Astro Gündem astroderki AstroDerki Youtube Balık Dolunayı Dolunaylar

Balık Burcunda Satürnyen Mavi Dolunay

Balık Dolunayı

Balık Burcunda Satürnyen Mavi Dolunay

31 Ağustos günü saat 04:36’da Balık burcunun 07°25’ derecesinde bir Mavi Dolunay meydana gelecek. Dolunaylar, daha önceden başlamış konuların tamamlanması, ortaya çıkması ve daha önce fark edilmemiş gizli durumların görünür olması anlamını taşırlar. An haritasında hem retro gezegen çok hem de duraklamaya hazır gezegenler başrollerde. İçsel değerlendirmeleri yap geçmişten gelen sorunları artık fark et ve adil bir çözüm düşün diyor.

NASA’ya göre iki tür mavi ay var. Bir mevsimde dört dolunay olmuşsa, o mevsimdeki üçüncü dolunaya ve bir ay içinde ikinci dolunay oluyorsa ikincisine de Mavi Ay deniliyor. 31 Ağustos Dolunayı ise hem mevsimsel hem de aylık Mavi Ay tanımına karşılık geliyor. Kadim Astrologlara göre Mavi Ay’ın zorlayıcı etkileri bulunur.

Balık Dolunayı olması sebebi ile Balık burcunun özellikleri ve temsil ettiği kişiler ve yapılarla ilgili gündemler ortaya çıkacaktır. Balık burcu; fedakâr, merhametli, yön kaybına, kendini kurban etmeye meyillidir. Sübjektiflik verebilir ve evrenle bütünleşme isteği taşır. Temsil ettikleri; felsefeciler, din insanları, doktorlar, psikologlar, kimya sektörü çalışanları, medyumlar, sanatçılar, petrol, sular ve denizler, balıkçılar, dalgıçlar ve tüm denizciler bu burçla ilgilidir.

Balık burcunun disposu Jüpiter, Boğa burcunda ve duraklamak üzere yavaşlamaya başladı. Dolunayın yücelim yöneticisi Venüs de retro çıkışı için duraklamaya hazırlanıyor. Kısacası Dünyadan bakışla her iki gezegende göreceli olarak oldukça yavaşladı. Dolunay da Satürn ile kavuşumda ve Güney Ay düğümü ile antsiyum.  Dolunay ile kavuşan Satürn, Dünya’ya normalinden daha yakın mesafede seyrediyor.  Şu an Satürn, Güneş ile uzaklaşan açıda da olsa karşıtlık yapmakta. Dolunayın adeta zamanı yavaşlatan, donduran bir hali var. Geçmişe atıf yaparken geleceğe geçişte bu sorunları çözmek üzere gözümüze sokuyor bana kalırsa.

Dolunay, Sadalachbia sabit yıldızına yakın yer almakta. Sadalachbia, okült bir yıldız. Sadal spritüal bazı yetenekler, vizyon medyumluğu, duru görü vermekte. Kadim Astrologlar, Ay; bu bölgeye geldiğinde ruhsal güçleri kullanarak kaybolan bir şeylerin bulunduğu , okült ve gizli çalışmaların yapıldığı, eski şeylerin keşfedildiği, arkeolojik keşiflerin yapıldığını söylemişler.

Ay ile birleşen Satürn ise Fomalhaut sabiti ile birlikte. Fomalhaut, okült bir yıldızdır; yaratım gücü ve medyumik yönü vardır. Sahip olduğu gücü idealist şekilde başkaları yararına kullandığı taktirde daha büyük başarılar vermesiyle bilinir. Fomalhaut’un Deneb Adige ile bir etkisi vardır. Gücünü yanlış kullanıyorsun, yanlış insanlarla yanlış yerlerde bulunuyorsan çok ciddi darbe görürsün, hayvanlardan zarar görmeyi verebilir.

Güneş ise Thuban sabitiyle kavuşumda. Thuban sarayın hazinedarıdır. Maddi ya da manevi hazineyi korumakla alakalıdır. Öte yandan Thuban hazine ve altın bulmakla da alakalıdır. Günümüzün Maliye veya Ekonomi bakanı gibi düşünebiliriz.

Ankara’ya göre çıkartılan Dolunay an haritasının yükseleninde Aslan Burcu yer almakta. Aslan burcu; yönetici ve yaratıcı bir burçtur. Sahnede olmak, alkışları toplamak ve yaratıcı yönlerini sergilemekle ilgilenir. Doğru kullanımında sağlıklı ego ve hayatta kalmayı moral ve motivasyonu temsil eder. Gölge yönünde ise, ego, despotizm ve müsriflik barındırabilir.

Dolunayın yükselen derecesinde ise Dubhe ve Alterf sabitlerinin etkisi bulunmakla birlikte bu derecelerde en etkin yıldız Duphedir. DUPHE Sabit yıldızının etkisini göreceğiz. Yükselende DUPHE olduğunda, dışarıya karşı kendini baskın ve güçlü gösteriyorsun demektir. Aslan egosu dediğimiz şey Dubhe’dir, bencilliği, kibri, anlaşmazlığı da işaret eder. Diğer ismi Dabpe, Dabbetul arz ile alakalı bir yıldızdır. Kıyametle alakalı bir yıldızdır ve Büyük Ayı’nın 7 kutsal rishisinden biridir.

Ankara’ya göre çıkartılan Dolunay an haritasının diğer yerleşimlerine baktığımızda Retro Venüs ile Boğa Jüpiter’in hem kare hem de 2 orbla antisyum yaptıklarını görüyoruz. Satürn ve Dolunay GAD Teraziye yansırken, Güneş de KAD Koç’a yansıyor. Dolayısı ile ilişkiler ve dengesi oldukça önem taşıyor. KAD yöneticisi Mars da Neptün’e yansıyor. Retro Merkür Başak ise Neptün ile karşıt.

Balık dolunayından en çok etki alacak olanlar

 • Balık, Başak, İkizler ve Yay gibi değişken burçların 2-12 dereceleri ve Antisya sebebi ile Terazi burcunun 19-25 dereceleri aralığında gezegenleri ve önemli noktaları olanlarla
 • Boğa, Akrep, Aslan, Kova gibi sabit burçların 12-24 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları bulunanlar, dolunaydan etkileneceklerdir.

Balık Dolunayının Bireysel Etkileri

 • Balık Dolunayı ile 5 Mayıs Akrep/Boğa aksı Ay Tutulması da tetik almakta. Dolayısı ile benzer ve geçmişten gelen konular da gündemde yerini alabilir.
 • Duygusal olarak baskı hissettiren bir dolunay. Bu dönem biraz daha içe dönmek istediğimiz, yalnız kalmak istediğimiz ya da dua, meditasyon, içsel arınma konularına yöneleceğimiz bir dönem olabilir. Rüyalar bu ara aktif olabilir. Sanatla ilgilenenler de olacaktır.
 • Sorumluluklar biraz yorup kısıtlayabilir, korkularımız bizi zorlayabilir. Ama hayalperest olmak yerine daha sağlam basan ve planlı, düzenli olmaya yönelmeliyiz.
 • İletişimde, problemler yaşanabilecek. Tedbirli olmakta yarar var
 • Artık geçmişte kalması gereken şeyler gün yüzüne iyiden iyiye çıkacak. Bazı kişiler ya da durumlarla veda etmemiz gerekecek. Kangren olmuş kol kesilir ve şifaya adım atılır.
 • Geçtiğimiz Aslan yeniayında yeni başlamış olaylarınız varsa bunlarla ilgili konularınız artık iyice görünür hale gelecektir.
 • Konumuz her neyse adaletli olunması gerekiyor.
 • Ortaklıklar, evlilik, partner, ilişkiler ve iş birlikleri ile ilgili baskı hissettiren konular artık su yüzüne çıkabilir.
 • Eski anlaşmalar ve sözleşmeler, yazışmalar ile ilgili durumlarda tekrar kontrol etmeden harekete geçmek yerine Merkür’ün retro etkilerinden uzaklaştığı 20 Eylül’den sonra harekete geçmek daha doğru olur.
 • Maddi konular ve ilişkiler adına doğru kararlar almanın zor olduğu bir süreç. Çok acele etmesek iyi olur.
 • Finansal konuları dengeye oturtmakla ilgili düzenleme çabanız olacaktır.
 • Kariyer, hedef ve statü ile ilgili geçmişten gelen konular gündemde olabilir. Statünüz, kimliğiniz ve egonuzu etkilen durumlar aydınlanıp artık netlik kazanabilir.
 • Spekülasyona karşı temkinli olmalıyız. İlişkiler ve para konularında şartları zorlamasak daha iyi olur.
 • Kendi değerleriniz ve ortak kazançlarınızla ilgili konularda belirsizlikler ve yanılgılar olası temkinli olalım. Zira 8. Evdeki Balık Neptün ile 2. Evdeki Mars Terazi birbirine yansıyor.
 • Ayrıca, dava vb konular da gündemde yer alabilir.
 • Bazılarımız için sağlık ya da iş ve gündelik düzenlerle ilgili sonlanmalar ve köklü değişiklikler olabilir. Sağlık olarak bu dönem, ayaklar, topuklar ve bağışıklık sistemimiz önemli olacaktır.

Balık Dolunayının Burcunuza Olası Etkileri

Genel olası etkilerden bahsettim. Herkesin haritasında farklı yerleşimler olabileceğinden birebir aynı etkiyi bekleyemeyiz. Güneş ve yükselen burcunuzu da okumanızı öneririm.

 • Koç ve yükselen Koçlar Dolunay 12. Evinizde geçekleşecek. Bu sebeple bilinçaltı korkular, gizli düşmanlıklar, arkanızdan dönen dolaplar konusu gün yüzüne çıkabilir ya da sizin gizledikleriniz ortaya çıkabilir. Sağlık konuları, hastane, şifahane vb kapalı yerleri ilgilendiren durumlar ve fedakarlıklar gündeme gelebilir. Bu süreçte bilinçli olarak inzivaya çekilmeniz ve meditatif konulara yönelmeniz daha doğru olabilir.  Ayrıca çocuklar, hobiler ya da riskli yatırımlar ve maddi/manevi değerleriniz, ortaklıklar ve partner ilişkisi anlamında geçmişten gelen sorunlar diğer gündem maddeniz olabilir.
 • Boğa ve yükselen Boğalar 11. Evinizde gerçekleşecek dolunay. Arkadaşlar, sosyal çevre, statüden gelen kazancınız, üyesi olduğunuz organizasyonlar veya gruplar ile ilgili gelişmeler, tamamlanmalar olabilir. Varsa çocuk, spor hobi veya riskli yatırımlara dair konular da gündemde olabilir. Aile, ev, emlak konuları da geçmiş efektli bir diğer gündem maddeniz. Önemli kararlar almanız gerekiyorsa şimdilik araştırma halinde olmanız ve 20 Eylül sonrası kesinleştirmeniz daha doğru olabilir.
 • İkizler ve yükselen İkizler Dolunay 10. Evinizde gerçekleşecek. Hedefleriniz, iş, kariyer ve statünüz, ebeveyn ve genel sağlık durumu, eşin, ortağın ebeveynleri ve varsa çocuklarınızın işi, sağlığı konularında tamamlanan ya da ortaya çıkan durumlar ve bazı fedakarlıklar, sorumluluk konuları söz konusu. İletişim ve kararlar, sözleşmeler, gizli ya da bilmediğiniz konular ve maddi koşullarla ilgili durumlar biraz zorlayabilir ve bazı köklü değişimlere sizi zorlayabilir.
 • Yengeç ve yükselen Yengeçler Dolunay 9. Evinizde gerçekleşecek. Yurt dışı konular, yabancılarla ilişkiler, yüksek öğrenim, uluslararası işler, uzak seyahatler, varsa hukuksal konular, mahkemeler, yaşam felsefenizi etkileyen gelişmeler ve tamamlanmalar olası.  Ayrıca aile ve emlak, ev konuları ile statünüz ve kariyeriniz, eşiniz veya ortaklıklarınızla ilgili köklü değişiklikler olası. Kariyerden kazanç ve maddi ve manevi kazanımlarınızla ilgili geçmişten gelen konular gündeme gelebilir. Merkür retro dönemindeyiz bu sebeple 21 Eylül’e kadar imza sözleşme konularında ve her türlü kararlarınızda acele etmeden incelemeniz daha hayırlı olabilir. Kanma ve kandırılma enerjisine dikkat
 • Aslan ve yükselen Aslanlar Sizlerin Dolunay 8. Evinizde gerçekleşecek. Krediler, nafaka, miras konuları, borç, vergi, sigorta, burs ve ortaklı paralar, eşin kazanımları, varsa sağlıkta sorun ameliyatlar şeklinde kendini gösterebilir ve sorunlar artık daha görünür olur. Kariyeriniz ya da statünüz veya evliliğinizin sonu ile ilgili geçmişten gelen durumlar ortaya çıkabilir. Maddi konularda karar almanız gerekiyorsa dikkatli olmalısınız. Acelesi yoksa 21 Eylül sonrasına bırakabilirsiniz. Maddi konularda kanma ve kandırılma etkisine dikkat.
 • Başak ve yükselen Başaklar Dolunay 7. evinizde geçekleşecek. Evlilik, eş, ortak, açık düşmanlıklar, anlaşmalar, davalar, danışmanlıklarınız, varsa çocukların eğitimleri konularında bazı tamamlanmalar veya fark etmediğiniz konuları fark edeceğiniz gündemler olacaktır. Maddi konularda yanıltıcı etkilere dikkat edin ve maddi koşullarınızla ilgili geçmişten gelen durumlar da gündemde olabilir. Seyahatler ve eğitimler, yurt dışı veya hukuki konular ile bazı maddi sorunlar veya geçmişten gelen kadın figürlerle ilgili sıkıntıları çözmeniz gerekebilir.
 • Terazi ve yükselen Teraziler Dolunay sizin 6. Evinizde gerçekleşecek. Küçük hastalıklarınız veya geçmişten gelen bazı sağlık sorunlarınız, iş ortamınız, işiniz, gündelik işleriniz, varsa yanınızda çalışanlar, kiracılar ve evcil hayvanlarınızla ilgili konularda bazı sorumluluklar ve fedakarlıklar, sizi kısıtlayan koşullarla ilgili alanları gündeme getirebilir, bazıları sonlanabilir veya görünür olur.  Ev, aile, partner vb ilişkilerinizle ilgili de köklü değişiklikler konusu gündemde. Statüden kazanç, sosyal çevre ve arkadaşlıklar ile borç ve krediler gibi geçmişten gelen konularınız gündeme gelebilir.
 • Akrep ve yükselen Akrepler Dolunay 5. evinizde gerçekleşecek. Riskli yatırımlarınız, çocuklar, aşk hayatınız, sanat, spor, hobiler ve yaratıcı yönleriniz, moral ve motivasyonunuzla ilgili konular veya orta uzunluktaki seyahatlerinizle ilgili bazı durumlar, statüden kazanç konularınız veya üyesi olduğunuz gruplarla ilgili konularda gelişmeler olabilir. Sorumluluklar sıkabilir ve depresif etkiler verebilir. Ayrıca kariyer, statü ve ortaklıklarınızla ilgili geçmişten gelen konular da yeniden gündeme gelebilir.
 • Yay ve yükselen Yaylar Dolunay 4. evinizde gerçekleşecek. Ev, emlak, aile, kökleriniz, ebeveynle ve ebeveyn sağlığı, varsa eşin işi, statüsü, çocuklarınızın gizlediği şeyler, hastane, şifahaneler ve bir takım ruhsal şifaya dair inzivalar gündeme gelebilir. Statüden kazanç konularınızla ilgili geçmişten gelen durumlar ve yatırımlarınız ile ilgili konular da gündemde olabilir. İş sağlık ve gündelik rutinleriniz ile kurs ve seyahatler veya uzak akrabalarla ilgili geçmişten gelen konular varsa bunlarla ilgili maddi değerler veya kadın figürlerle ilgili sıkıntılara dikkat.
 • Oğlak ve yükselen Oğlaklar Dolunay 3. evinizde gerçekleşecek. Eğitim, iletişim, sözleşmeler, evraklar, yaz çizi konuları, kardeşler, komşular, yakın akrabalar, kısa seyahatlerle ilgili bazı sorumluluklar ve sizi strese sokan durumlar gündeme gelebilir.  Bir süredir, kariyer ve statünüz, aileniz veya emlak ve ev konularınızla ilgili köklü değişimler yaşamaya doğru adımlar atıyor olabilirsiniz. Resmi imzalar ve kararlar için acele etmemeye çalışın. Daha doğru zaman 21 Eylül sonrası olabilir. Statünüz ve kariyerinizle ilgili geçmişten gelen durumlar da artık görünür olacaktır. Geçmişte çocuklar veya riskli yatırımlar, aşk hayatınızla ilgili riskler aldıysanız bu dönem size kriz çıkarıyor olabilir. Yatırımlarda risk ve abartılı hareketleri bu dönem çok önermem.
 • Kova ve yükselen Kovalar Dolunay 2. evinizde gerçekleşecek. Maddi manevi kazanımlarınız, değerleriniz, gelirleriniz ve yatırımlarınız, verilmiş borçlarınız varsa bu konularda bazı tamamlanmalar, kısıtlayıcı koşullar olası. Eğitimler, kardeş veya yakın akrabalar ile seyahatler ve bazı kararlar, yurt dışı konular ile inziva veya sağlık konularından bir süredir zorlayıcı etkiler ve köklü değişime zorlayan durumlar yaşayanlarınız olabilir. Bunlarla ilgili konular da artık tamamlanmaya yolunda olabilir. Aile veya ev emlak konuları ile ortaklık ve partner ve ilişkiye dair eski gündemleriniz de bir süredir sizi zorluyor olabilir.
 • Balık ve yükselen Balıklar Dolunay 1. evinizde gerçekleşecek sizi ilgilendiren hemen hemen her konu ile ilişkili gündemleriniz olabilir.  Gerek ruhen gerekse bedenen kendinizle ilgili bazı değişimler olası.    Dış dünyayı algılama tarzınız, fiziksel görünümünüz ve sağlığınızla ilgili konular da gündemde olacaktır. Partner ilişkisi ile ilgili alanlarda alacağınız kararlarda önünüzü çok göremiyor olabilirsiniz. Acele etmemeye çalışın. Ortaklı paralar ve danışmanlıklardan ya da eşten gelen kazançlarla ilişkili geçmişten gelen konularınızda fark ettiğiniz şeyler olacaktır ve belki de bazı tamamlanmalar yaşayacaksınız. Kararlarınız, kardeşler veya yakın akrabalarınızla ilgili konular iletişim, iş, sağlık ve gündelik rutinlerinizle ilgili geçmişten gelen durumlar sizi bir süredir zorluyor muhtemelen.

Dolunayın Dünyaya Olası Etkileri

 • Dinler veya din adamları, spiritüel konular gündemde olabilir
 • Dini yerler ve mekanlarla ilgili önemli gelişmeler de olası
 • Halkı kısıtlayan koşullar da gündem olabilir.
 • Sağlık sektörü, ilaçlar ve sağlıkla ilgili tüm alalarda yeni kurallar, düzenlemeler olası. İlaçlara erişim sorunu da verebilir.
 • Su ile ilgili konularda sıkıntılı ve kısıtlayıcı durumlar olası. Su ile ilgili doğal afetlerde de artışlar söz konusu olabilir.
 • Zehirlenme ve salgın hastalıklarla ilgili konular da basında çok yer alabilir.
 • Okyanuslar, denizler ve suya yakın yerlerle ve gemilerle ilgili önemli gelişmeler olabilir. Denizlerle ilgili sorunlar, su baskınları ve deniz kazaları gündemde yer alabilir.
 • Toplumsal ve uluslararası düzeyde bazı anlaşmalar ve birlikler gündemde olabilir.
 • Sanat eserleri, sanatçılar, edebiyat ve müzik konuları gündemde dikkat çekebilir.

Balık Dolunayının Ülkemiz Kuruluş Haritasındaki Yerleşimleri

Satürnyen Dolunay, ülkemizi birçok açıdan etkilemekte. Dolunay, ülkemizin 9. evindeki GAD ve Uranüs’ü üstünde gerçekleşecek ve 5. Evdeki Güneşimiz ile üçgen bağlantıda. Ayrıca Dolunay ve Satürn ülkemizin Satürn ve Merkür kavuşumuna da antisyasal kavuşum yapmakta. Dolunayın yükseleni ise ülkemizin Neptün’ü üzerinde ve yükselen yöneticisi Güneş Başak 3. Evimizden 11. Evdeki KAD Koç’a antisya.  Dolunay haritasının Terazi GAD’ı ise ülkemizin Merkür ve Satürn kavuşumunun üstünü düşerken KAD’ı ülkenin 11. Evine yerleşiyor ve transit Plüton 8. Evden bunları kareliyor. Transit retro Venüs ile Jüpiter Boğa 2. Evden 11. Eve kare yapıyor. Aynı zamanda ülkemizin Venüs Akrep’i ile T kare kalıbı oluşturuyorlar. Transit Uranüs ülkenin 10 ev ve 6. Ev yöneticisi Jüpiter ile karşıtlık yapmakta. 10. evimizde transit eden Neptün Balık ile 4. Evinde transit eden Mars birbirine yansıyor. Mars ülke haritamızın 5. Evin kıstırılmış yöneticisi ve 11. Evi de yönetiyor. Transit Mars Başak ile Neptün de karşıt.

Bu görünümlerden yola çıkarak bakacak olursak, Dolunayda konu başlıklarımız

Dolunayın Ülkemize Olası Etkileri

 • Ülkemizde bazı yasal düzenlemeler tamamlanabilir. Hukuki konular da dikkat çekici durumlar olabilir. Bu düzenlemeler geçmişten beri devam eden konularda olacağa benzer. Fakat bu kadar retro gezegen varken yapılan düzenlemeler ne kadar kalıcı olur? İllaki ilerde revizyon olacaktır.
 • İş birliği yaptığımızı düşündüğümüz müttefiklerle ilgili zorlanmalar yaşanabilir.
 • Her zamanki gibi ekonomi ve alınacak tedbirler önem arz edecek, finansal anlaşmalar, iş birlikleri ve ticari ilişkiler gündemde dikkat çekecektir.
 • Bu dönem, iş ve anlaşma içinde olduğumuz yabancı ülkelerle olan anlaşmaların koşulları ağır olabilir. İş birliği yaptığımız devletlerden maddi konularda da bazı baskılar olabilir.
 • Bu dönem finansal anlamda ülke olarak, önemli sorumluluklar alabilir, baskı hissedebilir ve fedakarlıklar yapmak durumunda kalabiliriz.
 • Bankacılıkla ilgili yeni düzenlemeler olabilir.
 • Borsa ve para piyasalarında spekülatif hareketler devam edebilir.
 • İthalat ve ihracat gibi ticari konular, turizm, kargo, ulaşım ile ilgili konular ve kısıtlamalar da gündemde olabilir
 • Yabancılarla ilişkiler, komşu ülkeler ile ilişkiler gündemde yerini alacaktır.
 • Üst düzey akademik kadrolarda değişimler, dini kurumlar ve yöneticileri ile ilgili düzenlemeler olası
 • Eğitim, iletişim, basın-yayın, sosyal medya ve internetle ilgili gelişmeler ve bazı yasal düzenlemeler olası.
 • Turizm gelirlerinde daralma gözlenebilir,
 • Vize sorunları, yine gündem olabilir
 • Seyahatler ile ilgili kısıtlamalar veya zorluklar da olası geldi bana.
 • Doğal kaynaklarımız, madenlerimiz, topraklarımız ve hava durumuna yönelik sorunlar gündemde olabilir.
 • Venüs siyasetçileri de temsil ettiği için retro Venüs, sadece finansal açıdan değil siyasi açıdan da bazı sorunları gündeme yeniden getirecektir.
 • Muhalefetin kendi arasındaki anlaşmazlıkları da diğer önemli konular arasında.
 • Meclis, STK’lar, partiler ve belediyelerle ilgili alanlarda da geçmişten gelen konular sorunlar gündemde yer alacaktır.
 • İç işleri ve sınır güvenliği konuları, sığınmacılar sorunu da gündemde yer alma devam etmekte.
 • Depremsel etkiler hala devam etmekte maalesef. Ülke olarak bu alanda ciddi revizyondan geçmek zorundayız.
 • Emekliler ve çalışan kesimle ilgili ücretlendirme konuları, halkın barınma ve beslenme sorunları da gündemde yerini alacaktır. Çalışan kesim, sağlık ve sağlıkçılarla ile ilgili köklü değişimler de olası.

AstroDerki mantıklı ve sakin olalım, ne kendimizi kullandırtalım ne de ego ile hareket edelim. Tepkilerimizde olabildiğince adil olalım.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!