Astro Gündem astroderki başak Başak Yeniayı Yeniay

15 Eylül Başak Yeniayı

15 Eylül Başak Yeniayı

15 Eylül 2023 Cuma günü saat 04:39’da 21.58 derece Başak burcunda Yeniay olacak. Yeniaylar genel olarak yeni başlangıçlar vaat eder. Ancak Merkür durak ve Satürn’e karşıt. Neptün de Yeniaya karşıt. Kısacası çok belirsizlik ve engeller var. Ama Başak yeniayı, hasat zamanını anlatır, emek vermiş köle gibi çalışmışsak bazılarımız karşılığını alacak.

Başak yeniayı, 5 Mayıs Akrep burcu Ay Tutulmasının etkilerini tetiklediğinden, tutulmadan hangi konularda etki aldıysanız, yine o konularla ilgili gündemleriniz olabilir.

 • İkizler, Başak, Yay, Balık gibi değişken burçların 18-24,
 • Boğa, Aslan, Akrep, Kova gibi sabit burçların 4-8 dereceleri arasında gezegenleri veya önemli kombinasyonları bulunanlar dolunaydan öncelikle etkileneceklerdir.
 • Boğa ve Oğlak burçları bu yeniaydan fayda sağlayabilirler.

Başak, mükemmeliyetçi, detaycı ve hizmet odaklı bir burçtur. Ancak bazen detaycılıktan bütünü kaçırabilirler. Çok çalışmak ve mükemmeliyetçilikten kaynaklı gergin olabilir. Temsil ettiği kişiler ve meslek gruplar; doktorlar, hemşireler, eczacılar, veterinerler, hizmet, temizlik, sağlık sektörü çalışanları, matematikçiler, istatistikçiler, hesap uzmanları, bankacılar, mühendisler, yazılımcılar, fizikçiler, biyologlar, kimyagerler, basın-yayın çalışanları, eleştirmenler, yazarlardır. Dolayısıyla yeniay döneminde bu meslek gruplarına ait haberleri sık duyabiliriz.

Sağlık açısından baktığımızda Başak burcu; özellikle sindirim sistemi ve bağırsaklarla ilgili olduğunu görürüz.  Hijyen, sağlıklı beslenme ve egzersiz rutinlerimizle de ilişkilidir.

Güneş ve Ay Denebola sabit yıldızı ile kavuşum. Bu yıldız eleştiri yıldızıdır ve uzlaşmazlığı da anlatır. Fazla eleştirel olmak ilişkileri zorlarken hedefe ulaşırken bütünü de kaçırtabilir. Öte yandan olumlu kullanımında farklı bir bakış açısı ile keşif ve icatlarla ilgili de çalışabilir.

Yükselende ise Aslan burcu bulunmakta son dönem dolunaylarda hep bir Aslan vurgusu dikkat çekiyor. Aslan, liderlik ve göz önünde olmak, yönetmek ve yaratıcılık ile ilgilidir. Öte yandan olumsuz kullanımında ego ve kibir gözlenebilir. Yükselenle ilişkide olan Kara Ay Lilithi de düşünürsek; ilişkiler ve ortaklıklardaki karanlık yanın artık bırakılması, aksi halde sorun yaratacağını söyleyebiliriz.

 • Dolayısı ile bu yeniay döneminde ilişkiler, ortaklıklar ve maddi konular önemli olabilir.
 • Ortaklık ve partner, evlilik ilişkilerinde kalıcı kararlar almayla ilişkili zorluklar olabilir.
 • Merkür yeniden düz hareketine başladığında 20 Eylül’den itibaren iletişim, anlaşma, sözleşme problemleri de azalmaya başlayacak.
 • Statünüzle ilgili beklenmedik değişimler yaşanabilir.
 • Ayrıca para ve riskli yatırımlar, aşk ve çocuklarla ilgili konularda aşılması gereken abartılı koşullar söz konusu olabilir. Abartılı harcamalara dikkat edelim.
 • Kendi kaynaklarımız, yeteneklerimizle ve değerlerimiz ilgili konularda yeni bir başlangıç söz konusu ama gelirler, ortaklıktan gelen paralarda, vergi ve borçlarda, nafaka, sigorta, prim ödemeleri ve miras konularında belirsiz koşullar var.
 • Başak yeniayı hasat zamanını anlatır, emek vermiş köle gibi çalışmışsak karşılığını görebiliriz.
 • 22 Ağustos tarihinde Merkür ‘ün Satürn ile bir karşıt açısı olmuştu. Bu tarihte yaşanan konularla ilgili farklı çözümler aramak, yeni bir adım için yollar bulmak olası.
 • Başak burcundaki yeni aylar Başak tadında işlerle gelecektir; yeni bir işe, projeye başlamak, yeni bir hizmet alanı ve görevi üstlenmek gibi. Fakat bu Yeniayın dispozitörü Merkür durak pozisyonda. Bir yandan yap derken bir yandan da dur iyi incele diyor.
 • Yeniay, 8. evdeki Neptün’e karşıt olduğu için çok çok dikkatli olunmalı. Bu iki haftalık süreçte önümüzü görmekte zorlanabiliriz. Koşullar belirsiz olduğundan, yenilik istesek de sonunun ne olacağını tahmin etmemiz güç görünüyor. Kafamız karışık, dalgın ve unutkan olabiliriz.
 • Merkür’ün aynı zamanda KAD ile antisyasal kavuşumu var. Bu da geleceğe dönük yeni kararlar demek. İroniye bakın ki Yeniayın dispozitörü Merkür durakta; biryandan dur düşün ve doğru adımla bir şeyleri kalıcı olarak tamamla diyor. Ama kafalar bir dünya. Aldanmaya, kanma ve kandırılmaya çok açık bir pozisyon. Temkin şart.
 • Ayrıca yeniay Mars’a kontra antisya yapıyor. Yapmak istediğimiz şeylerle mücadele etmek durumunda bırakır. Bu süreçte yanındayım diyenlere fazla bel bağlamamalı.
 • Daha önce gündem olmuş finansal ve hukuki konular, eğitim veya yurtdışı konuları yeniden düşünmeniz gerekebilir
 • Bunların ardında iletişim, hesap, anlaşma, sözleşme kaynaklı çetrefilli durumlar yatabilir.
 • Yeniay, Uranüs ve Plüton ile büyük üçgen yapıyorlar. Beklenmedik, sıra dışı yeni şeylere başlatacak, dönüştürecek cinsten konular olabileceğine vurgu var.
 • Ay/Güneş, Jüpiter ve Plüton arasında büyük toprak üçgeni, Neptün’le uçurtma açı kalıbı yeniay anında bazılarımızın işine çok yarayabilir. Evlenmek, yatırım yapmak, iş kurmak, yeni iş anlaşmaları imzalamak, zam almak gibi konularda haritası iyi etki alanlar için çok yararlı çalışabilir. 20 Eylül’den sonra Merkür düze geçtiğinde bunları gerçekleştirmek için adım atmak daha doğru olur elbette.
 • Bu yeniay ile birlikte sağlık konuları ve sağlıklı yaşama dair rutinler ve özellikle bağırsak sağlığı ile ilgili bulaşıcı hastalıklar önem taşıyor önlemimizi alalım.

Yeniayın Burçlara Olası Etkileri

 • İkizler, Başak, Yay, Balık gibi değişken burçların 18-24,
 • Boğa, Aslan, Akrep, Kova gibi sabit burçların 4-8 dereceleri arasında gezegenleri veya önemli kombinasyonları bulunanlar dolunaydan öncelikle etkileneceklerdir.
 • Boğa ve Oğlak burçları bu yeniaydan fayda sağlayabilirler
 • Yükselen Koçlar: Evinizdeki yeniay, sizi gündelik rutinler, küçük hastalıklar, işleriniz, çalışanlarınız, iş ortamınız, varsa kiracılarınız ve evcil hayvanlarınız alanlarından etkileyebilir. Yeni yeme düzeni, sağlıklı yaşam ve beslenme, detoks konularında yeni girişimler gündeme gelebilir. Gelir artırıcı yeni işler de olası.
 • Yükselen Boğalar: Evinizdeki yeniay sizi, aşk hayatınız, çocuklarınız, hobileriniz, sanat, spor, yaratıcılık gibi alanlardan etkileyebilir. Varsa iş veya sağlıkla ilgili sorunlarınız, bunlara köklü çözümler getirmeniz gerekiyor olabilir.
 • Yükselen İkizler: Evinizdeki yeniay sizi, ev, emlak, taşınma, aile, ebeveyn ve sağlığı, kökleriniz, eşin işi, statüsü, çocukların gizledikleri şeyler, hastane vb kapalı yerlerle ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkarken ani gelişen durumlar da yaşanabilir. İşiniz ve yatırımlarınız, çocuklarınızla ilgili konular da gündem teşkil edebilir.
 • Yükselen Yengeçler: Evinizdeki yeniay sizi, kardeşler, yakın çevre ve akrabalarınız, eğitim, iletişim, yazmak, kısa seyahatler ile ilgili alanlardan etkileyebilir. Onlarla yapacağınız yeni girişimler olabilir, eğitim ve ticari hayatınızla ilgili yeni kişiler de hayatınıza girebilir. Araç almayı düşünenleriniz olabilir ki 20 Eylül’den sonrası daha iyi bu girişimler için.
 • Yükselen Aslanlar: Evinizdeki yeniay sizi, gelirleriniz, alacaklarınız, maddi manevi kazanımlar, yatırımlar, taşınabilir mallarınız ile ilgili alanlardan etkileyebilir. Yeni projeler, terfi, iş kurma, zam ve yatırımlar ile ilgili gelişmeler olabilir. Gelen teklifleri iyi düşünüp değerlendirmeniz yerinde olur. Bazılarınız evlenebilir.
 • Yükselen Başaklar: Evinizde gerçekleşecek yeniay sizi birçok alandan etkileyebilir. Bedeniniz, fiziksel görünümünüz, kendinizi dışarıya ifade ediş ve dünyayı algılama şekliniz, sağlık, size yakın kişiler alanlarından etkileyebilir. İlişkilerinizdeki problemlere karşı daha hoşgörülü olabilirsiniz. Yüksek eğitim, kurslar ya da yurt dışı konularda yeni başlangıçlar da olası.
 • Yükselen Teraziler: evinizde gerçekleşecek yeniay sizi, bilinçaltı korkular, kaygılar, gizli düşmanlıklar, başkalarından gizledikleriniz, inzivaya çekilme, hastane vb kapalı yerlerle ilgili durumlar ve fedakarlıklarla ilgili alandan etkilemekte. Öte yandan Terazi GAD sebebi ile de geçmişte yaptıklarınız iyisi ve kötüsüyle size dönüyor. İyi tohum ekenleriniz karlı çıkıp fayda görebilir.
 • Yükselen Akrepler: evinizde gerçekleşecek yeniay sizi, arkadaşlar, sosyal çevre, statüden gelen kazanç, üyesi olduğunuz grup veya organizasyonlar ile ilgili alandan etkilemekte. Sürpriz şekilde iş birlikleri ve bunlardan değerli kazanımlar elde edebilirsiniz. Taşınma, yaşam ve çalışma şeklinizde köklü değişiklikler de olası. Varsa geçmişten gelen sağlık sorununuzla da ilgilenin.
 • Yükselen Yaylar: evinizde gerçekleşen yeniay sizi, kariyeriniz, işiniz, statünüz, hedefleriniz, ebeveyn ve ebeveyn sağlığı, varsa çocuklarınızın iş ortamı ve sağlığı, eşinizin veya ortağınızın ebeveyni ile ilgili alanlardan etkileyebilir. Geçmişte kaçırdığınız fırsatlar varsa tekrar gündeme gelebilir. Harcamalarınız artabilir dikkatli yönetmekte yarar var.  Ailevi sorumluluklar ve iletişim anlaşma sorunları da gündemde olabilir.
 • Yükselen Oğlaklar: evinizde gerçekleşecek yeniay sizi, yurt dışı işler, uluslararası işler, uzun seyahatler, yüksek öğrenim, hukuksal konular ve yaşam felsefenizi değiştiren etkiler verebilir. Ev ve statü değişiklikleri yaşayabilirsiniz. Yatırımlardan kazançlarınız ile ilgili gelişmeler de olası. Yeteneklerinizle ilişkili eğitim de söz konusu olabilir. Bazılarınız farklı kültürden ya da uzaklardan biri ile evlenebilir.
 • Yükselen Kovalar: evinizde gerçekleşen yeniay sizi, kredi, borç, sigorta, vergi, burs, nafaka, miras, eşin gelirleri ya da ortaklıktan gelen kazancınız, ameliyatlar gibi konulardan etkileyebilir. Nafaka ya da miras ve borç konularınız çözmeniz olası. Ailevi ya da eş ve ortak ile ilgili sorunlarınız varsa çözmeniz gerekebilir. Yakın akraba ya da kardeş ile ilgili köklü değişimler olası.  Korkularınız ve psikolojik sıkıntılarınız varsa bu alanda terapi alabilirsiniz.
 • Yükselen Balıklar: evinizde gerçekleşecek yeniay sizi, evlilik, eş, ortaklarınız, danışmanlarınız, anlaşmalar, açık düşmanlıklar, davalar ve çocuklarınızın eğitimi gibi alanlardan etkileyebilir. Bazılarınız evlilik yapabilir, yeni eve taşınabilir. Kardeşler ya da anlaşmalar gibi konulardaki sorunları çözmek adına adım atabilirsiniz. Bazılarınızın, eğitim, dava ya da danışmanlıklardan gelirleri artabilir. Vergi, borç ve miras gibi konularınız varsa, bu alanlarda gelişmeler olabilir. Ancak dikkatli olmakta fayda var.

Yeniayın Ülkemize Olası Etkileri

 • Başak yeniayı ülkemizin 4. Evinde; dolayısı ile muhalefeti, iklimi, toprakları, madenleri, iç güvenliği, doğal kaynakları, tarımı, emlak ve inşaat sektörünü ile ilgili önemli gelişmeler olacağına vurgu yapıyor.
 • Üstelik transit Mars natal Mars ile ilişkide ve 1. Evimizdeki Plüton ile de kare açıda. Doğal felaketler, patlamalar, iklim kaynaklı sorunlar, iç güvenlik sorunları, askerimizi etkileyen durumlar açısından da risk taşıyor maalesef.
 • Ülkemizin Terazi Mars’ı 5. Evdeki Venüs’ümüz ile karşılıklı ağırlamada ve 11. Evin kıstırılmış yöneticisi ki bu ev aynı zamanda durdurulamayan doğa ve insan hareketleri açısından da uyarıyor.
 • Transit Ay Düğümleri ile Plüton karesinin tetiklediği evler de ülkece bizi birçok alandan zorlamakta maalesef. Ayrıca Yeniayın KAD ile antisyası, GAD’ın Satürn ve Merkür’ümüz üzerinde olması da cabası. Şu günleri sağ salim atlatsak artık hepimiz yorulduk.
 • Finansal konular, yapılan anlaşmalar ve ittifaklar, tarım politikalarımız ve iç güvenliğimiz, komşularımızla ilgili geçmişten günümüze taşınan konular artık doğru ve köklü çözümleri bekliyor.
 • Fark edilmeyen konular, gizli düşmanlıklar açısından da etkileyebilecek bir yeniay yaşayacağız.
 • Ülkemizin komşuları ile ilişkileri de gündemde yerini alabilir.
 • Ülkenin muhalefet partileri ile ilgili yeni gelişmeler hız kazanabilir.
 • Yeniay, eğitim sistemimizin ile ilgili yeni gelişmeler olacağına dair de bilgiler veriyor.
 • Hukuksal ve finansal alanda da gelişmeler bekleyebiliriz.
 • Dış ve iç ticaret konuları, yabancılarla ilişkiler, seyahatler ve ticaret yolları ile ilgili alanlarda da gelişmelere açık.
 • Hizmet ve sağlık sektöründe yapılacak yeni düzenlemeler, sürpriz gelişmeler ve görev değişiklikleri işiteceğimiz konular arasında yerini alabilir.

Şansın yüzümüze güldüğü, hak edişimizi teslim ettiği günler dilerim.

AstroDerki

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!