Astro Gündem astroderki dolunay Dolunaylar Terazi İngress 2023 yükselen koç balık boğa ikizler yengeç aslan başak terazi akrep yay oğlak kova burçları ve dolunay etkisi

Koç Burcunda Süper Dolunay

Koç Burcunda Süper Dolunay

29 Eylül 2023  saat: 12.57 itibari ile Koç Burcunda 6 derecede Süper Dolunay gerçekleşecek. Ay’ın Dünyaya yakın olduğu dönemde gerçekleşen Dolunaylar daha etkili olur.  Koç dolunayı Mars doğasındadır dolayısı ile hızlanıyoruz. Mücadele ve agresyonun ortaya çıkacağı, adaletsizliğin artık görünür olacağı koşulları gündeme getirebilir. Özel hayatımızdaki ilişkiler, ayrılıklar, davalar, yeni birleşmeler, ittifaklar, finansal çalkantılar, politik aktörler ve yöneticiler baş gündem maddelerimizden. Dolunay, İç ve dış güvenlik meseleleri, yabancılar, topraklarımız, askerimiz, madenlerimiz ve iklim koşulları ile ilişkili durumları da işaret ediyor.

Takip eden iki haftalık süreci etkileyen Dolunay, daha önce atılan adımların etkilerinin belirgin olarak görüneceği anlamını taşıyor. Aynı zamanda 14 Ekim’de gerçekleşecek Güneş Tutulmasının derecesinde tutulmanın dispozitörü Mars Terazi bulunmakta. Dolayısı ile tutulma dönemi konuları da şimdiden gündeme gelebilir. Ayrıca Mart 2024 Tutulmasında da bu dolunaydan kaynaklı konular gündeme gelebilir.

Koç burcu doğası gereği; ateşli, hızlı, girişken, heyecanlı, mücadeleci, agresif ve öncüdür. Her ne kadar Dolunaylar tamamlanma ile ilgili olsa da Koç burcunun doğası gereği başlangıç teması da veriyor. Yalnız Koç burcu düşünmeden hareket etme doğası taşır. Dolunay zamanı düşünmekten sorumlu gezegenimiz Merkür Başak’ta yüceldiği yerde ama Neptün’den karşıtlık alıyor. Bu sebeple hatalı kararlar alma potansiyelimiz de bulunmakta. Ama dürüst ve adil olan bence yeterince düşünüp hareket edebiliyorsa çok da korkmasın.

Sağlık açısından Koç burcu; kafa, yüz bölgesiyle ilişkilidir. Koç burcu dolunaylarında baş ağrısı ve migren ağrıları ile üst çene ile ilgili problemleri tetiklediği gözlenmiştir. Kafa, yüz bölgesindeki problemler, beyin kulak ve göz, kaslarla ilgili sorunlar, kazalar ve ateşlenme, enfeksiyonlar, kan ile ilgili hastalıklar dikkat çekebilir. Dolunayın dispozitörü Mars, Güney Ay Düğümü ile kavuşup, Plüton ile dik açı yapıyor. Ayrıca Merkür de Ay ile antisyum. Tüm bu faktörlerin devrede olması nedeni ile önceden sağlığımıza dair önlemleri almakta yarar var.

Dolunayın Kişisel Etkileri

Dolunaydan, öncelikli olarak etkilenecek burçlar

Ani gelişmelere, hareket ve agresyona açık bir dolunay. Ancak, bireysel haritalarımızın durumuna göre bize destek de olabilir zorluk da çıkarabilir.

 • Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak gibi öncü burçların 3-9,
 • Boğa, Aslan, Akrep, Kova gibi sabit burçların 19-23 dereceleri arasında gezegen ya da önemli kombinasyonları bulunanlar olacaktır.
 • 14 Ekim Terazi burcundaki Güneş Tutulması ile bir karar oluşturmamız gerekecektir. Dolunay derecesinin Güneş’i ise 25 Mart 2024’te gerçekleşecek Terazi Ay tutulması ile aynı derecede. Dolunaydan etkilenenler için 2024 Baharı önemli sonuçlar verecektir.
 • Hedeflerimize ulaşmakla ilgili konular bizi zorlayacak ve belirsiz koşullar var. Ama Dolunayın dizpozitörleri irade kullanmayı anlatan açıda. Dolayısı ile acele ve düşünmeden hareket etmiyor, adil ve adaletle hareket ediyorsanız size destek verebilir.
 • Dolunay, aileniz, eviniz, ev, emlak, arsa konularınız, kökleriniz, ebeveynleriniz, vatanınız ve hedefleriniz, statünüz, işiniz, gibi konuları ilgilendiren alanda gerçekleşecek. Dolayısı ile bu konular öncelikle öne çıkacaktır.
 • İlişkiler, para, hukuksal konular, yurt dışı ve eğitim gibi konularda büyüme ve gelişme ile ilgili beklenmedik ani durumlara açığız.
 • Evlilik, ortaklık, finansal konular gündemimizde olacak. İlişkiler alanında bitmesi gereken bitebilir, devam etmesi gerekenler bir diğer adımı atmak isteyecektir. Bu adımları atmakta zorlanabilir ve kararsız kalabiliriz. Ama Ekim 2023 tutulması karar verdirecektir.
 • Eğitim, yurtdışı işleriniz, seyahatler ya da ticari faaliyetleriniz ile ilgili gelişmeler gündemde olacaktır.
 • Varsa çocuklarınız veya torunlarınızla ilgili konularla da uğraşabilirsiniz. Çocuklarınızın eğitim konuları da bir gündem maddeniz olabilir.
 • Ani ilişkiler, flörtler, sıra dışı ilişkilere yönelme veya riskli yatırımlarınız varsa bu alandan beklenmedik ani sorunların çıkmasına hazır olun.
 • Karar almak ve kafa kullanmak gereken durumlarda Merkür Başak etkisi ile detay ve analizci olunabilir ancak Koç Dolunay ile antisyumu ve karşıdaki Neptün’ün varlığı iletişimde, imzalar, anlaşma ve sözleşmelerde  hız, yanılgı ve uzlaşmazlık etkileri de verebilir dikkat edelim.

Yükselen ve Güneş burcunuzu birlikte okumanızı öneririm. Haritalarınızdaki yerleşimler nedeni ile birebir aynı etkiler vermeyebileceğini de göz önünde bulundurun derim.

 • Yükselen Koç: Dolunay, 1. Evinizden etki veriyor. Sağlığınız, dış görüntünüz, ilişkileriniz ve işiniz, statünüz, evlilik ve ortaklıklarınız ön planda olacak. Hak arayışınız ve mücadelenizi verirken ani ve öfkeli olmak yerine adil ve düşünerek adım atmanızda yarar var. Riskli yatırımlar, kazançlarınız, risk aldığınız gizli aşk ve flörtler varsa sıkıntı çıkabilir. Çocuklar ile ilgili alanlarda da beklenmedik gelişmeler olası.
 • Yükselen Boğa: Dolunay 12. Evinizden etki veriyor. Sizin için gizli kalmış durumların ortaya çıkacağı bir dönem olabilir. Şifahaneler ile ilgili konular gündemde olabilir. Daha önce fark etmediğiniz konular yüzeye çıkabilir. Beden ve ruh sağlığınız, bağışıklık sisteminiz, sağlıklı beslenme konularınıza dikkat etmenizde yarar var. Şifa amaçlı kullandıklarınızla ilgili beklenmedik yan etkileri fark edebilirsiniz. Aile, ev, ebeveyn konularında beklenmedik gelişmeler olası. Sanatsal konularla ilgilenenler için ise yaratıcılık teması gün yüzüne çıkabilir.
 • Yükselen İkizler: Dolunay 11. Evinizden etki veriyor. Sosyal yaşamınız, arkadaşlarınız, hayaller ve umutlarınız, statüden kazancınız, sosyal medya çalışmaları, üyesi olduğunuz gruplar ve riskli yatırımlar, çocuklarla ilgili konular öne çıkabilir. Teknolojik cihazlar alabilir, imzalar atabilir, önemli konuşmalar ve sözleşmeler yapabilir, ev, aile, ebeveyn, emlak konularında karar almaya çalışabilirsiniz.
 • Yükselen Yengeç: Dolunay 10. Evinizden etki veriyor. Hedefleriniz, statünüz ve imajınızı ilgilendiren konular, ev, emlak ve ailenizle ilgili konular gündemde olabilir. Kariyeriniz ve kariyerinizden kazanç konuları, kazanımlarınızla ilgili alanlar ve sosyal çevre, arkadaşlar ile ilgili alanlarda beklenemedik gelişmeler olabilir. Seyahatler, eğitim ve sözleşme anlaşma konularında belirsizlikler nedeni ile dikkatli düşünmenizde yarar var.
 • Yükselen Aslan: Dolunay, iletişim, eğitim, seyahat ve ticaret aksınızdan etki veriyor. Venüs Aslan sizin burcunuzda kendinizi gösterme şansı verebilir. Ama Uranüs ile karesi, ani beklenmedik hedef ve statü değişiklikleri de olası. Eğitim ve mülakatlar konusunda güzel destekler var. Yurt dışı konular veya kurslar, yasal konular, seyahatler alanında bazı konular netleşebilir. Parasal konularda da bazı durumlar netleşebilir. Çok risk almadan düşünerek hareket etmekte yarar var.
 • Yükselen Başak: Dolunay para aksınızdan etki veriyor. Ortaklı paralara dair düzenlemeler, eşin parası, tazminat, miras, sigorta ve vergi konularında gelişmeler olabilir. Arkanızda dönen olaylar, dedikodular veya gizli ilişkiler sorun çıkarabilir. Kazançlarınız, riskli yatırımlar veya çocuklarınız, flört konularınız, moral ve motivasyonunuzla ilgili alanlarda köklü dönüşümler olabilir. Psikolojinizi iyi tutmak adına terapiler almak için doğru zamanlar olabilir.
 • Yükselen Terazi: Dolunay 7. Evinizden etki veriyor. Eş, ortak veya açık düşmanlıklarınız varsa bu konu bir sonuca bağlanabilir, avukatlık görüşmeleri olabilir. Bazılarınız ilişki, ortaklık ve evlilik adımları atabilir. Ayrıca sosyal çevreniz, arkadaşlarınızla ilişkileriniz hareketlenecek. Statüden kazancınızla ilişkili gelişmeler de olası. Bir borç, vergi, miras ya da nafaka, sigorta vb konularla ile ilgili beklenmedik gelişmeler de olası. Merkür Neptün karşıtlığı gizli konuşmalar, anlaşmalar veya sağlık konusunu gündeme getirebilir.
 • Yükselen Akrep: Dolunay sizi 6. Evinizden etkileyecek. İş hayatınızla ilgili verdiğiniz emeklerinizin sonucu ortaya çıkabilir, yeni bir düzen kurmaya yönelebilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınız veya yerinizde köklü değişiklikler olası. Beden ve ruh sağlığınızla ilgili konulara da düzen getirebilirsiniz, spor, diyet vb. Statüden kazanç konuları ve yatırımlarla ilgili belirsiz koşulları düzene sokmak isteyebilirsiniz.
 • Yükselen Yay: Dolunay sizi 5. Evinizden etkilemekte. Şansınıza şans katabilirsiniz. Riskli yatırımlardan kazanç konusu, çocuklar, flört, aşk, hobileriniz ile ilgili konuları tamamlayabilirsiniz. Çocuk isteyenler çocuk sahibi olabilir. Kazançlarınızla ilgili köklü değişimler olabilir. Kurslar, seyahatler, grup faaliyetleri, yayıncılık veya pazarlama konularında iyi gelişmeler olası. Hukuksal konularda adalet yerini bulabilir. Statüden kazanç konusunda da iyi etkiler alabilirsiniz. Ev aile ve kariyer konularında kararlar almak isteyebilirsiniz ancak belirsiz koşullar var, analitik düşünce önemli yanılgılara açık olabilirsiniz.
 • Yükselen Oğlak: Dolunay sizi 4. Evinizden etkiliyor. Aileniz, ebeveynleriniz, yuvanızla ilişkili yeni karar ve gelişmeler olabilir. Evden çalışma, taşınma, ev alıp satma, tadilat ve dekorasyon kararları alabilir, köklü değişiklikler yapabilirsiniz. İç dünyanız ve bilinç altınızla ilgili şifalanma çalışmaları yapabilirsiniz. Riskli yatırımlarınız, çocuklar, aşk ve flört konularında risk aldıysanız ani beklenmedik gelişmeler de olası.
 • Yükselen Kova: Dolunay 3. Evinizden etki veriyor. Kardeşler, yakın çevre ve akrabalarınız, imzalarınız, bilginiz ve fikirleriniz, kararlarınız, ticaret ve satış işleriniz, eğitim ve seyahatleriniz, aracınız, teknolojik alet alışverişi gibi konularla ilgili durumlar netleşebilir. Maddi konulardaki belirsizlikler, borçlar konusu ve kardeşlerle ilgili alanda köklü değişiklikler olası. Hukuki konularda anlaşmalar da mümkün.
 • Yükselen Balık: Dolunay sizi 2. Evinizden etkiliyor. Kendi yetenekleriniz, maddi manevi kazançlarınız gündemde olup açıklığa kavuşabilir. Özdeğerinizi ve yeteneklerinizi fark edebilirsiniz. Statüden kazanç ve sosyal çevre, grup aktiviteleri, göçler, hayaller ve umutlar ve işiniz ile ilişkili konularda köklü değişimler olabilir. Mal alım, satım konularınız gündeme gelebilir. Borçlarınız, miras, vergi vb konularınız varsa onlarla ilgili alanda veya eşinizin kazancı ile ilgili alanda beklenmedik gelişmeler de olası.

Siyasi Astroloji Açısından

Coğrafi Astroloji üzerinden Dünyada ve ülkemizde Dolunay’ın etki verdiği bölgelere baktığımızda, Dolunay MC hattı ülkemizde İstanbul, Trakya, Bodrum hattı üstünde kalan yerler dikkat çekerken, Dünya’da  Rusya’nın batısı, Balkan ülkeleri, Ukrayna, Belarus, Moldovya, Romanya’nın doğusu, Bulgaristan Varna civarından çıkan düz hatta yer alan ülkeler ve inen hatta yer alan Mısır ve benzeri Doğu Afrika ülkeleri yer almakta. Dolayısı ile bu bölgeler ile ilgili yönetsel ve politik gelişmeler gündeme gelebilir.

Ayrıca, Plüton ile kare yapan Güney Ay düğümü ile kavuşan 10. Evdeki Mars’ın geçtiği hatlarda da agresif gelişmeler ve askeri hareketlilikler olası. Bunlar da ülkemizin doğusundan geçerken, Rusya’dan başlayan hat aşağı doğru Gürcistan, Ermenistan, Kazakistan, Irak, Suudi Arabistan ve Yemen olarak ilerliyor.

Koç Burcu Siyasi Astrolojide; liderler, askerler, polisler, maden işçileri, cerrahlar, pilotlar, fırıncılar, sporcular ve demir-çelik metal işleri, otomobil sanayini, silahları temsil eder. Demek ki bu meslek grupları da öne çıkacak bu dönem. Koç burcunun dispozitörü Mars’ın Terazi burcunda olması sebebi ile adalet, yükselende Yay olması sebebi ile de din adamları ve yabancıları temsil eden kişi ve konular öne çıkacaktır. Güneş’in tepe noktada olması ve ülkemizin 4. Evine düşmesi sebebi ile de yöneticilerin ve ünlü kişilerin gündemde başrollerde olacağını söyleyebiliriz.

Dolunayın Yükselen derecesi 20 derece Yay ülkemizin 6. Evine düşmekte. ASC de yer alan Atria sabit yıldızı dürüstlükle alakalı olduğu kadar mimarlar ve şehir mimarisi ile ilgilidir. Ayrıca Masonik bir yıldızıdır. Masonluk, gizli yapılanmalar, gizli örgütler, ezoterik ve okültizm ilgili konulara da vurgu yapar.

Yay burcu; felsefi konular, etik ve ahlaki değerler, yayılmak, genişlemek, büyümek, fırsatlar seyahatler ve özgürlük teması taşır. Siyasi Astrolojide ise yasalar, yüksek mahkemeler, akademisyenler, uluslararası konular, ithalat/ihracat, yabancılar, yabancı diller, yabancı kültürler, yurtdışı, göçmenler, mülteciler konuları ile alakalıdır.

 • Haritanın 10.evinde Mars/Güney Ay Düğümü kavuşumu dikkat çekiyor.  Dolunay esnasında 14 Ekim’deki güneş tutulmasının derecesinde Terazi Mars bulunmakta. Dolayısı ile tutulma dönemi konuları da şimdiden gündeme gelebilir. Hatta 25 Mart 2024 Tutulması da 5 derece Terazi burcunda. Sonuçlarının o zaman yansıyacağı gelişmeler de olası.
 • Güneş’in MC’de oluşu, yönetici figürlerinin, otorite konumundaki kişilerin dikkat çekeceğini akla getiriyor. Öte yandan Neptün ile olan antisyasal kavuşumu bazı lider/yönetici kayıplarını ya da bu alandaki belirsizlikleri de işaret edebilir.
 • Güneş aynı zamanda Venüs Aslan ile karşılıklı ağırlamada. Kadın yöneticiler, siyasiler, ya da yönetici seviyedeki kişiler, ünlüler, ünlü kadınlar da olmak üzere bayağı bir enteresan etki yapıyor. Finansal konular olabileceği gibi skandallarla ilgili de çalışabilir.
 • Dolunayın dispozitörü Mars, aynı zamanda ülkemizin 5. Evindeki Merkür ve Satürn kavuşumu üstünde ve halkı temsil eden Ay ile üçgende.
 • Dolunay, Ankara’ya göre çıkartılan haritanın 4. Evinde yer almakta ve ülkemiz kuruluş haritasının 10.evine düşmekte. Ayrıca ülkemizin Marsına karşıt bir dolunay bu. Yükselen yöneticisi Jüpiter ise Boğa burcunda ve an haritasının 5.evinde yerleşmekte olan Uranüs ile uzak orbla(8) da olsa beraber. 5.evin yöneticisi Venüs de Uranüs ile dik açıda, sıra dışı durumları, beklenmedik karar ve yön değişikliklerini düşündürüyor.

Dolunayın Türkiye’ye Olası Etkileri

 • Güneş’in MC’de oluşu, yönetici figürlerinin, otorite konumundaki kişilerin dikkat çekeceğini akla getiriyor. Önemli devlet adamları ve tanınmış kişilerle ilişkili gelişmeler bekleyebiliriz. Öte yandan Neptün ile olan antisyasal kavuşumu bazı lider/yönetici kayıplarını ya da bu alandaki belirsizlikleri, pasifize olmayı da işaret edebilir.
 • Dolunay anındaki Venüs/Uranüs karesi ilişkilerde ve finansal konularda beklenmedik ani streslere, skandal gelişmelere zemin hazırlıyor. Dolunay an haritasının 2.evindeki Plüton, ülke haritamızın 8. Evinde. Plüton’un Mars ile dik açısı, ekonomi alanında ciddi zorlanmayı işaret ediyor. Yeniden yapılandırmak zorunda bırakacak durumlar var. Bazı kararlar alınabilir.
 • Dolunay yükseleninde Yay burcu bulunmakta. Uluslararası ilişkilerin hızlanacağı bir dönemi de işaret etmekte.
 • Aynı zamanda Dolunayın yükseleni ülkemizin 6. Evinde düşmekte. Dolayısı ile çalışan kesim, kolluk güçleri, halkın beslenme, yaşam koşullarının da dikkat çekeceğini söylerken Dispozitör Jüpiter Boğanın ülke haritasının 11. Evinde yer alması Meclisimiz, belediyeler, STK’lar ve durdurulamayan insan ve doğa hareketleri, hak aramaya ilişkin konuları da akla getiriyor.
 • Politika ile ilgili alanımızda bazı karışıklıklar bekleyebiliriz. Baya ayak oyunu olacak gibi ya da gizli kapaklı konular gündeme gelecek gibi.
 • Askeri alanda hareketlenmeler olası gözüküyor. İç işlerimiz, toprağımız, sınırlarımız ve askerimiz ile ilgili konular da dikkat çekecek. Umarım askerimizin başına bir şey gelmez. Açıkçası beni tedirgin etti. Tuzak durumlar var gibi.
 • Transit Neptün’ün ülkemizin 4. Evine düşen Güneşle yaptığı antisyum, muhalefet partileri ile ilgili belirsiz koşulları gündeme getirebileceği gibi halkın barınma konuları ev, aile ve yerleşim koşulları ile ilgili kararsızlıkları ve belirsiz koşulları da gündeme getireceğe benzer. Bu süreçte umarım denizlerden ya da sudan kaynaklı sağlık sorunları ya da kazalar, doğal afetler yaşanmaz.

Güzel olasılıkların gerçekleştiği, ben/sen ilişkisinde dengeyi koruyabildiğimiz bir süreç dilerim.

Astroderki

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!