Astro Gündem astroderki AY tutulmaları Boğa Ay Tutulması Yükselen Burç

Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması

Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması

28 Ekim 2023’te Cumhuriyetimiz 100 yaşına girerken, 5° Boğa’da Güneş’imize karşıt Parçalı Ay Tutulması olacak. Böylece Akrep/Boğa aksı tutulmalarına da 2031 yılına kadar hoşça kal diyeceğiz. Ülkemiz için önemli bir tutulma, birikmiş sorunlar artık doğru hamleler bekliyor.

Ay tutulmaları, tamamlanmalar, gerçeklerin açığa çıkması ve buna bağlı olarak bazı yön değişikliklerine yönelten etkide olur. Tutulmanın etkileri zamana yayılacak ve sonuçları parça parça gündeme gelecektir. Tutulma Ay’ın yüceldiği burçta gerçekleşeceğinden duygusal patlamalar olası. Boğa burcu, sahip olduklarına çok bağlı, değişimden hazzetmeyen, maddi manevi güven, huzur ve istikrar arayışındadır. Dolayısı ile bu Ay Tutulması ile geçmişin muhasebesi yapılacaktır. Güven, huzur, para, toprak, mal mülk ve özel ilişkiler konularında bazı kararlar netleşecek, gerçeklerle yüzleşilecek. İklim dengesinin bozulması, beslenme kaynaklarımızla ilişkili bazı problemler gündeme gelip yeni önlemler alınabilir.

Siyasi Astrolojide Boğa Burcu; diplomatlar, finansçılar, çiftçilik, üretim, gıda, sanatçılar, emlakçılık, araziler, mimarlar, tasarımcılar, kâğıt paralar, kuyumculuk altın piyasası, dokumacılık, terziler, modacılar, güzellik merkezleri, kuaförler ve parfümericiler, büyükbaş hayvanlar ve galericilerle ilişkilidir. Dolayısıyla tutulma sürecinde bu gruplara ait gelişmeleri sık duyabiliriz. Sağlıkta Boğa burcu ise boğaz-boyun bölgesi ve tiroid sıkıntıları, hormonal değişimler, yeme bozukluğu gibi konuları gündeme getirebilir.

Asya, Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’nın büyük kısmında, Afrika’da, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu, kuzey ve güney kutup bölgelerinde gözlemlenebilecek.

Parçalı Ay tutulmasının aynı derecesinde, en son 28 Ekim 2004 yılında Tam Ay Tutulması gerçekleşmiş. 28 Ekim 1985 yılında aynı derecede bir Ay Tutulması gerçekleşmiş. Dolayısı ile o dönemlere dönüp bakarsak, bizleri aşağı yukarı ne şekilde etkilediğini fark edebiliriz.

Tutulmanın Ay’ı Sheratan sabiti ile kavuşumda.  Sheratan hattı tutulmalarda önemli toplumsal konuları ortaya çıktığı görülmüştür.  Ekonomik krizler, iflaslar, kazalar, patlamalar, doğa olayları, depremler, savaşlar ve terör olayları vb. Hiç biri kolay değilse de umarım sadece ekonomik depremdir.

Güneş ise Ceginus sabiti ile birlikte. Ceginus; çalışma sonucu yakalanan başarı ve ölçüsüzlüğe yatkınlıkla ilgilidir.

Başkent Ankara merkezli çıkarılan Tutulma haritasının yükseleninde 1 derece Aslan burcu bulunmakta. Aslan burcu liderleri, yöneticileri, kraliyeti ve tanınmış kişileri temsil eder. Aslan sahnede olmak, kendini ve yaratıcı yanlarını göstermekle ilişkilidir. Olumsuz kullanımında ise ego, kibir ve müsriflik görülebilir. Yükselende Talitha sabit yıldızı bulunmakta; kendi kendini kontrol eden sessiz, her konuda tedbirli, satürnyen karakterde fakat kindar, aynı zamanda, öğretmenlik yeteneği de veren bir yıldız olarak bilinmektedir.

Tutulma 10. Evde Jüpiter’le kavuşum ve 4. Evde yükselen yöneticisi Güneş ile kavuşan Merkür ve Mars’a da karşıt. Abartılı kazanç ve güvenlik isteğimiz öne çıkarken Mars Akrep’in karşıtlığı bunu sağlamanın kolay olmayacağını; sert mücadeleler verilebileceğini bize göstermekte. Akrep Merkür ve Mars ‘ın iletişimi sertleştirip intikamcı olabileceğine vurgu yapmakta. Dolayısı ile bu dönem dilimize iletişimimize dikkat etmek oldukça kritik. Bu dönem kendimizi korurken başkalarının hassasiyetlerine de özen göstermeliyiz.

Şiron Koç MC de yerleşmiş. Tutulma anında Mars/Lilith paralel, Juno/Lilith kavuşum, Venüs/Neptün karşıtlığı da bulunmakta. Bu da bize ilişkilerle ilgili sorunların da gündeme geleceğini gösteriyor. Örneğin aldatma hikayesi olanlar varsa durumları ortaya çıkabilir.

Kuzey Ay Düğümü ’nün yöneticisi Mars, tutulma anında Acrux sabit yıldızı ile birlikte. Yön bulmayı sağlayan kişilerden alınacak destekleri ifade eder. Bu dönem Afrika kıtası ile ilgili gelişmeler, işçi hakları savunucuları, sendikacılar, hak arayışları gündeme gelebilir. Güney Ay Düğümü Terazi burcunda ve 4. Evde. Aile içi konular, ilişkiler ve emlak, ev konuları ile ilgili geçmişten birikmiş konular gündemde olacaktır.

Kişisel Etkiler Açısından Bakarsak

 • Boğa, Aslan, Akrep, Kova gibi sabit burçların 0-10,
 • İkizler, Başak, Yay, Balık gibi değişken burçların 17-23 dereceleri arasında gezegen ya da önemli yerleşimleri bulunan kişileri öncelikli olarak etkileyecektir. İlahi adaletin gerçekleştiğine tanık olabiliriz. Bu tutulmanın etkileri ile birlikte yeni bir dönem başlayacak. Aldığımız kararlar eskiyi kapatırken, gelecek yıllarımız için önemli yeni bir döngüyü de başlatacak. Konu başlıkları genel olarak;
 • Hedeflerimiz, statü, iş ve kariyer hayatımızda bazı bitişler ya da tamamlanmalar
 • Kazanımlarımız, riskli yatırımlarımız ve hatta aileden, köklerinizden gelen sahip olduğunuz maddi/manevi değerlerinizi koruma mücadelesi.
 • Geçmişten gelen ebeveyn, ev, aile, emlak, arsa ile ilgili konularda nihai kararlar. Aile üyeleri veya emlakla ilgili bazı bitişler.
 • Özel ilişkilerimiz, ailemiz veya ortaklıklarımızla ilgili sorunların gündeme gelişi.
 • İletişim ve yakın çevre ilişkilerimiz gündem olacaktır.
 • Abartılı kazanç ve güvenlik isteği öne çıkarken bunu sağlamanın kolay olmayacağını; sert mücadeleler verilebileceğini söyleyebilirim.
 • Akrep Merkür ve Mars yerleşimi, iletişimi sertleştirip intikamcı olabileceğine vurgu yapmakta. Dolayısı ile bu dönem dilimize, iletişimimize dikkat etmek oldukça kritik. Abartılı tepkileri dengelemek yerinde olur. Bu dönem kendimizi korurken başkalarının hassasiyetlerine de özen göstermeliyiz.
 • İlişkilerle ilgili sorunlar da gündeme gelebilir. Örneğin aldatma hikayesi olanlar varsa yaptıkları ortaya çıkabilir.
 • Çocuklarımız, çocuklarımızın sakladıkları konular ya da kayıpları da ortaya çıkabilir.
 • Flörtler, sanatsal yaratımlar konuları da gündemler arasında olabilir.
 • Boğaz-boyun bölgesi, tiroid sıkıntıları, hormonal değişimler, yeme bozukluğu gibi konuları gündeme getirebilir. Ayrıca boşaltım sistemleri ve genital organlarla ilgili sorunlara dikkat edilmeli.

Ay Tutulmasının burçlara etkisi:

Herkesin kendi haritası biriciktir. Bu sebeple aşağıda sıralanan olasılıkların birebir tutmasını beklemeyiniz. Yükselen ve Güneş burcunuzu birlikte okumayı da unutmayınız.

 • Koç Burcu Tutulma maddi manevi değerlerinizle ilgili aksta gerçekleşmekte. Finansal kaynaklarınızı büyütmek, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar ile ilgili bazı kararlar almak ve tamamlanmalar yaşamak olası. Büyük borçlar ve harcamalar altına girme, savurganlık yapma konusunu iyi muhasebe etmelisiniz.
 • Boğa Burcu Burunuzda gerçekleşen tutulma sizi birçok açıdan etkileyebilir. Fiziksel ve sağlıkla ilgili konularınız gündeme gelebilir. Beslenmede abartı, kilo alımı, karaciğer, boyun ve boğaz bölgeleri ile ilişkili sağlık sorunlarınız varsa bu alanda dikkatli olmanızda yarar var. Eş, partner ve ortaklıkla ilgili sorunlar gün yüzüne çıkabilir.
 • İkizler Burcu Tutulma 12 evinizde gerçekleşmekte. Arkadan dönen olaylar, gizli düşmanlıklar, dedikodular ortaya çıkabilir. Kayıplar, hastane, hapishane gibi yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenenler, fedakarlıklar, inziva ve bunlardan arınma çalışmaları gibi kadersel olaylar devreye girebilir. Şayet düzgün yaşamışsanız korkmayın elbette. İş ve sağlık konularında aşırılıklara ve tartışmalara karşı dikkatli olun. Ev, kariyer ve aile ile ilgili konular da gündeminizde olabilir.
 • Yengeç Burcu 11.Evinizde gerçekleşecek tutulma ile sosyal çevrenizde, içinde bulunulan organizasyonlar, gruplar ve işten gelen kazancınız ile ilgili gelişmeler, değişimler olabilir. Çevrenizdeki kişilere karşı daha empatik olmaya, tartışmalara girmemeye gayret etmelisiniz.
 • Aslan Burcu Tutulma sizi statü ve kariyer alanınızdan etkiliyor. Bu alanda önemli değişimler yaşayabilirsiniz. İş ve statü değişimi gündeminize gelebilir. Ev, yuva, iş kurma, mal alımı ve ebeveynlerle ilgili alanlarda mücadele verebilirsiniz. Ancak abartılı kararlar ve tepkilere dikkat.
 • Başak Burcu Tutulma sizi 9/3 aksınızdan etkiliyor. Hayat felsefenizde değişimler olabilir. Eğitim, seyahat, yurt dışı, kurslar, hukuki konular, medya ve yayıncılık gündemde. Bu alanlarda bazı adımlar elde edebilirsiniz.  Ancak iletişimde çatışmalara ve trafikte risk almamaya özen göstermekte yarar var.
 • Terazi Burcu Tutulma 8. Evinizde gerçekleşecek. Finansal konularla ilgileneceksiniz, vergi, miras gibi konular önemli. Başkalarının kaynaklarını değerlendirerek bazı ihtiyaçlarınızı yoluna sokabilir, kazanç ve iş konularında düzenlemeler adına mücadele verebilirsiniz. Ancak çok borçlanmamaya gayret edin. Estetik müdahaleler ya da varsa sağlık sorunlarınız, ameliyat konusu gündeme gelebilir.
 • Akrep Burcu Tutulma 7. Evinizde gerçekleşecek. İlişkileriniz ve ortaklıklarınızla ilgili alışmış olduğunuz düzeni kalıcı olarak değiştirebilirsiniz. Finansal riskler almasanız iyi olabilir. Bekarsanız evlilik kararı alabilirsiniz evli ve sorunluysanız bitirme kararı alabilirsiniz. İş ortaklıkları, projeler, yabancılarla ilgili işleriniz tamamlanıp görünür olabilir. Hayatınızı değiştirecek insanlarla tanışabilirsiniz. Şayet hak yemediyseniz ve bilerek kötülük yapmadıysanız korkmayın. Yapanlar için ise sert yüzleşmeler ve davalar gündeme gelebilir.
 • Yay Burcu Tutulma 6. Evinizde gerçekleşecek. Çalışma ve sağlık koşullarınızla ilgili değişim ve tamamlanma olasılığı bulunmakta. Şayet iş ortamınızda güvensizlik, maddi yetersizlik içerisindeyseniz eski düzeni tamamlayıp daha iyi bir iş ve kazanç imkânı bulabilirsiniz. Yanınızda çalışanlarla olan çatışmalardan uzak durmanız yararınıza olabilir. Beden ve ruh dengeniz için ruhsal terapiler, diyet, detoks ve tedavi yöntemleri kullanabilirsiniz.
 • Oğlak Burcu Tutulma 5. Evinizde gerçekleşecek. Aşk hayatınız, hobileriniz, riskli yatırımlarınız veya miras sayesinde elinize para geçebilir. Bu alanlardaki eylem ve kararlarınızda itidalli olmanızda yarar var. Çocuklarınızla ilgili alanlarda da gelişmeler yaşayabilirsiniz. Çocuklarınız varsa iletişimde dikkatli olmanızda yarar var. Bazılarınız tanınma fırsatı yakalarken bazılarınız çocuk yapabilir.
 • Kova Burcu Tutulma 4. Evinizde gerçekleşecek. Ev ve aile konularıyla ilgileneceksiniz; tadilatlar, taşınmalar gündeme gelebilir. Aile üyeleriyle ilişkilerinizde dikkatli olmanızda yarar var. Ailede huzursuzluk, sağlık sorunları varsa eğer çözümleri gelebilir. Kariyer konularında abartılı duygusal tepkiler iş konusuna sizi zora sokabilir. İş değiştirebilirsiniz.
 • Balık Burcu Tutulma 3. Evinizde gerçekleşecek. İletişim, eğitim, kısa seyahatler, anlaşma, imzalar, sözler, kardeşler, komşular, yakın akrabalar gibi konular gündemde olacak. Hayatınız değiştiren kararlar gündemde olacak görünüyor. Önyargılı olmamak ve iletişim dilinde sert ve kırıcı olmamak yerinde olur. Bazılarınız da araba vb seyahat araçları ile ilgili konularda gelişmeler yaşayabilir.

AY tutulmasının Ülkemize Olası Etkileri

 • Ülkemiz için önemli bir tutulma. Cumhuriyetimiz 100.yaşına girerken, Tutulma da Güneş’imize karşıt oluyor. 10. ev tutulması ülkemizin kuruluş haritasının 11/5 aksında gerçekleşmekte. Meclis, partiler, belediyeler ve belediye başkanları, sanatçılar, toplumda öne çıkan isimlerle alakalı gelişmeler yaşanabilir. Meclis içinde tartışma ve gerginlikler olabilir.
 • Bu tutulma ile 2023 yılının diğer tutulmaları da tetik almakta. Birikmiş sorunlar sorun ve artık doğru hamle bekliyor.
 • Tutulmanın hem 10. Evde olması hem de Güneşimize karşıt olması ve tutulmada Aslan burcunun yükseliyor olması ünlü insanlar ve yöneticilerle ilgili konuları gündeme getiriyor.
 • Tutulma Güney düğüm yönünde olduğu için kayıplar ya da iş veya konumu bırakış şeklinde çalışması muhtemeldir. Bunun da alanında otorite, lider, yönetici olan ve tanınmış kişilerle ilgili gelişmeler ve değişimler şeklinde olmasını bekleriz. Sağlık, finansal ya da hukuki gerekçelerle olması olası.
 • Ülke siyasetine ilişkin değişimler de olası görünmekte. Belediye seçimlerine yönelik bazı değişim ve dönüşüm faaliyetleri olabilir.
 • Müttefiklerimiz ‘’gerçekte güvenilir mi ‘’ konusu gündeme gelebilir.
 • Toprak, ülke güvenliği ve yönetsel konuların kırılganlık içerdiğini söyleyebiliriz.
 • Deprem ve iklime yönelik zorlayıcı gelişmeler olası. Bu durum ekonomik deprem olarak savılsın dilerim. Zira Sheratan deprem yıldızıdır toprak ya da para piyasalarında deprem etkisi verebilir. 1999 Marmara Deprem haritasında da Sheratan sabiti İstanbul’un mitolojik haritasının Güneşi üstündeki Jüpiter ile kavuşumdu. İstanbul haritasının Güneşi o yıllarda Algol sabitliydi. Günümüzde bu derece kaymalardan ötürü Sheratan.  Ancak o olayda Uranüs, Satürn ve Neptün’den ağır transitler vardı. Bu sebeple konu bu kez farklı çalışabilir ve finansal ve yönetimsel etkiler verebilir.
 • Ülkemizde iç güvenlik ve sınır güvenliğinin önemli olduğunu, kışkırtıcı terörist faaliyetler ve eylemler, suikastlar, saldırı ve patlamalara karşı daha dikkatli olmamız gerektiğine vurgu var. Askeri faaliyetlerimizde artış olabilir.
 • Dünya genelinde agresyonun ve ekonomik buhranın arttığı bir dönemden geçiyoruz. Ay tutulması ile ülkemiz ekonomisinin geldiği durum da netlik kazanacak. İflaslar ve firma kapanmaları ya da birleşmeleri gündeme gelecektir.
 • Tutulma anında tutulma yöneticisi Venüs 4. evimizden transit geçiyor ve Uranüs’le karşıtlık oluşturuyor. Borsa ve altın vb spekülatif yatırım araçlarında hareketlilik gözlemlenebilir. Ayrıca, hazine arazileri ile ilgili şok edici gelişmeler de olabilir
 • Dış ticaret ve uluslararası işler ile ilgili yeni düzenlemeler gelebilir. Bu durum, iç ticaretimizi de etkileyecektir.
 • Anayasa çalışmaları hız kazanabilir. Dini inançlar, dini yapılarla ilgili sorunlar gündeme gelebilir.
 • Gençler, çocuklar ve eğitimleri, ülke temsilcileri ve diplomatlar, sanatçı ve sporcularla ilgili konular gündem olabilir.
 • Suç örgütleri, kadına şiddet ve/veya çocuklara yönelik cinsel suçlarla alakalı tanınmış insanların yargılanması gibi konular gündeme gelebilir.

Astroderki Huzurda ve güvendeyim…

 

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!