Astro Gündem astroderki astroloji Güneş Tutulmaları Koç Burcunda Güneş Tutulması Satürn Balık

Koç Burcunda Güneş Tutulması

8 Nisan Koç Burcunda Güneş Tutulması

2024 yılının ilk Güneş Tutulması ile yenilik tohumları atılıyor. En iyisi olmak için mücadele eden ve emek veren kişilerin ve gençlerin dikkat çekeceği bir dönem başlıyor. 8 Nisan Pazartesi günü saat: 21:20: 37’de 19° Tam tutulma gerçekleşirken etkisi 4 yıl sürecek ve magnitüde olarak da oldukça güçlü. Tutulma Koç burcunun yücelim derecesinde gerçekleşecek haliyle güçlü etki vermesini bekleriz.  4 yıl etkisi sürecek  çünkü, hem süresi 4 saat 28’ hem de öncü burçta başlatan etkisi var. İlk aylardaki etkisi çok daha etkin olmakla birlikte, tutulma dereceleri zaman zaman tetik alacak, olaylar ve gelişmeler verecektir. Tutulma, 14 Ekim Güneş Tutulmasını da tetikliyor. Dolayısı ile o dönem başlayan konularda da yeni gelişmeler olabilir.

Yakın dönemde Tutulma dereceleri 8 Nisan, 16 Nisan, 5 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde gezegenlerce tetiklenecek. Dolayısı ile bu tarihlerde etkileri daha da belirginleşebilir.

Sağlıkla ilgili olası Etkiler Dünya çapında beyin ve kalp hastalıklarının gündem olması, bu alanlara yeni tıbbi tedaviler bulunması da mümkün. Bağışıklığı baskılayan bulaşıcı hastalık riski de mevcut .

 • Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak gibi öncü burçların 14-24,
 • Boğa, Aslan, Akrep, Kova gibi sabit burçların 19-24 dereceleri arası gezegenleri veya önemli kombinasyonları olanlar da öncelikli etkileneceklerdir.
 • Tutulmada Koç, İkizler, Aslan, Yay ve Kova burçları daha rahat harekete geçebilirken, Yengeç, Terazi ve Oğlaklar için biraz özveri gerekebilir. Boğa, Başak, Akrep ve Balıkların hayatları beklenmedik olumlu ya da olumsuz şekilde hızlıca değişebilir.

Tutulma ülkemizden izlenemeyecek olsa da ülkemizin kuruluş haritasının 10. evinde yer alan Chiron üstünde gerçekleşecek. Bizi oldukça etkileyecek bir tutulma. Detaylar aşağıda ele alınmıştır.

Tutulmanın Genel Etkileri

 • Yeni başlangıçların zaman içerisinde nasıl büyüdüğüne şahit olabiliriz. Bu tutulma ile cesareti ve çabasını dürüstçe ortaya koyan kişilerin hayalleri gerçeğe dönüşmek üzere harekete geçecek.
 • Tutulma 6. Evde. Astrolojide 6.ev, mücadele, görevlerimiz, rutinlerimiz, sağlığımız, çalışanlarımız, pet hayvanlarımız ile ilgilidir. Koç burcu nedeni ile de rekabet, mücadele ve hareket diyor. Ancak Mars Balık burcunda Satürn baskısı yiyor.
 • Yaralı şifacı Chiron, tutulma anında Güneş ve Ay ile tam kavuşumda ve tutulma aktörü olarak göze çarpıyor. Şifaya dikkat çekiyor. Dolayısı ile geçmişte yara alınan konularda şifa olasılığı ve sağlık alanında yeni buluşlar gündeme gelebilir.
 • Ancak iletişim gezegeni retro Merkür de Koç burcunda ve ayrıştırıcı, nifak sokucu Eris ile partil kavuşumda. Bu olmasaydı dil yaraları ve yanlış kararların telafisi olabilir diyebilirdim. Birlikte çalıştığımız, sıklıkla karşılaştığımız insanlara karşı tedbirli olmakta yarar var.
 • Tutulma anının yükseleni kriz yönetimi, ölüp ölüp dirilmekle ilgili burcumuz Akrepte. 14° Akrep yükselen derecesi Zuben Elgenubi hattına yakın. Malefik çalışan bir sabit yıldız olması ve Mars’ın Balıkta olması sebebi ile kurbansı çalışabilir.
 • Yükselen yöneticisi Mars, karmanın lordu Satürn’le kavuşuyor. İlişkilerde sadakat ve denge yoksa hayatımızda artık bize hizmet etmeyen tüm fazlalıklarla vedalaşmamız da gerekebilir
 • evdeki Jüpiter ve Uranüs Boğa burcunda ve karşıtlık yapmakta. İlişkiler, eş, ortaklık, partner ya da danışmanlıklar alanında beklenmedik büyük hadiseler olası. Bireyler her türlü ilişkiye ateşli şekilde çekilirken, dürüstlük sınavlarından da geçebilirler.
 • Şaşırtıcı ayrılık ya da evlilik haberleri alabiliriz. Jüpiter ve Uranüs’ün Dispozitörü Venüs Koç burcunda biraz fevri ve ateşli olmakla birlikte Plütonla altmışlığı bireysel gücümüzü ele alabileceğimizi de göstermekte.
 • Jüpiter Aldebaran kraliyet yıldızıyla paralel yaparken Rana yıldızı ile de birlikte. Aldebaran askerlikte, ticarette, bilgide ve güzel söz söylemekte, yazmada şans vermekle beraber etik ve adil olmanı ister, ahlakı sorgular. Rana ise bilgi sahibi olmak, bilgiyi iyi kullanmak, hangi konuda bilgi sahibi isen bilgini o konuda otoriteye koymakla ilgilidir. Hakkedenlere güzel fırsatlar sunabilir. Ancak Jüpiter ile düşüş de verebilir. Ticari yalanlar, usulsüzlükler ayyuka çıkabilir ve cezalandırılabilir.

Yükselen ve Güneş Burcunuza Göre Olası Etkiler

Unutmayın ki her harita kendi farklı dinamiğine sahiptir. Buradaki olasılıklar size hitap etmeyebilir.

 • KOÇ: Burcunuzda gerçekleşen tutulma ile hayatınıza reset atabilirsiniz. Kadersel gelişmeler kapıda. Zorluklarla mücadele etmek zaten bildiğiniz bir konu. Fiziksel görünüm ya da çevreye verdiğiniz intibada büyük değişimler olabilir. Hayatınızda büyük yenilikler olabilir. Kendi işinizi kurabilirsiniz. Sağlıkta baş, bağışıklık ve ayak bölgesi sorunları gündeme gelebilir. Bir sıkıntı hissediyorsanız ihmal etmeyin. Sağlıklı yaşam adına bazı değişiklikler ya da yaşam biçiminizde değişim yapabilirsiniz. Korkularınızın tetiklendiği bir dönem de olabilir.  Değiştiremediğimiz şeyleri akışına bırakıp tevekkül etmek de gerekir bazen.
 • BOĞA: Bilinçaltı, kaygılar, gizli düşmanlıklar, zorluklar, fedakârlık gerektiren durumlar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, inzivaya çekilme, bağımlılıklardan arınma çalışmaları ile ilgili alanda gerçekleşiyor tutulma. Sizden saklananların ortaya çıktığı bir dönem olabilir. Ya da muhtaç insanlarla ilgili kollektife hizmet etme isteğiniz ortaya çıkabilir. Hırsızlık ve dolandırıcılıklara karşı dikkatli olun. Maddi koşullarınızda beklenmedik gelişmeler olası, kazanç da harcamalar da çokluk olasılık dahilinde.
 • İKİZLER: Arkadaşlar, sosyal çevre, statüden gelen kazanç, üyesi olduğunuz gruplar ve projelerle ilgili alanda gerçekleşiyor tutulma. Sosyal çevreniz, kariyerden kazancınız ile ilgili alanlarda yenilik, yeni yüzler ve hareketlilik başlıyor. Ancak bu alanda erisyen kişiliklere de dikkat edin derim. Aynı zamanda kariyer ve ebeveyn konularında bazı kadersel sorumluluklar da gündemde. Öte yandan düşündüklerinizi gerçekleştirmeniz de kuvvetle muhtemel. Aile, ev konularında geçmişte yarım kalmış konular yeniden gündeme gelebilir.
 • YENGEÇ: Kariyer, statü, hedefler, ebeveynler ve sağlıkları, çocukların sağlığı ve işi, eşin, ortağın ailesi ile ilgili alanda gerçekleşiyor tutulma.Kariyerinizle ilgili önemli yenilik başlıyor. Aile hayatınızda değişen dengeler zorlayıcı gelebilir. Hukuk mücadelesi verenleriniz de olabilir. Bazılarını yurt dışı ya da eğitim ve seyahatlerle ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz.  Sağlık ya da iş konularında beklenmedik gelişmeler ve yenilik olasılığı bulunmakta. Bazılarınız çocuk sorumluluğu da alabilir.
 • ASLAN: Tutulma, yurt dışı konular, uzun seyahatler, yabancılarla ilişkiler, yüksek öğrenim, hukuksal konular ve hayat felsefenizi etkileyen yerden etki veriyor. Dolayısı ile bu alanlarda yeni başlangıçlar söz konusu olacak. Ticari hayatınızda ani tanınma olası. Sağlık veya ortaklı paralar, borçlarla ilgili alanlarda ve kariyerinizde, ebeveynler ve miras nafaka benzeri konularda sizi yoran konular gündemde olsa da beklenmedik büyük değişim olası.
 • BAŞAK: Tutulma kredi, borç, vergi, burs, nafaka, miras, prim, sigorta konuları, eş ya da ortaklıktan gelen para, ameliyatlar ile ilgili alanda gerçekleşerek yeni bir başlangıç vaat ediyor. İlişkiler ve ortaklıklardaki sırlar açığa çıkabilir. Yurt dışı ya da eğitim ve mahkeme konularında beklenmedik büyük değişimler olası. Bazılarınız evlenirken bazılarınız da aniden boşanabilir. Sağlık ve hastane konularınızın yanı sıra kayıplar ve korkularla ilgili alanda şifa çalışmaları da olabilir.
 • TERAZİ: Tutulma, eş, evlilik veya ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar veya açık düşmanlıklar ve varsa çocuklarınızın eğitimleri ile ilgili alanda gerçekleşerek yenilik vaat ediyor. Tutulma sizin için de kadersel etkiler taşıyor. Evli olmayanlar için yeni bir aşk gündeme gelebilir ya da yolunda gitmeyen ilişkiniz bitebilir. Davalar ya da miras yolu ile hak edişlerinizi olabilir.  Sağlık alanında da geçmişten gelen bağışıklık ve ayak sorunlarına dikkat.
 • AKREP: Tutulma, günlük rutinleriniz, sağlık ve iş ortamınız, yanınızda çalışanlar, evcil hayvanlarınızla ilgili alanda geçekleşiyor. Dolayısı ile bu alanlarda önemli yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Sağlıklı yaşam, spor ve diyet konularına yönelebilirsiniz. Evlilik yoluyla düzeniniz değişebilir sorumluluk alabilirsiniz ya da çocuk sahibi olabilirsiniz.
 • YAY: Tutulma, aşk, flört, çocuklar, sanat, spor, hobilerimiz, yaratıcı yönlerimiz, eğlence, riskli yatırım ve risk alma ile ilgili alanlarda gerçekleşiyor. Dolayısı ile bu alanlarda yeni başlangıçlar, risk almak ya da maceraya atılmak söz konusu olabilir. Bazılarınız ailevi sorumluluklar ve iş ile ilgili alanlarınızda büyük yenilikler yaşayabilirsiniz. Sağlıkla ilgili kalp ve damar yolları rahatsızlıklarına karşı da dikkatli olmanızda da yarar var.
 • OĞLAK: Tutulma ev, emlak, aile, kökleriniz, ebeveynler ve sağlıkları, eşin işi, statüsü, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler ya da sorunları ile ilgili alanda gerçekleşiyor. Taşınabilir, evinizi satabilir/ alabilirsiniz veya miras da gelebilir. Yatırımlar sayesinde kazanabilirsiniz. Çocuklarınız ve gelecekleri ile ilgili gelişmeler olabilir.
 • KOVA: Tutulma, kardeşler, komşular, kuzen/ yeğen, eğitim ve iletişim, yazı çizi, evraklar, ticaret, kısa seyahatler, iletişim cihazları, araba ile ilgili alanlarınızda gerçekleşiyor. Dolayısı ile bu alanlarda yeni gelişmeler ve başlangıçlar olası. Yeni araba almak, eğitime başlamak, yakın çevrenizle yeni ilişkiler kurmak olası. Ev alma, taşınma vb konular da bir diğer konunuz. Ailede ya da evinizde ani büyük değişim olasılıkları da mümkün tabi.
 • BALIK: Tutulma sizin maddi manevi kazanımlarınız, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallarınız ile ilgili alanda gerçekleşmekte. Dolayısı ile maddi açıdan dönüm noktası yeni gelişmeler kapıda. İşe girebilir, sorumluluk alabilirsiniz. Bazılarınız belki de emekli olacak, prim ve borçlarla ilgili alanlarınız düzene sokacak veya geçmişten gelen miras vb konular gündemde olacak. Mars Satürn kavuşumu bedensel konulara özen ve disiplin derken size bazı sorumluluklar da yüklüyor olabilir. Eğitim, sözleşmeler ve anlaşmalar, yut dışı ticaret ya da internetten satış konularında beklenmedik büyük değişimler ve kazançlar olabilir. Para kazanabilirsiniz ama harcamalarınız da artabilir dikkat.

Dünyada Tutulmanın Olası Etkileri

 • Tam tutulma Meksika’dan (Sinaloa’dan Coahuila’ya), ABD’den (Teksas’tan Maine’e) ve Kanada’dan (Ontario’dan Newfoundland’a) kadar izlenilebilirken, kısmi tutulma, Kuzey Amerika’nın neredeyse tamamında ve Batı Avrupa’nın (Portekiz, Fransa, İspanya ve İngiltere ) bir bölümünde görülebilecek.
 • Bu tutulmanın başlatan etkisi ile dünyanın temelleri de yeniden atılacak gibi. Ülke liderleri ve seçimlerle ilgili konularda yeniden gözden geçirme olası. Vizeler, yabancılar, seyahat ve ticaret konularında da yeniden değerlendirmeler olası.
 • Dünyada yönetici kesim, savaş, açık düşmanlıklar, anlaşmalar ve birlikler ile ilgili alanlardan etki alacak gibi görünmekte.
 • Halkın sağlığı ve gündelik yaşamında kısıtlamalar, depremsel etkiler getirme olasılığı da yüksek.
 • Sular ve gemiler ile ilgili sorunlar, kısıtlamalar ya da kazalar ve küresel iklim sorunları ile ilgili gündemlerle karşılaşabiliriz.
 • Hapishane, hastane konuları, rehabilitasyon kurumları, hastalıklar ve akıl sağlığı sorunları ile ilgili gündemler de yaşanabilir.
 • Dünya siyasetine de etkin rol oynayan Amerika tutulmadan fazlası ile etki almakta ve tutulmaya Amerikan tutulması denilmekte. ABD üzerinde açık düşmanlıklar alanı, toprakları, halkın ve çalışan kesimin rutinleri, sağlığı gibi konular oldukça kısıtlayıcı etkiler almakta. Beklenmedik finansal olaylar da olası.
 • Takip eden aylarda bazı ülke şehirleri, tanınmış markalar, ünlüler, sanatçılar ve liderlerle ilgili önemli gelişmeler olabilir.

Tutulmanın Ülkemize Olası Etkileri

 • Ülkemiz Akrep burcu ve tutulma anının yükseleni de Akrep olduğu için küllerimizden yeniden doğmak yine en çok bize yakışıyor)).
 • Güneş Tutulması Ankara’ya göre çıkartılan an haritasının 6.evine yerleşmiş. Hizmet ve sağlık sektörü, çalışan kesim, halkın günlük yaşamı, sağlığı ve çalışma koşulları, belediye hizmetleri, kolluk güçleri önem kazanabilir ve bu alanlarda büyük yenilikler başlayabilir.
 • Öte yandan tutulma, kuruluş haritamızın (alcabitus ev sistemine göre) 10. Evine düşüyor ve Chiron ile kavuşuyor. Bu sebeple, lider ve otorite figürlerinin sağlıkları ile ilgili sorun olasılığı gündeme gelebilir. Mecliste önemli yeniliklerin tohumu atılabilir.
 • Şaşırtıcı insan ve doğa hareketleri olabilir. Partiler, spor kulüpleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili hareketlilikler gözlemleyebiliriz. Sosyal etkinliklerde de artış olabilir.
 • Açık düşmanlar ve iş birlikleri, yabancılarla ilgili konular, bazı organizasyonlar ve birliklerle ilgili zorlayıcı koşullar da gündem olabilir.
 • Mevcut olan bazı sistemlerin sona ermesi ve yeni başlangıçları gündeme getirebilir.
 • Hak/ hukuk /adalet ve politika ile ilişkili alanlarda, sosyal medya, basın yayın kısıtlamaları ve yasaklar gündem olabilir.
 • Yurt dışı bağlantılı konular, hukuki ve dini konular, finansal konular ve yabancılarla ilgili durumlar gündemlerimiz arasında olacaktır. Ticaret, seyahatler dini ve akademik kurumlar ve eğitim ilgili konular bir diğer gündem maddesi olabilir.
 • Komşularımızla ilişkili yeni düzenlemeler, anlaşmalar olası. Stres yaşayacağımız komşularımız da olabilir.
 • Yükselen derecesi yakın orbla ülkemizin Venüs’ü üzerinde. Dolayısı ile 11 ev ve 5. Ev temaları da hareketleniyor. Ülke temsilcileri, ünlüleri, markaları, meclisi, partileri, politikacıları, genç kadınları, ülke kaynakları da gündemde. Venüs’ümüz Marsımızla karşılıklı ağırlamada olduğundan askerimiz de gündemde.

Olumlu etkilerinin hızla gerçekleştiği olumsuz olasılıklara itidalle yaklaştığımız bir süreç dilerim.

AstroDerki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Astroloji Eğitimi

 

Arşivler

Kategoriler

error: Content is protected !!