ve Çanakkale boğazı, Bursa arasındaki hatta izdüşüm yaparken Dünyada da Avrupa, Asya ve Afrika üzerine düşüyor. Doğal afetler ve patlamalar, yangınlar konusunda tedbirli olalım.
 • Yeniayda ayrıca, ekili dikili arazilerin ve yanan ormanların gündemde olabileceğini de daha önceki yazılarımda da  belirtmiştim.
 • Mars/Satürn Ayrıca su sorunu, suya bağlı sorunları, bağışıklık problemleri ve bulaşıcı hastalıkları da gündeme getirebilir. Bu konuda daha geniş bir yazı yazmıştım Linkten okuyabilirsiniz.

Yeniayın Yükselen Burçlara Olası Etkileri

Güneş burcunuzu da okumayı ihmal etmeyiniz.

 • Yükselen Koç:Yeniay, sizi aileniz, eviniz ve kökleriniz ile ilgili alandan etkilerken kariyer, ev yuva ve ebeveynler ile ilgili alanlarda bazı kararlar almaya itecek. Hırslarınız, hedefleriniz ve aileniz arasında seçim yapmaya zorlanabilirsiniz. Ama aile daha ağır basabilir. Bazı Koç burçları da evlenip yuva kurabilir, çocuk yapmak, ev ve emlak ile ilişkili adımlar atmak olası.
 • Yükselen Boğa:Yeniay sizi iletişim, fikir, eğitim, kardeş yakın çevre alanından etkilerken, yeni projeleri hayata geçirebilirsiniz. Alacağınız eğitimler hayat felsefenizde köklü değişiklikler sağlayabilir. Kısa seyahatlere çıkabilir, elektronik aletler satın almak isteyebilirsiniz. Ev ve aile ile ilgili kararlarda aşırı kontrolcü ve inatçı olmamak, abartılı kararlar almamak yerinde olur.
 • Yükselen İkizler:Maddi manevi değerlerinizle ilgili alanda yeni başlangıçlar olacaktır. Alacaklar ve borçlarla ilgili alanlar gündeminizde. Ev aile ve ebeveynlerle ilgili alanlarda bazı zorlukları aşmanız gerekebilir. Abartılı kararlar ve yakın çevre ilişkilerinizle mantıklı ama inatçı olmayan tarzı benimsemenizde yarar var. Yakın çevre ile ilgili ya da anlaşmaz sözleşme konularında sağlamcı olun, aksi halde zarar edebilirsiniz.
 • Yükselen Yengeç:Yeniay’ın burcunuzda. Dış görünümünüz, imajınız ve sağlığınız ile ilgili yeni başlangıçlar olası. Eş ve ortaklıklarla ilgili alanlarda sorunlar varsa, bazı kararlar alabilir ya da ilişkilerinizdeki hataların farkına vararak karşınızdaki kişilerle ilişkilerinizi yeniden yapılandırabilirsiniz. Ancak iletişim ve seyahatler, eğitim ya da kardeşler ve yakınlarınızla ilgili alanlarda bazı kısıtlayıcı unsurlar ve sorumluluklar söz konusu olabilir. Kariyerden kazanç konularında da abartılı tepkiler vermemek yerinde olabilir.
 • Yükselen Aslan:Yeniay sizi 12. Evden etkileyecek, Plüton da karşıda. Bu sebeple gündelik rutinleriniz, işiniz, sağlığınız ile ilgili alanlarda yeniden değişim, dönüşüm süreci olası. Yeniden bir sağlıklı beslenme programı, fiziksel rahatsızlıklara köklü çözümler getireceksiniz. Belki de inzivaya çekilip ruhsal çalışmalar yapacak ve eskiden gelen sorunlarınızla ilgili köklü değişimler içine gireceksiniz. Parasal konularda bazı planlamalar yapmanız gerekebilir ve çok çalışabilirsiniz. Kariyer konularında ya da ebeveyn ilişkilerinde abartılı kararlar ve inatçılıklar yerine mantıklı olmak sizin için daha iyi olur. Yurt dışı imkanlar da olası.
 • Yükselen Başak:Yeniay, sosyal çevreniz, grup aktiviteleriniz, kariyerden kazanç konularınız ile ilgili alanda gerçekleşiyor.  Ortaklıklar, ortak kazançlar ve yatırımlar ile ilgili alanda yeni gelişmeler var ama dikkatli hareket edin adil olmanız önemli. Eğitimler, yurt dışı bağlantılı işlerden yana şanslı olabilirsiniz.
 • Yükselen Terazi:Yeniay sizin statü alanınız ve ebeveyn aksınızla ilişkili yerden etki etmekte. Aile hayatınız ve kariyerinizi dengelemeniz gerekebilir. Eşinizle, ortaklarınızla ilişkilerinizde ılımlı adımlar atmayı önemsemelisiniz. Taşınma, evlilik ve doğum gibi konularla da ilgilenebilirsiniz. Sağlık, iş veya hizmet konularında sorumluluklar zorlayabilir.
 • Yükselen Akrep: Evinizdeki yeniay sizi eşinizin yakınları, eğitim, ticaret, hayat felsefeniz, yurt dışı konular, adalet anlayışınız ve hukuki alanlardan değişim, yenilik ve dönüşüm sürecine sokacak. Aileniz veya yakınlarınızla uzak bir yolculuk planlayabilirsiniz. İş hayatınızda, evlilik ve ortaklıklarda ani ve abartılı kararlardan kaçınmak yerinde olabilir. Çocuklar ve yatırımlarla ilgili alanlar veya sosyal çevre, kariyerden kazanç konularında çok çalışırken sorumluluklar sizi yorabilir.
 • Yükselen Yay:Yeniay sizi finans aksından değişim ve dönüşüme itecek. Maddi güvenlik kaygılarınızı rahatlatmak amacı ile alacak verecek dengesi, atıl kalmış malların satışı veya yatırımlardan kazanç konularınız ile ilgili adımlar atabilirsiniz. Kariyerden kazanç, çocuklar, aşk hayatı, sosyal çevreniz ve ebeveynlerle ilgili konular da diğer konu başlıklarınız arasında. Yeni yatırımlar, projeler için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Aşk hayatınız da hareketlenebilir.
 • Yükselen Oğlak:Yeniay karşıt burcunuzda gerçekleşecek. Dolayısı ile eş, ortak, iş ve statü, aile, ev, yuva konularında köklü değişimler ve sorgulamalar yaşayabilirsiniz. Köklerinizle, atalarınızla ilişkilerinizi yeniden oturtmanız gerekebilir. Bu süreçte kendinize ve karşınızdakine karşı adil olmalısınız. Kendinizi de değiştirip dönüştürebilirsiniz. Yeni iş birlikleri, ilişkiler ve ortaklıklar başlayabilir, bekar olanlar evlenebilir. Taşınabilirsiniz, ev alıp yuva kurabilirsiniz. Uzak seyahatler ya da yurt dışı konularla ilgili alanlarda resmi ve kalıcı adımlar atmak sorumluluklar almak olası. İletişim, eğitim, kardeşler, yakın ve uzak akrabalarla ilgili uğraşlar sizi yorabilir.
 • Yükselen Kova:Yeniay sizin 6. Evinizde gerçekleşecek. Bu sebeple günlük rutinleriniz, işleriniz, sağlık, beslenme konularında yeni başlangıçlarınız ve çeşitli revizyonlar olası. Çalışma koşullarınız, iş arkadaşlarınız da değişebilir. Maddi konularda da hareketlilikler ve sorumluk artışı olası. Ev taşıma, alma satma konularınız da olabilir.
 • Yükselen Balık:Yeniay sizin 5. evinizde. Dolayısı ile çocuk, aşk, hobileriniz, riskli yatırımlarınız, spor ve eğlence, yaratıcılık, sanat ve kariyerden kazanç konularında yeni başlangıçlar, değişim ve dönüşümler olası. Kaygılar ve korkular sebebi ile kendinizi sınırlıyor olabilirsiniz. Kendinizi disipline etmek ve ortaklıklarınızla ilgili sorumluluklar var. Ancak bunu yaparken keyif aldığınız şeylere en çok da kendinize zaman ayırmaya özen göstermeniz, hayattan zevk almanın yollarını keşfetmeniz gerekli. Çocuklarınızla ilişkilerinizi, yaratıcılık alanlarınızı ve yatırımlarınızı gözden geçirmenin zamanı. Yazılı ve sözlü iletişim ve medya aracılığıyla kazançlar elde edebilirsiniz.

İyi etkilerin çalıştığı, olumsuzların kolaylıkla bertaraf edildiği bir süreç dilerim.

Sevgiyle

AstroDerki

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!